Başarısızlığımızın sebebi Vekiller mi?

SBS sınav sonuçlarının açıklandığı gün kentimizde yerel gazete olarak haberleri ile en iyi gazete olarak ilan ettiğim MANŞET gazetesinde 6 iktidar milletvekilinin fotoğrafını koyarak; eğitimdeki sorunlarımızın sorumluları olarak ilan etmişti.

O günden bu yana bununla ilgili bir köşe yazısı yazacaktım. Ancak bu güne kısmet oldu.

Açık konuşmak gerekirse; MANŞET gazetesinin o gün gündeme getirdiği konularda yazdıklarının birçoklarına katılıyorum. Ama eğitimdeki başarısızlığımızın tamamını da vekillere mal etmek tam ifade ile birazda haksızlık olmuştur.

Kahramanmaraş’ta eğitim, sağlık ve tarım ve çevre konusunda yıllardır bir ihmal edilmişlik vardır.

1980’lerin Kahramanmaraş’ında Kahramanmaraş Belediyesi ARSA zengini iken, bu gün park yapacak arsa bulamıyor.

O yıllarda YEŞİL ALAN ve Sosyal tesis alanları olarak bırakılan yerler birer ikişer iç edildi.

Bunun suçlusu Milletvekilleri mi?

Gayberli Mahellesinde hayırsever bir iş adamı arsasını Milli Eğitime bağışladı. O bölgede Okul ihtiyacı var. Arsa çok olmayabilir. Milli Eğitim ihale açtı ve inşaatına başlanıldı.

Sonra ise sorunlar birbiri ardına yığıldı. İdare sorunları birer ikişer çözmek ve inşaatı bitirmek yerine meseleyi sulandırmayı tercih ettiler. Şimdi inşaat çürümeye terk edildi.

Bu yaklaşım içinde olan bürokratlar, yöneticiler ile bu kentin sorunları çözülebilinir mi?

Kahramanmaraş’ta ehil olmayan ve sadece partizanca yapılan atamalar var. “Deli bizim delimiz!” mantığıyla yapılan atamalar sonucu Kahramanmaraş’ın hali ortada.

Herkeste bir NAMUS edebiyatı başladı. Ortada namus edebiyatı yapanlara baktığımızda midemiz bulanıyor.

Kahramanmaraş’ta sorunlar üst üste kümelendi. İdare ve siyasetçiler sorunları öncelik sırasına göre çözmek yerine ötelemeyi tercih ediyorlar. Günü birlik söylem ve demeçlerle günü kurtarmaya çalışıyorlar.

Bu nereye kadar gider?

Artık gitmiyor.

Tıkandı. </ıkandı.

29 Mart seçimlerinde İl Genel Meclis oylarını mercek altına aldığımızda AK Parti’nin neredeyse 22 Temmuz sonuçlarına göre oy kullananların sayısında artış olmasına rağmen 70 bin civarında oy kaybetti.

29 Mart seçimleri sonuçlarına göre MHP 2.5 milletvekilliğini garantiledi.

MHP kendi içindeki “gruplaşmadan kendine kurtarırsa” Kahramanmaraş’ta 1. Parti olur.

Bu MHP’nin yerel ve Genel başarısıyla doğru orantılıdır.

AK Parti Türkiye genelinde büyük hizmetlere imza atmış olsa bile biz bunu yerelde yani Kahramanmaraş’ta hiçbir alanda göremedik. Görmedik.

Ak Partide yetkili kurullar “kış uykusuna yatmışlardır!” Bu kış uykusundan uyanmazlar ise bunun bedeli hem kendileri için hem de Kahramanmaraş için ağır olur.

Okullar tatil biliyorsunuz.

Milli Eğitim yatırımlarından haberi olan var mı?

Hangi siyasetçi bu konu da iki laf etti?

İl Başkanı ve İlçe Başkanları, aynı zamanda milletvekillerinin hiç birinden Milli Eğitim yatırımları ve sorunları ile ilgili ben hiçbir şey duymadım ve yazılana da rast gelmedim.

İdare ve siyasetçiler birkaç adım önde olmalıdır ki, İş adamları da okul inşaatlarına başlasınlar. Onlarda bekliyorlar doğal olarak!...

Önceki ve Sonraki Yazılar