Göksun yolunu vekillerle arşınlarken

 

17 Temmuz 2012

Hava çok sıcak. Güneş beynimizi yakıyor adeta. Allah'tan bindiğimiz minibüs yeni ve kliması iyi (üfürüyor) çalışıyor.

Yol arkadaşlarım;

Mustafa Şirin, Mehmet Fiskeci, Akif Aslan,Mesut Tuğrul, Niyazi kara, Yusuf Taş, Zeki Demir, İzzet Mazı ayrıca Ak Parti İlçe yönetiminden aynı zamanda onu da yazar çizer takımından gördüğümüz Ali Aydın namı değer Yörük Ali (bu ismi de ben taktım. Sanki yörüklüğü falan kaldı da. Ama dernekleri var ya, okurken kuru keyif olsunlar. Ne de olsa bu bir yol hikayesi)

Toplanma yeri olan Ticaret Borsası önünden tam çıkacaktık ki, şirin babanın cebi çaldı. Arayan Yener Atlı, hadi sende gidelim, neredesin faslından sonra Ak Parti İl binası önüne varmıştık bile.

Burada kafileye Ak Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile Yener Atlı'da katıldı.

Ekip tamam.

Gırgır şamata bol...yolculuğa çıktık. Tabii başkan Erkoç aramızda olunca, soruların biri bitiyor, biri başlıyor. Kişilik olarak çok severim. Ama zaman zaman yönetim noktasında, teşkilat noktasında eleştiririm. Kaldı ki 30 Eylül de yapılacak kurultaydan sonra da eleştirilerimizi daha sık yapacağız. Her ne kadar Teşkilat biz başarılıyız deseler bile, ben buna katılmıyor daha fazla hizmet istiyorum.

Neyse toplanma merkezimiz; Andırın yol ayrımı.

Saat tam 12.30

Güneş tam tepemizde.

Milletvekilleri Nevzat Pakdil ve Sıtkı Güvenç, Karayolları bölge müdürü Yakup Dost, Merkez ilçe Başkanı Necati Okay ve bazı partililer ve ilgili yol müteahhitleri de katılarak konvoy tamamlandı.

**

İl Başkanı Erkoç; bu sıcak altında canı açıklama yapmak istemez mi? Gazeteci arkadaşlar toplandı etrafına, uflayana mı bakarsın, puflayana mı?

Ve kaç defa araçlardan indik bindik hatırlamaz oldum. Bölge müdürü projeye tam hakim değil. Bereket yanında yoldan sorumlu Ahmet Eskalen var, biz sordukça arada sırada lafa girerek zevahiri kurtardı.

Ama ben şahsen bölge müdürünü çok sevdim. Öncelikle samimi, saygılı ve bir o kadarda centilmen.

Kahramanmaraş-Göksun yolu ile ilgili bilmediklerimiz, bildiklerimizden daha fazlaymış.

Ulaşım çalıştayı sonrasında Bakan Binali Yıldırım'ın talimatlarıyla adeta yol da yeniden bir projelendirme yapılmış.

Aslında Ak Parti çalıştayın hemen ardından bu yolda yapılan değişiklikleri kamuoyu ile paylaşsalardı, bu gün kimse çalıştaylarda netice çıkmadığını yazıp çizmezdi. Bunun suçlusu da Ak Parti.

Biz değiliz ya.

Kahramanmaraş-Göksun yolu 7 viyadük ve 5 tünel ile Pozantı yolu kalitesinde hatta eğim olarak daha düşük bir eğimle tasarlanmış.

**

Göksun yolu eğimi % 6 Pozantı ise % 8.5

Bölge Müdürüne sordum. Sayın Müdür, - bu yolda eğim kaç?

Müdür bir anda böyle bir soru ile karşılaşacağı aklına gelmemiş olmalı ki durdu, toparlandı ve iyi bir soru diyerek şunları söyledi.

- Bu yolda eğim % 6 olarak planlandı. bunun içinde bir çok viyadük ve tünel yapılması zarureti doğdu. Pozantı yolunun eğimi % 8.5, bu yolun standardı Pozantı yolundan daha iyi olacak. Ve biz bu değişiklikleri Sayın Bakanın Kahramanmaraş ziyaretinden sonra yaptık, çalıştayın hemen ardından bizzat Bakanımız talimat verdi. Bunun için bu yolda bir kaç viyadük ve iki tünel ilave edildi. İlave edilenlerin ihale çalışması bitmek üzere...

Peki bu açıklama karşısında ne dememiz gerekiyor?

Yav kardeşim Bakan kahramanmaraş'a gelmiş, yolu gezmiş, yolda ciddi bir değişiklik talimatı vermiş, adeta proje yeniden yapılmış, eğim olarak paralı yollardan daha az eğimle bu tasarlanmış, fakat bunları kamuoyu ile paylaşan bir partili yok.

Bizlerde Çalıştaylar hikaye diye yazıyoruz.

Siz bizim yerimizde olsaydınız ne yazardınız?

Kamuoyu bilgilendirilmiyor.

Bizde yazdığımız zaman bize küsülüyor. Siz görev sorumluluklarınızı yerinize getirseniz bunlar yaşanmayacak.

**

Çok yararlı ve bilgilendirici bir yol gezisi ile ilgili yazacak, yazıyı uzatacak çok şeyler var. Ama bu çok şeyler hep olumlu. Tatsız bir olay yaşandı. Bizler ve partililer, vekiller gerekli tepkiyi gösterdiler. Yani Fiskeci babanın deyimi ile de; biz baldırcan değiliz..

Sevgili Mustafa Şirin, projeye kafayı taktı nerede harita açılacak olsa bir ucundan tutuyor. Sanırım kendini alıştırıyor. İyi bir Özel İdare Genel sekreteri olabilir...

**

Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik. Susadık, su isteyip duruyoruz. Mustafa şirin Ali Aydın'a seslendi.

- İl Başkanı seni vekil tayin etti, ya görevini yap yada vekilliği bırak dedi, bir fırça attı, hemen ilk konakladığımız yerde suya kavuştuk.

**

500 yataklı yeni hastane yolda

Sağlık çalıştayı sonrasında yeni yapılan hastanenin hemen bitişiğine 500 yataklı yeni bir hastane yapılması yönünde Bakan talimat vermiş, proje çalışması sürüyor aynı zamanda Elbistan ilçemize de 300 yataklı yeni bir hastane geliyor.

Bu iki hastane yolda, yakın zamanda ihaleye açılacak. Bunlar çalıştay sonrasında elde edilen kazanımlar...

Fatih Erkoç bunları açıklarken kendi kendime sordum;

Bunlar biliniyordu da neden daha önce bilgi verilmedi!...

İl Teşkilatında basın ve propaganda ile ilgilenen bu işi bilen birileri olsaydı bu sorunlar yaşanmazdı. İl listesi, teşkilat listesi ve yönetime alınan isimler bunun için çok önemli. Biz bu konuyu gündeme getirdiğimizde bazıları konuşuyor amma bizim yaptığımız doğru. Bu gezide de isabetli yazdığımı bir daha kabul ettim.

İşi ehline vereceksin arkadaş.

Yandaş ve bana itaat etsin yeter dersen bir süre sonra senin İl Başkanlığın, ilçe başkanlığın tartışmaya açılır, sizler bu işi yapamıyorsunuz, yetersiz kalıyorsunuz diyenlerin sayısı artar, yazanların eleştirenlerin sayısı artar.

Ben gündeme gelmek istemiyorum, ben gazete okumam diyen adamlardan parti yönetim kurulu üyesi mi olunur? Teşkilat başkanı mı olunur? Bu dünyanın neresinde var? Bu gibi adamlar görevden alınmalı, yerine daha iyi bilen insanlar getirilmelidir.

Yeni isimlerden korkarsanız, bir gün koltuğunuzdan olursunuz. O zaman da iş işten geçer. Biz dostça yazıyoruz. Uyarıyoruz.

**

İl ve İlçe başkanlarına hatırlatma

Ev sahibi olarak İl ve İlçe başkanı ile teşkilat üyelerinin samimiyetinden memnun oldum, gazeteci arkadaşlarımızın hepsiyle de ayrı ayrı ilgilendiler.

Ancak partiye en sık gidip gelen bir gazeteci olarak teşkilatı ben tanımıyorum.

İl ve İlçe başkanları yöneticileri ile bizleri bir araya getirmelidirler. Bizlerde buralarda kim görev almış, görev alanlar kim, ne iş yaparlar, ne yer ne içerler diye sorma ve soruşturmaya da hakkımızın olduğunu düşünüyorum.

Orta da o kadar adam var ve hiç birini tanımıyoruz. Partide tanıdığımız isimler bir elin parmağını geçmiyor. En azından yürütmedekileri bir tanısak iyi olacak.

**

ve açlığımızı giderdik

Göksun Değirmendere Kasabasında bir park var. Parkın yapılış serancamını biliyorum. O dönemde bir kaç defa gidip geldim. Park her geçen gün daha da güzelleşiyor. Emeği geçenlerin eline sağlık.

Bizler için iyi bir sofra donatılmış, çeşit çeşit kebaplar, balık ve salatalardan müteşekkil öğünde yenilenler içilenler hepimizin yorgunluğunu alıp gitti.

İl Başkanı Fatih Erkoç benimde bulunduğum masada yemeği bizlerle yedi, hepimizle ayrı ayrı konuştu, beşeri ilişkiler açısından her zaman iyi şeyler yazdığım İl ve İlçe Başkanlarının ev sahipliğine diyecek yoktu.

Dönüş yolunda da çok güzel sohbetler edildi.

Hoş ve bilgilendirici bir gezi oldu. Göksun yolunun artık 2015 yılında biteceğine bende inanmaya başladım. Ama yine de işi sıkı tutmak ve sürekli takip etmekle mümkün olur.

Takip edilmez ise bu yol 2020 yılında ancak açılır. Çünkü Gaziantep yoluna, hatta Andırın yolunda olan bir heyelan sonrasında hala bu güne kadar yol tamamlanmadı. bu gerçekleri de görüyor ve uyarıyoruz...Takip etmemiz gerek!..

Başka söylenecek sözde kalmadı...

Önceki ve Sonraki Yazılar