İki Portre iki çalışkan insan

Aslında ben bireysel profil üzerine yazı yazmasını mesleki açıdan hoş karşılamam.

Ama yılda bir iki defa da öz diyebileceğimiz, başka profillerde fark edemediğiniz farkındalıkları da yakaladığınız insanlara dair de bir iki kelime yazmak ve kalem oynatmanın da önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu gün size iki portreyi tanıtmak istiyorum.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve Hukukçu- iş adamı Ahmet Belli.

**

MİLLİ EĞİTİMDE RİSK VE SORUMLULUK ALDI

Sinop İl Milli Eğitim Müdürü iken Kahramanmaraş’a tayin edildiğinin akşamı Sinop’tan ve Kilis’ten tanıdığım dostlarım beni aradılar.

Sinop’taki gazeteci ve siyasetçi dostlarım Mehmet Emin Akkurt ile ilgili aynen şu sözleri söylemişlerdi.

“Mehmet Bey, kaliteli, işinin ehli, kimseyle sorun yaşamayan, her insanı dikkatle dinleyen, çalışanlara destek olan ve Sinop’ta eğitimin kalitesinin yükselmesine katkı yapan Mehmet Emin Akkurt size geliyor. Sahip çıkınız” demişlerdi.

Malum GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkan yardımcısı olmam, Suriye ile ilgili de özel ilgi duymam sebebiyle sınır şehirlerimizde başta meslektaşlarımız olmak üzere çok sayıda dostum vardır.

O gece saat 22.30 gibiydi. Artık dinlenme moduna girmeye hazırlanırken telefonum çaldı. Arayan İHA Kilis Temsilcisi Mehmet Ali Dağ kardeşimdi.

Dedi ki: “Ede şeker gibi, şehirde sevilen Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un tayini Kahramanmaraş’a çıktı. Güzel insan, başarılı bir bürokrat, sahip çıkalım”

Ve o akşam Mehmet Emin Akkurt’un telefon numarasını sevgili Mehmet Ali’den aldım ve Sevgili müdürümüzle ilk görüşmeyi yaptım.

Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim alanında güzel hizmetlerin yapılması için büyük çaba sarf etti. Etmeye de devam ediyor. Isparta’ya tayini çıkmıştı. Durduruldu.

Bu başarılı Bürokrata sahip çıkan Ak Partili siyasetçilere teşekkür ediyorum.

Görevden aldığı yöneticiler bile Mehmet Emin Akkurt için iyi şeyler söylüyor. Önemli olan görev yaptıkları şehirde iz bırakmak değil mi?

O gün sevgili Müdürle sohbet ettim.

Kahramanmaraş’ta kaldın. Şimdi ne yapacaksın diye sordum. Dedi ki; aynen devam ediyoruz. Önceliğimiz Kahramanmaraş kent merkezi başta olmak üzere tekli eğitim ve öğretime geçebilmek için planladığımız gibi derslik sayısını artırmak. Arsa yok. Kahramanmaraş deprem bölgesindedir. 140 okul için çalışma yapıyoruz. Bunları yıkıp tekrar yapmak ve hedefe ulaşmak istiyoruz.

Bunun yanı sıra devam eden okul inşaatları üzerine sohbet ettik. Milli Eğitimin istimlak ödeneği yok. Şehir merkezinde arsa kalmamış. Burada Büyükşehir ve iki ilçe Belediyesine görev düşüyor. Büyükşehir 2 ilçe Belediyeleri de 1’er olmak üzere okul yapmalıdır.

Derslik sorununu tek başına Milli Eğitim Müdürlüğünün çözeceğine inanmıyorum.

İşadamı, Belediyeler bu işin içinde olmalıdırlar.

Tecrübeli bir bürokratımız var. Onların planladığı şekilde okullaşma sağlanmalıdır.

Kahramanmaraş’ta kaldığı yerden çalışmalarına devam eden Milli Eğitim Müdürümüze tekrardan başarılar diliyorum.

**

YÜREĞİ KAHRAMANMARAŞ İÇİN ATAN BİR GÜZEL İNSAN AHMET BELLİ

Kahramanmaraş’ta bir karıncayı bile incittiğine şahit olmadığımız merhum Avukat Hasan Belli’nin oğlu Avukat Ahmet Belli’den bahsetmek istiyorum.

Allah rahmet eylesin Hasan Belli, Kahramanmaraş’ın son 40 yılında siyasetçi kimliği ile öne çıkmasının yanı sıra vefalı bir dost olarak da hepimizin hafızasında güzel bir yere sahiptir.

Ahmet Belli’ de babasının yolunda yürüyor. Hukuk eğitimi almış iki yabancı dil bilen, kendini yetiştirmiş başarılı bir insan.

İstanbul’a da yerleşebilirdi. Kahramanmaraş’a hiç gelmez, buraya bir yatırım yapmayabilirdi.

Ancak doğup büyüdüğü bu şehirde yaşamayı tercih etti. Babasının dostlarıyla aynı dostluğu sürdürme gayreti içinde.

Benim için: “Siz babamın dostusunuz. Her zaman kapım açık, siz emredeceksiniz ben yapacağım” diyecek kadar nazik, kibar ve bir o kadarda centilmen insandır.

Kahramanmaraşspor’a sahip çıkar, amatör takımların sponsorluğunu üstlenir, Kahramanmaraş’ın tanıtımı için elinden geleni yapar.

Otel Belli’ye büyük masraf etti. Hilton otel olarak hizmete açtı. Şehir merkezinde insanların rahat bir şekilde konaklayacağı bir mekan haline getirdi.

Kahramanmaraş için ne yapabiliriz noktasında kafa yoruyor. Emek veriyor. Mücadele ediyor.

Siyaset hizmet araçlarından biridir. Sanayici olmak, yatırım yapmak, yeni fikirler ortaya koymak da hizmet etmenin başka araçlarıdır.

Sevgili Ahmet’in bu cabasını önemsiyor ve destekliyorum. Başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar