Tanış: Hepimizin dünya kadınlar günü kutlu olsun

Tanış: Hepimizin dünya kadınlar günü kutlu olsun
Akedaş Perakende Satış Genel Müdürü Medine Tanış, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle verdiği röportajda, kadınların her alanda önemli yerinin olduğunu dile getirdi.

Kahramanmaraş’ta kadın istihdamı konusunda bir numaralı özel şirketi olan Akedaş Satış Genel Müdürü Medine Tanış, verdiği röportajda kadınların genel hayattaki değerinden bahsetti. Tanış, “Kadının gücünün farkındayız, kadınlarımızın her zaman yanındayız” dedi.

Akedaş Satış Genel Müdürü Tanış’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde verdiği röportaj şu şekilde:

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMANIN ÖTESİNDE SİZCE NE İFADE EDİYOR?

Bugünü bir kutlamanın ötesinde yaşamın her alanını şekillendiren ve kadınların önemini bir kez daha hatırlatmanın fırsatı olarak görüyorum... 8 Mart aslında kadınların iş gücüne katılımını, kadınların emeklerinin değer karşılığını alabilmelerini ve kadın olmanın gücünü dünyaya duyurabilmenin hatırlanacağı bir gündür.

MEDİNE HANIM BİLİYORUZ Kİ TÜRKİYE’DE ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ TEK KADIN GENEL MÜDÜRSÜNÜZ, BU ŞEHRİMİZ ADINA DA BİZİ FAZLASIYLA GURURLANDIRIYOR, KADINLARA HER ANLAMDA SAĞLADIĞINIZ DESTEĞİ VE VERDİĞİNİZ ÖNEMİ HEPİMİZ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. SİZCE POZİTİF AYRIMCILIK KADINLARIN HAYATLARINA DAHA KOLAY DEVAM EDEBİLMESİ İÇİN GEREKLİ MİDİR?

Kadınlarla ilgili bir konu olduğunda neden akla hemen “pozitif ayrımcılık” gelir. Bu duruma hiçbir zaman anlam veremedim, hak da vermiyorum. Yıllar önce iş hayatında kadınlara kolay imkanlar da sağlanamıyordu aslına bakarsanız, çünkü kadının böyle bir imtiyaza ihtiyacı yoktu, olmadı da Teknolojik gelişmelerle zaten hayat gün geçtikçe daha kolay hale geldi. Kadın da her zaman bu değişime ayak uydurabilecek dinamizme sahip oldu. Neden kadının iş hayatında ayrımcılık denilen ve kadını “muhtaç” gösteren bu konu kadınların ihtiyacı gibi gösteriliyor.

1-001.jpg

Kadınların iş hayatında da sosyal hayatta da hiçbir ayrımcılığa ihtiyaçları yok. Kadın her şeyi kendi gücüyle başarabilir, erkeklerin yaptığı bütün işleri kadınlar da yapabilir yapıyorlar da zaten, başarıyoruz.

KADINLARI İŞ HAYATINA DAHİL ETMEDEN EKONOMİK GELİŞMEDEN BAHSETMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Kadınları iş hayatına dahil etmek bir tercih meselesi değildir, olmamalı da. Yani erkeğin bulunduğu her yerde, her alanda kadın da olmalı zaten bu hayatın, oluşumun bir kuralı aslında.

İş hayatı da bütün bu anlayışa dahil. Kadının emeğinin olmadığı bir toplum düşünebilir misiniz? Mümkün değil. Kadının emeği iş hayatının her aşamasında mevcuttur. Kadın çalışarak iş gücüne katkıda bulunamasa da zaten evden o güce katkı sağlayandır.

Ekonomik gelişmeler tabi bir bütün olarak değerlendirilmelidir. İş gücünde dayanışmanın olmadığı, paylaşımın yapılmadığı yerde herhangi bir gelişimin beklenmesi söz konusu değildir.

Zira kadının iş hayatındaki başarısı da geçmişten bugüne şahısların ötesine geçmiş, birçok çevreyi içine alarak devam etmiştir.

2.jpeg

Ekonominin gelişmesi gibi geniş kapsamlı konuyu kadın erkek meselesi değil de iş gücü ve üretim olarak değerlendirmemiz gerekir. Üretimin olduğu her yerde zaten kadın vardır. Üretim kadından başlar, kadın birçok uygarlıkta bereketi temsil eder. Mitolojilere baktığımızda ana tanrıçalar hep bereketin sembolü olmuştur. Günümüzde de öyle devam etmektedir. Kadınlarımıza bugün sahip olunan eşitlik haklarının verilmesini sağlayan ve Türk Kadınının hayatın içerisinde bu şekilde aktif rol alması için yıllarını harcayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi; “Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”

AKEDAŞ BÜNYESİNDE KADIN ÇALIŞAN ORANININ YÜKSEK OLDUĞUNU BİLİYORUZ, BU KONUDA SİZİN EN BÜYÜK DESTEKÇİ OLDUĞUNUZU DA, ÇALIŞMA ALANLARINIZDA DA BUNUN AVANTAJLARINI HİSSEDİYOR MUSUNUZ?

Türkiye’de kadınların istihdama katılım oranı %29, Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. olarak şirketimizde kadın istihdamımız toplam sayımızın %47 sini oluşturuyor. Bu oran ülkemiz için sevindirici bizim için ise gurur verici. Kadın müdürlerimiz, kadın yöneticilerimiz var, işbirliğimiz, anlayışımız, eğlenceli anlarımız var. Empati yaparak çalışmaya devam eden kocaman bir ekibiz. Biz hayatımızın enerjisini buradan alıyoruz. Herkese yetecek kadar da enerjiyi depoluyoruz. Kadın isterse başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Ben biliyorum ki kadının gücü her şeye yeter, kadın dokunursa dünyaya değer…

SON OLARAK KADIN GİRİŞİMCİ ADAYLARI İÇİN NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNMAK İSTERSİNİZ? KADINLARIN İŞ HAYATINDAKİ VARLIĞI BİR TERCİH Mİ, YOKSA BAŞARIYA GİDEN BİR YOLDA ZORUNLULUK MUDUR? BU KONUDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Kadınların iş hayatına katılımı bir tercih değil, bir ayrıcalık değil, eşitlik meselesi olmalı...  Bu bizi başarıya götürecek bir zorunluluktur. Kadının iş hayatına katılımını sağlamak doğru bir iş kararıdır. Yerinde alınan kararlarla günümüzde birçok sektör kadınların da erkeklerle neredeyse eşit oranda iş gücüne katılımı sağlanıyor. Girişimcilik apayrı bir konu, özellikle son yıllarda kadınlarımızın girişimci olmaları için destekler artmaya başladı. Bu konuda ben özellikle kırsal alanlardan kadın işgücünü girişim ruhunu  ve o emeğin en saf halini görmeyi çok seviyorum. Domates kurutan ve satan kadın, salça yapan emek veren yani günümüzde en büyük ihtiyacımız olan doğallığı bize ulaştıran kadınlarımızı buradan en içten dileklerimle tebrik ediyorum.

Başarıya doymasınlar, çalışmaya üretmeye ülkemiz için, insanlık için var olmaya devam etsinler.

Hepimizin dünya kadınlar günü kutlu olsun!

Kadının gücünün farkındayız, kadınlarımızın her zaman yanındayız.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.