Büyükşehir… Olmak ya da olmamak!

Büyükşehir konusundaki belirsizlik devam ediyor.

Başbakan 12 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde partisinin Kahramanmaraş mitinginde, 14 yeni şehrin daha büyükşehir olacağını müjdelemişti. Neydi Başbakan’ın söylediği:  “İstanbul ve Kocaeli modeli”

Yani Kahramanmaraş büyükşehir olduğunda, il sınırları büyükşehir belediyesi sınırları kabul edilecek. İlçeler, ilçe belediyesi olarak kalacak. Beldeler ve köyler bulundukları ilçe belediyelerinin mahalleleri olacak. 

***

Bu açıklamalardan sonra, anlaşılan o ki çok az sayıda kişi Başbakan’ın söylediklerini tam olarak anlamış! Bunu, vatandaşlar arasında konuşulan türlü türlü “büyükşehir senaryoları” ndan anlıyoruz. Hele bazıları var ki; onlara göre ilçe diye bir şey kalmayacak!

İlimiz siyasetçilerinin söylediklerine bakılırsa vatandaşın kafasındaki karışıklık çok normal!

Mehmet Sağlam:

Sayın Sağlam bir konuşmasında, Başbakan’a paralel olarak, Kahramanmaraş’ın büyükşehir olacağını ve merkezde yeni ilçelerin kurulacağını söylüyordu. Bu konuşma, tecrübeli bir devlet adamı, eski bir bakan, duayen bir siyasetçi ve TBMM Başkanvekili olarak bazı beldeleri haklı olarak heyecanlandırdı.

(Bana göre Sayın Sağlam’ın söyledikleri bir temenniydi!)

Erdoğan Bayraktar:

Ortak Akıl Çalıştayı için ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un sorusu üzerine Sayın Sağlam’ın ve hatta Başbakan’ın tam tersi istikamette bir açıklama yapmıştı. (Sorduğu bu sorudan da anlaşıldığı üzere Sayın Erkoç’un bile kafası karışık ve endişeleri var!!)

Bayraktar Erkoç’a cevaben; Kahramanmaraş’ın coğrafi koşulları göz önünde bulundurulduğunda il sınırlarının büyükşehir sınırları olarak kabul edilmesinin imkansız olduğunu belirtmişti. Hatta Bayraktar; bir de örnek vererek, “bir lokomotife 100-150 vagon bağlandığında o vagonun bunu çekemeyeceğini” söylemişti.

Mahir Ünal:

12 Haziran seçimleriyle birlikte tanıdığımız ve tanımamızla birlikte de, “Kahramanmaraş’ın siyasetteki en etkili ismi” olarak öne çık(arıl)an Ak Parti Grup Başkanvekili Sayın Mahir Ünal’ın henüz dumanı üstündeki açıklamaları kafaları daha fazla karıştıracağa benziyor.

Sayın Ünal çok ciddi ve “ağır abi” tavırlarıyla yaptığı “büyükşehir değerlendirmesi”nde bir o kadarda muğlak ifadeler kullandı. Başbakan’ın “İstanbul ve Kocaeli modeli”ni desteklerken, bir taraftan da hem Başbakan’ın, hem Sağlam’ın ve hem de Bakan Bayraktar’ın açıklamalarıyla hem uyumlu hem de çelişen sözler sarf etti:

“Ak Parti politika olarak yeni ilçeler ve iller üretmek istemiyor.”

***

Yeni ilçeler istemiyorsunuz. Hatta bazı beldeleri kaldırdınız.

Tamam da..

O kaldırılan beldeler, nüfusu kanunda belirtilen sayının altında kalan beldeler ve merkez belediye sınırlarına, yine kanunda öngörülen mesafede olan beldeler.  Peki nüfus ve mesafe olarak söz konusu şartları taşımayan beldeler ne olacak?

Örneğin Ilıca ve Tekir gibi???

Hoş, kimilerine göre “Ilıca” denen bir yer zaten yok ya!!

***

Başbakan’a göre köyler ve beldeler mahalle olacak.

Ama Sayın Ünal’a göre ise böyle bir durum yok!

Yeni ilçeler de yok.

Bunu söyleyende Ünal!!

E, beldeler mahalle olmayacaksa, ilçe de olmayacaksa, “ne” olacak?

***

Bunu söylerken altını çizerek Ak Parti’nin politikasında yeni ilçe ve iller olmadığını da söylüyor. Bu cümleden anlayarak Sayın Ünal’ın Elbistan’ın il olma konusundaki görüşlerini de öğrenmiş olduk.

Gördüğünüz gibi…

Başbakan’ından tutun Meclis Başkanvekiline, Bakan’ından tutun Grup Başkanvekili’ne, İl Başkanı’ndan tutun İlçe Başkanı’na kadar birbirinden farklı açıklamalar!..

Peki sıradan vatandaş ne desin şimdi?

***

Büyükşehir olacağız olmasına ama, ne zaman olacağız, nasıl olacağız halen kafalar karışık ve bir o kadarda soru işaretleriyle dolu.

Ne diyelim , inşallah seçime kadar netleşir!!

Birileri “Ya Sayın Başbakanım, bize büyükşehirin falan gereği yok. Biz Kahramanmaraş olarak kayıtsız-kuyutsuz, ilelebet sizi desteklemeye devam edeceğiz.” demezse!!

Der mi, der..

Sevgi ve muhabbetle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.