Değişimin Ayak Sesleri!..

Hafta sonu Türkoğlu ve Beyoğlu’nda iki güzel etkinliğe şahit olduk. Önce Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesinin ilk harcının konulduğu temel atma töreni ve sonrasında da Beyoğlu Beldesindeki Değirmen Park açılışı…

Türkoğlu Belediye Başkanı Mustafa Taşhan 2004 yılından bu yana Organize Sanayi Bölgesi için bir mücadele içindeydi. Ve sonunda oldu. Tebrikler…

Türkoğlu ilçesine şöyle bir göz attığımızda, lojistik Köy, Organize Sanayi Bölgesi, Özel sektöre ait Tesisler bu bölgeyi artık bir cazibe merkezi haline getirdi. Ve bu ilçemizde devlet ve özel sektör yatırımları sayesinde değişimin ayak seslerini duymaya başladık. Emeği geçenlere yürekten başarılar diliyorum…

**

Mahir Ünal ve Kamu yatırımları

11 yıllık Ak Parti iktidarına baktığımda bunu ikiye ayırmak geliyor içimden Mahir Ünal öncesi ve sonrası diye…

Kusura bakmayın ama bu bir gerçek.

2011 seçimlerinde Mahir Ünal bilindiği gibi İstanbul listesinden Kahramanmaraş’a kaydırıldı. İyi de oldu kentimiz adına.

Bu tarihten sonra baktığımızda, öncelikle bir dizi çalışma toplantısı (çalıştay) yapıldı. Kentin sorunları tespit edildi ve çözüm yolları arandı. Şimdi yatırımlar belli bir hız içinde devam ediyor.

Sayın Ünal kente geldiğinde bu yatırımların ne durumda olduğunu da öğreniyoruz.

Kahramanmaraş’ta Bürokrasi hem tembel ve hem de hantal bir görünüm arz ediyor.

Ne var; Valilik aracılığı ile bu yatırımcı kurumlar her ay bir bülten yayınlasa. Bizlerde yatırımların ne durumda olduğunu bu bültenler sayesinde öğrensek.. Buna göre haber ve yorumlarımızı yazsak. Bu bu kadar zor bir olay mı?

Kentin valisi emir verir ve bu iş düzene girer.

Sayın Ünal’a bunu bir iki defa hatırlattık. Konuyu Vali ile görüşeceğini beyan etti. Sonuca baktığımızda ortada bir şey yok…

Neyse biz tekrar konuya girecek olursak, bu hafta sonu Sayın Ünal ile birlikte Kültür Turizm Bakanlığı Bürokratları Kahramanmaraş’taydılar. Kahramanmaraş merkez olmak üzere, Andırın, Göksun, Afşin ve Elbistan’da incelemeler yaptılar.

Kahramanmaraş’ın tarih ve turizmini incelediler. Sayın genel Müdürün medyaya yansıyan açıklamalarına göre, Eshab-ı Kehf başta olmak üzere, tarihi kaleler, turistik yerler tespit edilecek ve bir yol haritası çıkarılacak. Sonra mı?

Sonra ise, tur şirketlerine bilgiler verilecek, tur şirketlerinin bu bölgelere gelmesi için lobi çalışması yapılacak…

Geçmişte bir deneme yapmıştık. Sanırım bu daha anlamlı olacak. Öncelikle Kahramanmaraş merkez başta olmak üzere bu şehre gelecek yabancı ve yerli turistlerin ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımların olması gerekiyor.

Bu yatırımların neler olduğunu da herkes biliyor. Tekrar burada yazmaya gerek yok.

Biz biraz gayret gösterirsek çok güzel hizmetlerin geleceğine inanıyorum. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım.

Sayın Ünal’a teşekkür ediyorum. Bu şehir il geneli olmak üzere değişiyor. Ve bu değişim 2013 yılı itibariyle de hız kazanıyor.

**

Başbakan’dan Hızlı Tren Müjdesi

Kahramanmaraş- Kayseri hızlı tren talebi bizi gülünç duruma düşürmesinin yanı sıra Kahramanmaraş hızlı trene kavuşacak.

Adana- Kahramanmaraş- Malatya bir hat olarak düşünüldü ve bunun projeleri de hazırlandı.

Yaklaşık iki yıl önce bu konuyu yazdığımda, bazı arkadaşlar hala Kayseri için konuşuyorlardı. Devlet Demir yollarının 2050 yılına kadar ki yapılanmasında Kahramanmaraş-Kayseri hattı yok.

Sayın Başbakan Adana ziyaretinde hızlı trenin Kahramanmaraş’tan da geçeceğini ifade etti.

Kahramanmaraş’tan iki hat geçecek.

Bir tanesi Adana- Gaziantep hattı

Bir diğer ise Adana- Malatya hattı

Tahmin ediyorum bu iki hat Türkoğlu ilçemizden geçecek. Bizlerde bu hattan faydalanmak için 20 km gideceğiz. Yaklaşık 10 yıl sonra buralar Kahramanmaraş’ın bir mahallesi haline gelecektir.

Kahramanmaraş denildiğinde üç köprü arasını artık unutmalısınız. Kahramanmaraş bir bütün olarak kalkınıyor…

Yakında Elbistan’a da hava alanı gündeme gelecek. Çünkü o bölge enerji alanında belli bir yatırıma ulaştığında bu mecbur ve elzem hale gelecek.

Bizler bunu kabullensek de kabullenmesek de sonunda bu olacak…

Bizlere düşen en önemli görev ise kollektif aklı öne çıkaracak çalışmalar içinde olmamızdır.

Eshab-ı Kefh iyi tanıtıldığında milyonlarca yabancı turistin bu bölgeye geleceğini düşünüyorum.

Ama öncelikle alt yapı olması gerekiyor. Ve bu altyapı planlanırken lütfen sadece Kahramanmaraş merkeze odaklanmayalım. Bütüncül düşündüğümüzde bu sorunu da kısa sürede çözeceğimize inanıyorum.

Birlikten kuvvet doğar diyor, bu şehir için bir çivi çakanı saygıyla selamlıyorum!...

Önceki ve Sonraki Yazılar