Asuman SOYDAN ATASAYAR

Asuman SOYDAN ATASAYAR

HAYATA DÖNÜŞ GÜNÜ 19 MAYIS

19 Mayıs, bir milletin hayata yeniden dönüş günü diyebileceğimiz bir gündür. Binlerce yıl evvel doğmuş, büyümüş olan bir milletin  şanlı mazisi ile birlikte boğulmaya, yok edilmeye  çalışılırken onun imdadına yetişilen bir gündür bu gün.

Nasılki bağışıklık sistemi zayıflayan bir bünyeye  toksik maddelerin saldırıya geçmesiyle bünyeyi harap etme çabaları başlayacağı gibi  zayıflayan ülkemize de emperyal güçlerin saldırmasını doğal bulmak gerekiyor. Doğru olmayan ülkenin zayıf bırakılmasıydı.

Bünyesi zayıflatıldığı için kolayca  kıskaçla sıkıştırılmıştı Osmanlı. Toksik devletler sarmalamıştı dört bir yanından. Sayısız plan ve projenin hedefindeydi artık. Nefes alamayan, hücrelerine oksijen girmediği için kangren olmak üzere olan  bir millete nefes alma cihazının bağlanmasıyla damarlarındaki kanının yeniden  oksijene kavuştuğu gündür 19 Mayıs.

Cepheden cepheye at koşturan,  ülkesinin düştüğü elim durumdan onu kurtarmak için çareler arayan Mustafa Kemal’in ruhu, ne büyük  sıkıntılar çekmiş olmalı ki;  19 Mayıs’ı yani milletine yeniden nefes almayı öğreten, ona gelecek  bahşeden bu günü,  doğum günü olarak kabul etmesi bu açıdan çok manidardır.

Bir asır geçmesine rağmen  19 mayıs emekçilerinin haklarını ödemek için eksiklerimiz kalmış olmalı ki  şimdi de bu günü belleklerden silmeye çalışan başka bir güruhun pençesi altındayız.  Gayet planlı bir şekilde gelişen bir tarih silme operasyonuyla başbaşayız ne yazık ki. Geçmişten ders alarak 19 Mayıs ve Kurtuluş mücadelesi gibi bir gerçeği yok göstererek kendi nihai hedeflerine ulaşmaya çalışanların oyunlarına gelmemeliyiz.

Bu çok özel günümüzün anlam ve önemini, onu  bize bahşedenleri henüz tam kavrayamamış olan gençliğimize anlatılması , kavratılması gerekiyor. Yoksa bir tarih sayfası yırtılıp atılmaya çalışılıyor maalesef. Tarihimizin bu şanlı sayfasını gençlerimize ,yeni yetişen neslimize anlatmadan, onların sahiplenmesini sağlamadan  bu dünya hayatından geçip gidersek  bunun vebalini taşıyamayız.

19 Mayıs gençlik ve spor bayramı olarak yadettiğimiz bu özel günümüzü kutluyorum daha nicelerinin de kutlanmasını dileyerek.

Mustafa Kemal ve arkadaşları olarak bu büyük çerçevede yer alan gurur kaynaklarımıza  bir kez daha minnet dolu rahmet dileklerimi gönderiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar