Ak Parti'de Son Dönemece Girilirken

Ak Parti 7 Haziran Genel seçimlerinde hedef olarak 400 milletvekili hedefi koyarak seçime giriyor.

Bu hedefe ulaşmak için mutlaka toplumda karşılığı olan, halkın tanıdığı başka partilerden de oy getirebilicek isimleri listeye yazacağını tahmin ediyorum.

Müneccim değilim. Elimde sihirli bir değnek falanda yok. Ankara odaklı kulis sözlerine de pek itibar etmiyorum. Çünkü 2011 seçimlerinde Ak Parti listesinin bu şekilde olacağını Kahramanmaraş'ta hiç kimse öngörememiş, tahmin edememişti. Önümüzde böyle bir tecrübe ve sıralama dururken 7 Haziran seçimleri için ortada dolaşan isim listelerine de hiç itibar etmiyorum. Burada benim yazdıklarımda olabilirliği noktasında makul gözlemlerden ibarettir.

**

Bu girişten sonra rotamızı Kahramanmaraş'a çevirdiğimizde listeye girecek muhtemel isimleri şöyle sıralayabilirim. (Değerlendirmelerimde mevcut Milletvekillerimizin ismini yazmıyorum.)

Mahmut Arıkan, Mustafa Poyraz, Veysi Kaynak, Serdar Erdoğanyılmaz, İdris Tezcan, Hamit Bülent Eken, Mustafa Sarıbıyık, Uğur Dilipak, Mutlu Kaya, Gökhan Gökşen, Mehmet Sabancı, İrfan Karadutlu, Arif Özsağır, Süfyan Emiroğlu bir çırpıda aklıma gelen isimlerdir.

**

Geçtiğimiz dönem için vatandaşlar değerlendirme yaparlarken Milletvekili Sıtkı Güvenç dışında kalan vekillerle görüşemedikleri, telefonlarına çıkmadıkları, dertleriyle ilgilenilmediği noktasında serzeniş ve şikayetleri gittiğimiz her yerde duyduk.

Özellikle Merkezin temsil edilmediği, merkezin temsilcisi olarak seçilen isimlerin merkezle bir bağı ve diyalogunun olmadığı şeklinde yakınmaları hepimiz duyduk.

Biz gazeteciler de bunların farkındayız. Ak Partiye verilen oyların % 65'i Merkez diye tabir ettiğimiz Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçe ve mahallelerinden verilmektedir.

O halde Ak Parti 7 Haziran seçimlerinde merkezi temsil ettiği öne sürülen ve listeye girecek milletvekilleri dışında yeni bir nefes, yeni bir soluk olarak ilk 6'ya en az üç yeni ismin konulması gerektiğini düşünüyorum.

İlçe ve bölgecilik yapmasını sevmem. Ancak Haydarbey Mahallesinin 17.500 seçmeni olduğunu ifade ederek kent merkezindeki 4-5 mahalledeki oyların toplam rakamlarının ilçelerden daha fazla ettiğini vurgulamak istiyorum.

**

Kahramanmaraş kent merkezinde bilinen, tanınan, toplum nezdinde karşılığı olan isimlerin listeye girmesi halinde en azından Ak parti'nin 2011 seçimlerinde alacağı oy'u alacağını, yanlış bir liste oluşması halinde ise seçmenin MHP'ye yöneleceğini ifade etmek istiyorum. Bu yazdıklarım bazı Ak Partili dostların işine gelmeyecek ama gerçekte budur.

Şu günlerde görüştüğümüz seçmen parti ve aday noktasında ikilem içindedir. Beğenmediği isimler listeye konulursa ya sandığa gitmeyecek ya da parti tercihini değiştirecek. Bu eğilimi görüyoruz. Nitekim 2011 seçimleri öncesinde yazdığım yazılara bakılırsa siyasi noktada gözlemlerimin ne denli tuttuğu da ortadadır.

Öğrenebildiğim kadarıyla 23 Mart 2015 tarihinde belirlenen isimler bir üst kurula gönderilecek ve 30 Mart Günü ise listelerin şöyle böyle belli olacağı ifade edilmektedir.

Seçimler için aday adayı olan bütün isimlere başarılar diliyorum. Seçimlerde kazanan Türkiye, kazanan kahramanmaraş olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar