İnşallah Kazanan Kahramanmaraş Olur

30 Mart seçimleri sonuçlandı. Düne asılı kalmanın, dünü konuşmanın artık bir anlamı yok. Yarına bakmalıyız. Çocuklarımızın yarın ki geleceğini konuşmalıyız. Konuşmalıyız diyoruz. Çünkü her sorun siyaset içinde çözülmelidir. Darbeci tavırların, özlemlerin hiç kimseye yararı yok. Varsa yoksa demokrasi….

Türkiye’de liderlerdeki sert üslup Kahramanmaraş’ta yaşanmadı. Bir iki küçük ve münferit hadisenin dışında Kahramanmaraş genelinde seçim ve kampanyalar büyük bir olgunluk içinde geçti. Seçmen ayağına gelen siyasi adaylara tepki göstermek yerine ellerini sıktı, çayını ikram etti. İyi bir misafirperverlik gösterdi. Partilere gösterilen bu ilgi seçmenin o adaylara ilgi gösterdiği noktasında algılandı. Bizlerde bu ilgiyi zaman zaman destek noktasında algıladık ve öyle haberler yaptık. Ama bizlerde yanıldık.

Kahramanmaraş’ta seçim kampanya döneminin büyük bir olgunluk içinde geçmesi hepimizi mutlu etti. Buna katkı koyan bütün siyasi partilere ve adaylara teşekkür ediyorum.

Kahramanmaraş kent merkezinde MHP büyükşehir adayı Tahir Akgemci, Onikişubat adayı Yusuf Temizkan, Dulkadiroğlu adayı Neslihan Koca Nergiz yoğun bir çalışma temposu ortaya koydular. Ak Partiye gelince, 6 Milletvekili ve adaylar tabiri caizse Kahramanmaraş’ı hallaç pamuğu gibi attırdılar. Aynı ilçe yada mahalleye birkaç defa gittiler. Yoğun çalışmanın da karşılığını aldılar diye düşünüyorum.

**

Ak Parti Nurhak hariç bütün ilçe Belediyelerini aldı. Yaklaşık 12 yıldan bu yana etkin siyasetin doğrudan içinde olan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç’u zorlu bir süreç bekliyor.

İlk defa Büyükşehir Belediyesi olan Kahramanmaraş’ta, Büyükşehir belediyesinin alt yapısı, teşkilatları, ilçelerde örgütlenmesi gibi sorunların yanı sıra yatırım hamlelerini de vakit geçirmeden hayata geçirmesi gerekiyor.

Genç ve dinamik bir yapısı olan Kahramanmaraş’ın ilk büyükşehir belediye Başkanı olan Mehmet Fatih Erkoç bu zorlukların üstesinden gelebilecektir. Ben buna inanıyorum. İlk altı ay içinde teşkilat, yapılanma ve planlama dönemi için fırsat vermeliyiz.

İyi bir Genel Sekreter ve kenti bilen Daire Başkanlıklarıyla bu kentin çözülmeyecek bir sorunu olduğunu da sanmıyorum.

Yazı başlığında ifade etmeye çalıştığım gibi; kazananın Kahramanmaraş olmasını ümit ediyor, seçimi kazanan bütün adaylara başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar