M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Gelecek İçin Hazırlanmalısınız

Sevgili Gençler; nüfusumuzun sayısal üstünlüğü siz de. Gelecek tabiî ki sizin. Bugün lisede yarın üniversitede öbür gün işinizin başındasınız. Doktor, Öğretmen, Mühendis ve diğer meslek erbabı siz olacaksınız. Kısacası kamusal alanlara ve sokağa sizler hâkim olacaksınız. İdare size geçecek. O günler için hazır mısınız? Değilseniz mutlaka hazırlanmalısınız. Okuldaki akademik başarınız çok çok önemli. Ama bunun yanında sanatla, kültür ve edebiyatla, sporlada yakından ilgilenmelisin. “Sivil Toplum Kuruluşlarında” görev almalısın. Birkaç sene sonra göreve başladığın alanda çözmen gereken problemleri şimdiden kavramalısın. Her konuda kitap okumalısın. Genel Kültürünü artırmak zorundasınız. Bunun en etkili yolu okumak. Okumak için boş zaman aramamalısın. Günlük zaman çizelgende okumaya mutlaka zaman ayırmalısın.   

KÜÇÜK BAŞARISIZLIKLAR CANIMI SIKIYOR

“Okul derslerine çalışıyorum. Sınavlara da iyi bir şekilde hazırlanıyorum. Bütün sınavlarım iyi geçiyor. Fakat ne yazık ki en son sınavdan kötü not aldım. Moralim acayip bozuldu. Bu yüzden birkaç gündür ders çalışamıyorum.” Diyorsun.

Düşük net yaptığın veya az not aldığın sınavların sonucunu iyi değerlendirmelisin. Bu sınava diğerlerinden daha az hazırlanmış olabilirsin. Veya soruların geldiği konuları tam bilmiyor olabilirsin. O zaman yapılacak iş üzülmek, kırılmak, ders çalışmayı bırakmak olmamalı. Karamsarlığa düşmeden yapamadığın soruların konularını tekrar çalışmalısın.

Küçük başarısızlıklar canını sıkmamalı, tedbir almanıza neden olmalıdır.

CANIM ÇALIŞMAK İSTEMİYOR

“Çalışma isteğim yok, bir türlü ders çalışamıyorum.” diyorsan:

Şu soruma cevap vermelisin. Çalışmadan başarılı olma şansın var mı?

İlham beklememelisin, uyarı beklemeden harekete geçmelisin.

Arkadaş çevreni ders çalışan öğrencilerden oluşturmalısın.

Günlük zaman çizelgen olmalı. Günlük çalışma planı yapmalısın.

Başarılı olduğun zamanlar kendini ödüllendirmeli ve keyfini çıkarmalısın.

Başarısız olduğunda ise kendine ceza vermelisin.

Ne yaptığını bilmelisin. Arkadaşlarına her zaman “HAYIR” diyebilmelisin.

TEKRARARLAMAZSANIZ UNUTURSUNUZ

Konuları öğreniyorum ama bir müddet sonra yapılan sınavlarda bu konuların sorularını yapamıyorum.”

Aylar önce öğrendiğiniz konuları yavaş yavaş unutmanız gayet normaldir. Hatta çoktan unutmuş da olabilirsiniz. Öğrendiğiniz konulara belirli aralıklarla tekrar çalışmalısınız. Böylece bilgi kalıcı olacaktır. Diyelim ki her gün dört saat ders çalışıyorsunuz. Bu dört saat içinde yarım saati ders tekrarına ayırmalısınız. Yoksa başarılı olmanız mümkün olmayacaktır.

GÜNDE KAÇ SAAT DERS ÇALIŞMALIYIM

Siz hala burada mısınız? Pes vallahi, son kez anlatıyorum, dinle!

Okuldan geldiniz, o gün okulda anlatılan derslerin tekrarı için; bir saat,

Bir sonraki gün anlatılacak yeni konuları öğrenmek için; iki saat,

Eski konuları tekrar için: Bir saat,

Soru çözümü için: Bir saat olmak üzere en az beş saat ders çalışmalısınız.

Az mı? Az ise biraz daha fazla çalışın…

Kitap okumayı asla unutmamalısınız. Sürekli okuyarak “Hızlı Okuma” alışkanlığı edinmelisiniz. Hızlı okuma ve okuduğunu hızlı anlamanın sınavlarda ne çok işinize yarayacağını öğrenmelisiniz. 

SINAV STRESİ BAŞLADI

Arkadaşlar, sınav kaygısı veya sınav stresi belli ölçülerde hepinizde olmalıdır. Hiç kaygılanmayanlara, “vurdumduymaz” denir. Sizler vurdumduymazlardan olmayın. Sınavlarla ilgili kaygılanın. Ancak bu kaygı, korkuya dönüşmemeli. Sağlığınızı bozacak kadar korkmamalısınız. Sağlıksız birisinin hiçbir alanda başarılı olma şansı olmayacaktır.

Öğrenmeniz gereken konuları öğrenin, birazda dua edin. İnşallah dilediğiniz sonuçları alırsınız. Kendinize iyi bakın, hoşça kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar