Z. Abidin KIYMAZ

Z. Abidin KIYMAZ

CEMAL SAFİ

Uluslararası GAP Oscar’ı ödül organizasyonu hazırlıkları içerisindeydik, Yılın şairi ödülü için komisyonda arkadaşlarımız Cemal Safi ismine tereddütsüz onay vermişlerdi. Rahmetliyi 10. GAP Oscar’ına Ödül vermek üzere davet ettik ve ilk defa Adıyamanlılarla bu vesile ile Cemal Safi ile bir araya geldi.
Cemal Safi GAP Oscar’ı ödül töreninde seyircilerin katılımcıların ilgisinden oldukça mutlu oldu, gecede Misafirler adına verilen harfhane dinletisinde Dellal Metin gazel okudu, Ramazan Sinerin keman taksimi eşliğinde de yorumlarıyla geceye renk kattı. 
Adıyaman’dan neşeli ayrıldı Ankara Esenboğa havaalanında iner inmez beni telefonla arayarak aynen şöyle dedi ‘ Zeynel başkanım sizinle tanışmak Adıyaman’ı görmek beni çok mutlu etti, yaşım 80 ne dayandı binlerce geceye, yarışmaya törene,  sahnelere çıktım, GAP Oscar’ında yaşadığım mutluluk kadar hiç mutlu olmadım, siz benim kardeşimsiniz bundan böyle bende sizin fahri olarak cemiyetinizin üyesiyim beni nere çağırsanız gelirim, sizlerin emrindeyim’ dedi.
 Orhan Gencebay, Zeki Müren, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Candan Erçetin gibi sanatçıların dillerinden düşmeyen Rüyalarım olmasa, Vurgun, ya evde yoksan gibi 150 şarkı ve türkünün söz yazarı birçoğunun bestekârı, ustu yorumcu Cemal Safi yaşı ilerlemişti zaman zaman ilaçla tedavi görüyordu, sonradan sağlık durumu kötüledi, hastanede tedavi görüyor uyutuluyordu. Rahmetli alkole bir nevi bağımlı olmuştu, içmese sahneye tam konsantre olamıyordu, yüreği Allah(cc) sevgisiyle doluydu, KÂİNATIN ULU İMPARATORU diye Allah(cc) a olan özlem saygısını ifade eden şiiri yorumlarken göz yaşlarını tutamıyordu, şairler içerisinde belki de ilk defa bu düzeyde Allah(cc)a hitaben yazılmış bir şiire imza atan kişiydi.
Etrafına son derece saygılı, tam bir İstanbul beyefendisi, vatanperver, milliyetçi biriydi, siyasilerden Atatürk’e, Turgut Özal’a ve Alpaslan Türkeş’e de ayrı bir sevgisi vardı.
Sağlık durumu ille ilgili asistanı Gül Demirbilek’ten zaman zaman sağlık durumu ile ilgili bilgiler alıyordum dualarımızdaydı, geçtiğimiz günlerde rahmeti Rahmana kavuştu. 
Son döneme şiirleriyle damga vuran Abdürrahim Karakoç’tan sonra Cemal Safi’n inde vefatı, Türk şiirini bir nevi yetim bıraktı, bu kıymetli şairlerin yeri uzun yıllarda doldurulmayacak gibi, milletçe başımız sağ olsun.
Allah(cc) günahlarını bağışlasın onu cennetine koysun…
Rahat uyu güzel adam seni hep özleyeceğiz


Önceki ve Sonraki Yazılar