Jülide DEMİRTAŞ

Jülide DEMİRTAŞ

İstersek olur

Ana kuzuları genç yaşlarında kışlaları doldurup, vatan savunmasını öğrenmek, kaynaşmak, gerekli bilgileri öğrenmek adına asker olurlar. Lakin geride kalanlarda asker gibi askeri bekler. Kutsallaşır, mazlumlaşır Mehmetçiğimiz. Ve ordumuz bir kez daha büyüktür deriz, güveniriz.

Karada, denizde, havada askerimiz ,her alanda -her sahada komandomuzla, sevgili bordo berelilerimizle övünüyoruz. Onlar ki önce öğreniyor, çalışıyor, biz de övünüyor ve onlara güveniyoruz. Dünya’nın en güçlü on  ordusu arasında Mehmetçiğimiz  sekizinci  Sırada. Ama ıskalanmayacak bir şey var ki oda “her Türk asker doğar.” Erkeği değil, kadını kızı da yeri geldiğinde askerdir, yüreklidir, cesurdur.

***

Avrupa’nın ünlü komutanı Napolyon Filistin de bulunan Akka Kalesini almak ister. Kale komutanı Cezzar Ahmet Paşa’dır ve seksen yaşındadır !!!

Napolyon Paşa’ya mektup gönderir.” benim gibi bir komutanın senin gibi yaşlı biriyle uğraşmasında fayda yok, çekil önümden ve kaleyi teslim et.” Der. Paşa cevaben “kaleyi almak istiyorsanız buyurun gelin, almaya çalışın “der. Bunun üzerine Napolyon kaleyi kuşatır ve kuşatma 46 gün sürer. Fakat Napolyon başarı gösteremez. Tekrar mektup yazar.” cesurca ,kahramanca kalenizi savundunuz. kaleyi teslim edin, sizin ve her askerin canını bağışlayacağım ve istediğiniz yere gideceksiniz” der. Paşa mektuba cevap verir.” biz Türk askeriyiz ve kaleyi asla teslim etmeyeceğiz. Osmanlı bizibizi teslim edelim diye asker yapmadı. Biz emanete asla hıyanet etmeyiz. “Ve Napolyon kuşatmadan vazgeçer. Ama şu sözleri söylemeden  edemez.” kader beni bir ihtiyara rezil etti. ”Aradan zaman geçmesine rağmen ileride de “Akka’da  durdurulmasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirebilirdim .”der. Hepimizin bildiği bana Türklerden kurulu bir ordu verin dünyayı rehin alayım .”

***

Bugün iki yüz altı ülke arasında ilk ona Türk Ordusu girer.514.850 askeri ile sekizinci sıradadır. Gücümüz imandan gelir. Ordumuza güvenir daim yanında olmaktan gurur duyarız. Kınalı kuzularımız askere gidip gelince “adam oldu” deriz. Gururlanmakta haklıyız ama bu bizi şımartmamalı ki daha iyisi için çalışalım, başaralım. Adolf Hitler’in görüşüne göre,” Dünya’da tek bir ülke olsaydı, sanayisi Almanlardan, ordusu Türklerden,……….  Fransızlardan olurdu.” Demiş.

***

Sadece ordumuzla değil yurt dışında birçok alanda gösterdiğimiz başarılarla da adımızdan söz ettiriyoruz ve ettireceğiz. Peki kimler yurtdışında adımızı duyuranlar ; Türk Milli Futbol Takımı, Nuri Bilge Ceylan, Mehmet Okur, İdil Biret, Gazi Yaşargil, Gökhan Hotamışlıgil, Muhtar Kent, Azra Akın, Fatih Akın, Ara Güler, Suna Kan, Şamil Sam, Kemal Derviş, Ferzan Özipek, Gökşin Sipahioğlu, Murad Sezer, Orhan Pamuk, Aziz Sancar, Ahmet Lokurlu, Semih Saygıner, Rıfat Özbek, Sertap Erener, Fazıl Say, Tarkan, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi (organ naklinde birinci), Nasuh Mahruki, Hamza Yerlikaya, Serra Yılmaz, Mehmet Öz, Nejat Veziroğlu, Han Tümertekin, Özgür Şahin, Bahri Tanrıkulu, Hidayet Türkoğlu, Yaşar Kemal, Münci Kalayoğlu, Sadun Boro, Kenan Sofuoğlu, Betül Güzel Ulusal, Arda Turan, Mesut Özil, Sibel Kekilli… uzayıp giden bir liste var. Demek ki isteyince çalışınca, disiplinli olunca başarılıyormuş.

Önceki ve Sonraki Yazılar