Z. Abidin KIYMAZ

Z. Abidin KIYMAZ

AK Parti Başarısını Muhalefete Borçlu

AK Parti'nin tökezlemesi, ses kayıtlarının meydana getireceği yıkım üzerinden ellerini ovuşturarak iktidar hayalleri gören tuhaf bir muhalefet yapısı ile muhatabız.

"Bir ses kaydı daha düşse de AK Parti'den umudunu kesenler bizim partiye yönelse" demekten başka ne bir toplumsal projesi var muhalefettin ne de iş , aş ve geleceğe dair bir perspektifi.

Dürüstlük vaat etmek, AK Parti'yi döverken "biz böyle yapmayız, rüşvet yemeyiz, adam kayırmayız, medyaya ilişmeyiz, mahkemeye kadıya eyvaallah ederiz" demek seçmen nezdinde ciddi ve inandırıcı bir etki yapar mı?

Tamam, sayalım ki çok dürüst olacak CHP, MHP lideri ahkâm kestiği gibi bir yönetim sergileyecek de buradan ne çıkar? Ekonomi, hukuk, toplumsal barış, gelecek vaadi, ne var?

Kaldı ki toplumsal hafıza, bugün dürüstlük abidesi kesilenlerin Türkiye'yi sürükledikleri onlarca olumsuzluğu kaydı altında tutuyor. Neden Türkiye'yi memurlarının maaşlarını ödeyemez hale getirdiler, kişisel hırsları Türkiye'nin ali menfaatlerine tercih ettiler, didişip durdular, küçük hesaplarla Türkiye'yi sakatladılar, devlet güvencesi verdikleri bankalarda buhar edilen 50 milyar doları halkın sırtına yüklediler, neden? Bu soruların yanıtını vermeden, toplumsal hafızada kayıtlı korkuları gidermeden sadece yolsuzluk, rüşvet iddiaları üzerinden AK Parti'yi eleştirerek iktidarın ancak rüyasını görebilirler, bu muhalefetten köy de olmaz kasaba da.

Evet, AK Parti tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Peş peşe yayınlanan ses kayıtları, rüşvet ilişkileri ile başı epey dertte. (Hırsızlık usulsüzlük rüşvet her ne varsa yapanlar eni sonu hesap verecekler) Bunların üstesinden nasıl gelir, söz konusu iddiaların yol açacağı yıpranmayı nasıl aşar bilemeyiz. Bunları onaramazsa bu seçimde değilse bile bir sonraki seçimde ciddi sıkıntı yaşayacağı muhakak. Buradan alarak CHP'ye ve onun başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir soru soralım: seçmen, "bana bir gerekçe göster ki sana oy vereyim derse" ne yanıt vereceksin. Abartılı ifadeleri, pohpohlamaları, propaganda vızırtılarını geçerek net şeyler söyle: ekonomide ne yapacaksın, hukukta, sağlıkta, eğitimde nasıl bir uygulamaya gideceksin ki hem bugün yaşanan sıkıntılar olmasın hem de senin iktidarında bu kurumlar hizmet çıtasını yükseltsin?

Bu sorunun yanıtını Kemal Kılıçdaroğlu'ndan almayacağımıza göre seçmen olarak siz bir şeyler söyleyin: Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından aklınızda kalan,  sizi ikna etmeye yetecek bir şeyler var mı?

Ya Bahçeli? Bağırıp çağırmalarını, "istemezük" cümlesinden olan kasılmalarını ayıkladıktan sonra; MHP size gelecek güzel günlerin Türkiyesinin mimarı olabilme güvenini ne derece veriyor? Mesela Sayın Bahçeli toplumun hizmet beklediği konularda derde deva sadre şifa bir şey söyledi mi bugüne kadar?

Türkiye bir seçime, toplumsal mutabakatlarını gözden geçirmeye hazırlanıyor. Tutarlı, düzeyli bir muhalefeti olmadığı için sonucun ciddi bir değişiklik içermeyeceğini söylemek için kâhin olmaya gerek yok sanırım. Kenarda köşede Erdoğan konuşuluyorsa bu onun çok başarılı olmasından değil, muhalefet görevini yapamayanların beceriksizliği olsa gerek

Evet, seçmen orta yerdeki olaylardan gelişmelerden olumsuzluklardan rahatsız. Mutabakatını yenilemek belki farklı seçimler yapmak istiyor ama muhalefet, ona bu imkânı vermiyor, güven ve gelecek sunamıyor.

Seçimler bittiğinde ipe un sermiş muhalefetin topluma ödettirdiği bedellerle kapatacağız siyaset defterinin bu sayfasını. Bağırmalar, çağırmalar, tehdit ve şantajlar altında kapanmış kirli bir sayfa. Bilahare açılıp bize bedeller ödetmeye devam edecek olan bir sayfa.

Yazık, bu muhalefet bu ülkeye yakışmıyor. Siyaset bu güdük kafa nedeni ile gelişemiyor. Türkiye’de siyaseti etkin ve gerektiği şekilde muhalefet yapamayanlar tıkıyor, AK parti bu muhalefet ile daha çok seçim kazanır, AK Parti kendi iktidarını çalışmasıyla değil, laftan başka iş üretmeyen muhalefete borçlu.

Önceki ve Sonraki Yazılar