Demiryolu ve Kuzey İlçeleri

ELBİSTAN ve TÜRKOĞLU ilçelerine Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili 2012 yılı yatırım ödeneğine para konuldu.

Bilindiği gibi önce Elbistan ilçemiz başvuru yapmıştı. Elbistan OSB için bir sorun yoktu, ancak Türkoğlu OSB’ye ödenek konulabilmesi için Elbistan OSB’nin % 70’nin dolması gerekiyordu. İşte bu noktada konuya el atan TBMM Başkanvekili Sayın Mahir Ünal, Türkoğlu OSB’yi de 2012 yatırım proğramına aldırdı. Sayın Ünal’a teşekkür ediyorum.

Elbistan ilçemize kurulacak olan OSB yeri ile ilgili itirazlar var. Afşin, Göksun ilçesindekiler bu yer seçimine itiraz ediyorlar. Her iki ilçemizin ileri gelenleri söz konusu Elbistan OSB’nin üç ilçeye de hizmet verebilmesi için Göksun-Elbistan yolu üzerine kurulmasını istiyorlar. Söz konusu talepde makul, bir talep olarak dikkatimi çekti. Üç ilçeye de hizmet verebilmesi için yer seçimi ile ilgili yeni bir çalışmanın uygun olacağını bende düşünüyorum.

BANLİYO TRENİ OLAMAZ MI?

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Okay ile sohbet ederken sevgili Okay, Ulaştırma Bakanının Kahramanmaraş ziyaretinde yaptığı önerileri dile getirdiğinde doğrusu çok şaşırdım.

Sayın Okay’ın önerisi OSB yerinin değiştirilmesi ile de daha çok anlam kazanacağını düşünüyorum.

Okay diyor ki; “Sayın Bakanımıza Göksun- Elbistan- Afşin hatta Ekinözü’de buna dahil edilebilinir. Kuzey ilçelerimiz arasında Banliyo Tren hattı talebinde bulundum. Bu çok pahalı bir maliyeti olan yatırım değildir. Ancak üç ilçe arasında ekonomik ve sosyal yaşamın canlanmasına katkı yapar” diye düşüncelerimi ifade ettim dedi.

Elbistan ilçemize yapılacak olan Organize Sanayi Bölgesi üç ilçeye de yakın bir yere planlandığında diğer ilçelerde ekonomik durumu olan iş adamlarımızda bu yere yatırım yapar. Kaldı ki bu banliyo tren hattı ile de personelin işi gelip gitmesi de kolaylaşır. Ben bunu hayali bir yatırım olarak görmüyorum. Olmaması içinde bir sebep yok. Farklı, farkındalık oluşturacak, ekonomik ve sosyal yanı ağır basan bir proje. Bu projeye destek çıkmak ve sahip çıkmak gerektiğini düşünüyorum.

Organize Sanayi bölgesinin Göksun- Elbistan arasında bir yere yapılması halinde Kahramanmaraşlı sanayici de yatırım yapabilir. Bunu da hatırlatmak istiyorum.

BİR YEMEK ANCAK BU KADAR ANLAM KAZANIR

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının Muharrem ayı nedeniyle alevi vatandaşlarımıza verdiği iftar proğramı Türkiye genelinde olumlu yankı yaptı. Bir çok Tv kanalında söz konusu proğram ile ilgili haberler yapıldı, yorumlar yapıldı.

Ülkemizde birlik ve beraberliğimizin pekişmesi ve bölücülere fırsat verilmemesi adına büyük önem taşıdığına yürekten inandığım bu tür etkinlikler ülke geneline yaygınlaştırılmalıdır. İnsanların birbirini anlamalarına ve tanımalarına fırsat veren bu etkinliklere katkı yapan bütün insanları tebrik etmek istiyorum. Barış ve kardeşlik için, birlikte yaşamak için, insanların birbirlerini tanımaları ve anlamaları gerekiyor.

Ticaret Odası Başkanı Sayın Kemal Karaküçük şahsında emeği geçenleri kutluyorum.

Bu yemekte ve yemek sonrasında bölgemizde bulunan alevi önderleri geçmişte kalan olayların anma ve yıl dönümlerini kutlamak istemiyorlar. Geçmişi hatırlamak istemiyorlar. Bu sebeple  Kahramanmaraş’ta bu tip bir anma proğramı yada etkinlikleri lütfen yapılmasın. Yaralar tekrar deşilmesin. İnsanlar burada birlikte dostça ve kardeşçe yaşıyorlar. Bu tip hareketler provokasyona açık eylemlerdir. Yeniden aynı filmi izlemek istemiyorlar…Lütfen buna kimse kalkışmasın…

Bu oluşan güzelliği sabote etmeye kalkışmayalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar