Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

Belediye Başkanı Olunca Yapacaklarımız

Kahramanmaraş büyük şehir oldu; Onikişubat ilçesi ve  Dulkadiroğlu ilçesi  olarak ikiye ayrıldı. 30 Mart 2014 de yapılacak belediye başkanlığı seçimine katılmak için Adalet ve Kalkınma Partisinden ONİKİŞUBAT ilçesi aday adayı oldum.

Amacımız Kahramanmaraş’a hizmet etmek ve şehrimizi bulunduğu yerden ilerilere taşımak.

Yıllardır medya da makale yazıyorum. Kentimizin sorunlarını dile getiriyor ve çözüm önerileri sunuyorum. Bizi izleyenler bilir…

 VİZYON- MİSYON VE HEDEFLERİMİZ

Hiçbir siyasi kapris ve ben bilirimcilik hastalığına kapılmadan hizmet etmek yönetim felsefemizdir. İnsan odaklı hizmet anlayışımız esas olacaktır. Halkımızın yaşam kalitesini yükseltmek, yani “ insanı yaşat ki devlet yaşasın” prensibi ile hareket asli vizyonumuzdur.

Yönetimde şeffaf  olunacaktır. Belediyenin geliri, gideri,  alımı, satımı, imar planları, ihale, imar planı tadilatları ve imar uygulama ihaleleri şeffaf olacaktır.

Alanında kendini ispatlamış, birikim ve tecrübeye sahip yönetici- bürokrat ve teknik isimlerden oluşan bir danışma kurulu oluşturup hizmetlerimizde bu değerlerden faydalanacağız

Yönetim sürecinde kitle örgütleri ile istişare toplantıları yapılacak ve farklı fikirlerden yararlanılacaktır.

Mahallelerin sorunlarını çözmek için muhtarlar ile görüşmeler yapılacak, bunun için problemlerin ilk elden ifade edilmesini sağlayacak bir platform oluşturulacaktır.

Belediye hizmetlerinin yüzde sekseni tekniktir.

Mimarlık mesleğinin bize yüklediği nosyon ve uygulama alanındaki deneyimlerimizi şehrimizin hizmetine sunmak istiyoruz. Estetik ve mimari güzellik vazgeçilmez kriterimiz olacaktır. Şehrimizin estetiğini bozacak hiçbir yapılaşmaya müsaade edilmeyecektir.

Edindiğimiz bilgi ve tecrübeler bizi doyurmuş ve olgunlaştırmıştır. Bu nedenle hiçbir kompleks  içinde değiliz.  

Tecrübe, teknik bilgi, donanım,  özgüven, derin ufuk, vizyon ve misyonumuzla  şehrimize hizmet etmek istiyoruz. tabiiki;  Mensubu olduğumuz; Adalet ve Kalkınma Partisi  bize teveccüh gösterirse…

Yerel yönetimlerin idare edilmesine yönelik seminerlerden olan ve şehrimizde yapılan ilk  Siyaset Akademisini bitirdim (2006). Ak parti ile diyaloğum böyle başladı.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu beğenenlerdenim. Hem iktidar hem muktedir olması gücünü artırıyor.

Türkiye’de reform- değişim Anavatan partisinde  Rahmetli Turgut Özal ile başladı.  Ak partide  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la devam ediyor.

Gelişerek değişim çağımızın en önemli olgusudur. Bunu önemsiyorum.  Ak partide bu nedenle siyaset yapıyorum.

Kahramanmaraş büyük şehir olmadan önce hazırladığımız  bütüncül projelerimiz var. Bu nedenle projelerimiz şehrimizin hem bütününü, hem de ilçelerini kapsamaktadır.

Hazırladığımız  mega projelerin bazıları büyük şehir yetki alanındadır. Bunları yapmak için projelerimizi  büyükşehir belediyesine sunacağız ve birlikte çalışacağız. Bunların bilincindeyiz.

Şehrimizin gelişmesine katkı sağlayacak  projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Bizden daha iyi proje geliştiren olursa destekleyeceğiz. Bunu da belirtmek isterim.

EYLEM  PLANIMIZ

 ULAŞIM: kentimizin  öncelikli sorunu ulaşım, şehir içi trafiğidir.  Yolları tek yöne çevirmek  geçiçi bir çözümdür. Sorunu ötelemektir. Ötelenen sorunlar karşınıza  büyümüş olarak çıkar. Kalıcı çözüm için yeni alternatifler geliştirmek gerekir. Ne yazık ki bu güne kadar hiçbir gelişme olmadı.  

Ne zaman şehir içinde bir bayram olsa yollar kapanır. Güneyden kuzeye geçmek sorun olur.  

Şehrimizin coğrafi yapısı engebelidir. Bu nedenle ulaşım sorunludur. Buna alternatif çözüm olarak şehir içinde TÜNEL projesini geliştirdik. Bu Mega projemizle ana arterdeki trafik sorunu çözülmüş olacak.

Trafiğin yoğun olduğu yerlere köprülü kavşak yapacağız. Yeni alternatif yollar açacağız.

TÜNEL’in güzergahı  Karamanlı kavşağı ile Dumlupınar Yıldırım Bayazıt cami arasındadır.

Geliş ve gidiş olarak yapılacaktır. Uzunluğu 500 m. dir.  Binevler istikametinden gelen araçlar güneye inmek için tüneli kullanacaktır. Buradan Kayseri çevre yoluna bağlanacaktır. Dolayısı ile Şekerdere, Ulu camii, Kıbrıs meydanı aksında trafik azalacak ve hafifleyecektir.

.Marmaray projesi mühendislik harikasıdır. Bunu yapan devlet ve hükümet bizim basit tünelimizi de  yapacak güce sahiptir. Yeter ki  proje sunulsun. Avrupa fonlarında da kredi temin edilebilir

İMAR VE ŞEHİRCİLİK: inşaat sektörü aynı hızla devam ederse, şehrimizde 10-15 yıl içerisinde imarlı arsalar tükenecektir. Şu anki daralma ile bile arsa fiyatları yükselmekte ve konut fiyatları artmaktadır.  Şehrimizin kuzeyi dağ, güneyi tarım arazisi, doğusu şehir merkezi, batısı organize sanayi bölgesi ve Ceyhan nehri- barajdır.

Şehrimizi bu daralmadan kurtarıp 30 yıllık bir periyot da Ceyhan nehrinin iki yakasına konuşlandıracağız. Köprülerle şehri birbirine bağlayacağız. Suyla barışık modern bir kent oluşturacağız.

Nehir kıyısını ıslah edip rekreasyon alanına dönüştüreceğiz ve kentsel tasarım-peyzaj projesi ile donatıp, yaşanılır bir kıyı kent oluşturacağız.

KENTSEL DÖNÜŞÜM: ilimizin birinci derece de deprem bölgesi olması sebebiyle kentsel dönüşüme ayrı bir önem veriyoruz. Kanunlar çerçevesinde riskli yapıların dönüştürülmesini ve  depreme dayanıklı yeni modern konutların oluşturulmasına destek vereceğiz. Halkı ucuz konut sahibi yapacağız.

Kentsel dönüşüm bizim uzmanlık alanımız. ANF yapı denetim firmamızın bünyesinde, ayrıca T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Lisanslı  Kentsel Dönüşüm Yetkili Kuruluşuyuz. Halen kentsel dönüşüm bünyesinde riskli yapı analizi yapmaktayız.

GECEKONDU VE KAÇAK YAPILAŞMA: şehrin silüetini bozan yapılar yapılmayacak. Onun yerine sağlam, modern, ve sağlıklı yapılar yapılacaktır.

Köyden kente gelenler için imarlı konut alanları oluşturulacak ve evler buralara yapılacaktır. Projelerini de belediyemiz ücretsiz verecektir. Bu şekilde gecekondu ve kaçak yapılaşma önlenmiş olacaktır.

SOSYAL BELEDİYECİLİK: sosyal belediyecilik hizmetlerimizi reklama dönüştürmeden ve  kimsenin onurunu kırmadan yapacağız. Bir elin verdiğini diğer el görmeyecek.

Su temizliktir, medeniyettir, temizlik dinimizin emridir. Bu nedenle fakir, fukaradan 10-15 tl arasındaki su bedeli alınmayacaktır.

KÜLTÜR VE TURİZM: şehrimizle özdeşleşen  yazarlar, şairler, sanatçılar için  kültür etkinlikleri düzenlenecek ulusal ve uluslar arası sempozyumlar ve  yarışmalar yapılacaktır.

Ulusal ve uluslararası tekstil ve çelik eşya fuarları, gıda- biber, dondurma  festivalleri, sempozyum ve kongrelerin  yapıldığı bir ilçe oluşturacağız. Kahramanmaraş’ı marka şehir yapacağız.  

Başkonuş yaylasına DAVOS’daki gibi uluslararası kongre merkezleri yapacağız.  Bunun için akıllı ve güvenlikli binalar yapacağız. Aynı zamanda buraya Türk ve yabancı spor takımlarının kamp yapacağı tesisler kuracağız. Bu şekilde şehrimizin ekonomisine ve tanınmasına katkı sağlamış olacağız.

Termal turizmin gelişmesine katkı vereceğiz. Yayla turizmini destekleyeceğiz.  

Ceyhan nehri kıyısını rekreasyon alanı olarak düzenleyip kentsel tasarım ve peyzaj projesi ile yaşanılır bir kıyı şeridi oluşturacağız.

Akarsu ve  baraj  kıyıları  piknik ve mesire alanı olarak  düzenlenecek. Akarsu ve barajlarımız da su sporları yapılacaktır.

SANAYİ VE YATIRIM: üretim alanında yeni yatırım yapacak bütün girişimcilerimize belediyemiz her türlü katkıyı sağlayacaktır. Belediyemizin kapıları  tüm müteşebbislere ardına kadar açık olacaktır. Girişimcilerimizin çözüm ortağı olacağız.

ESNAF BİRLİKLERİ: esnaf kuruluşlarının çalışma mekanlarını siteler şeklinde düzenleyerek sektördeki rekabet güçlerinin artırılmasına katkı sağlayacağız.  

KADIN GİRİŞİMCİLER: Şehrimizde kadınlar ile anket yapacağız. Neye ihtiyaçları varsa onunla ilgili düzenleme yapılacaktır.

SPOR: spor takımlarına  gerekli  destek verilecektir. Ulusal ve uluslar arası spor müsabakalarının yapılması için   gerekli destek verilecektir.

Halkımızın spor aktivitelerini yol kenarında eksoz dumanları altında yapmaktan kurtarıp çok geniş bir spor kampüsü ve yeşil alan içerisinde yapmalarını sağlayacağız. Bu kampus alanında her türlü donatı alanı olacaktır.

Patimiz belediye başkanlığı görevini bize tevdi ederse, bütün mesleki bilgi ve tecrübelerimizi kıymetli halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz.

n-abacioglu@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar