Elbistan Neresidir?

Kahramanmaraş’ın en büyük ilçesi, nüfus bakımından ve ekonomi olarak Kahramanmaraş’ı sırtlayan bir ilçedir Elbistan. Elbistan’ın kışı soğuk yazı sıcaktır. Ama halkı cana yakın mı yakındır.

Bu hafta Elbistan da bir dizi görüşmeler ve ziyaretler için pazartesi günümüzü Elbistan’a ayırdık. Sabah’ın ilk ışıklarından akşam’ın dondurucu soğuğuna kadar gezdik, sohbet ettik. Ve Maraş’a geldiğimizde de hasta olduk.

Elbistan, butik şehir olmuş bir bölge haline gelmiş durumda. Şehir merkezinde ki çalışmalar, Pınarbaşı’nda ki çalışmalar, oteller ve lokantaları ile ün salmaya devam ediyor. Kent Merkezine yapılan Devasa çeşme ise görülmeye değer bir yapı olmuş. Taşları da tarihi dokuya uygun olarak motiftenmiş.

Bir yeri sorayım dedim bir amcaya gel götüreyim gideceğin yere seni dedi bana. Hani bizlerin öldü gözüyle baktığımız yardımlaşma sürüyor Elbistan da. Bizi gideceğimiz yere kadar götürdü, amca ya dedim açıkça bu yardımlaşma bitti diyorduk amca, sen hala devam ediyorsun maşallah. Bizim buralarda böyledir, herkes birbirine yardım eder, yabancısına daha çok yardım eder. Teşekkür edip ayrıldım.

Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük Bey ile bir röportaj gerçekleştirdik. Samimi ve açıkça konuşması tabii ön yargımızı da kırmış oldu. Basın camiası içinde olanlar, basını yakından takip edenler duymuştur ya da hissetmiştir. ‘’Elbistan, büyükşehir ile uyum sağlayamıyor. Belediye Başkanları arasında bir soğukluk var. ‘’ gibi var sayımlar ortalık da kol gezerken biz de Sayın Durmuş Küçük’ten böyle bir tepki görmedik. Hatta kent meydanında ki çalışma için hemen tabela hazırlatılmasını ve Büyükşehir çalışmasıdır diye halkın bilinçlendirilmesini istedi.  1 saat sonra da o tabelayı yerinde gördük. İşler aksamıyor yolunda diyoruz.

Gelelim Elbistan Belediye Başkanı ile konuşmamıza;

Durmuş bey’in konu başlıklarını sıralamak gerekirse; İlk Sıraya sanırım bundan sonra ki çalışmalarımız Elbistan tanıtımı için olacaktır açıklamasıdır. İkinci olarak, Butik bir kent haline getirdik demesidir. Üçüncü olarak da çevre iller ile birlikte Turizmin tam merkezi Elbistan’ı göstermiş olmasıdır.

Yeni bir projelerde ise, Teleferik sisteminin kurulması, ,tarihi değerlerin ön plana çıkarılması ve turistik bölgelerde daha fazla alanın kullanıma açılması var.

Yeni bir projelerde ise, Teleferik sisteminin kurulması, ,tarihi değerlerin ön plana çıkarılması ve turistik bölgelerde daha fazla alanın kullanıma açılması var.

Demircikli yanlış anımsamıyorumdur. Önceden kasaba olan sonrasında Büyükşehir olunca mahalle haline gelen yerin mahalle muhtarı ile de konuştuk. 1 km lik köyün girişinde ki yol birkaç defa Büyükşehir Belediyesine başvurulmasına bir türlü yapılmamış onu dile getirdi. Bizde buradan duyurmuş olalım.

Kahramanmaraş ile Elbistan arasında, daha doğrusu halkı arasında tek anlaşamadıkları nokta sanırım Elbistanlıların, Maraşlıyız değil de Elbistanlıyız demesi.

Elbistan’a gidip te Elbistanın Sesi Gazetesi sahibi Mehmet Amcayı ziyaret etmemek olmazdı. Ziyaret ettik, Himmet abiyle hasbıhal ettik. Mehmet amca, biz büyükşehir Belediyesinden ve Başkanından memnunuz dedi. Halka sorduk memnun musunuz diye, Büyükşehir olunca, Elbistan da hizmet durdu dediler. Belediye Başkanına sorduk; bu güne kadar Elbistan Belediyesi olarak yaptığımız hizmetler ortada dediler.

Kısaca sormak istiyorum, arada ki bu buz duvar (buz duvar var ise eğer) nasıl erir. Elbistan neresidir ki, Elbistan ayrımcılığı yapıyoruz. Kahramanmaraş ta siyasetin bel kemiği olduğu aşikâr ortadadır. Peki, alıp veremediklerimiz nedir?

Sorular cevap arıyor… Cevabı ise halk duymak istiyor.  

Önceki ve Sonraki Yazılar