Milletvekili Özdemir: Biz istasyonumuzu nereye koyacağımızı, onlar hızlı tren gelmeyeceğini konuşuyor

Milletvekili Özdemir: Biz istasyonumuzu nereye koyacağımızı, onlar hızlı tren gelmeyeceğini konuşuyor
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, katıldığı sosyal medya kanalında Kahramanmaraş gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Kent Kulisi programında Sibel Atıcı ve Neşe Yıldızhan'ın sorularını yanıtlayan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Kahramanmaraş’ın pandemi esnekliğinden faydalanacağını düşündüğünü ifade ederek, “Pazartesi günü kabine toplantısından sonra bazı illerimizle ilgili bazı esneklikler olacak. Kahramanmaraş'ın onun içinde olup olmadığıyla ilgili net bir şey söyleyemem size ama şunu söyleyebilirim. Sağlık müdürümüzden ve sağlık bakanımızdan aldığım bilgiye göre Kahramanmaraş'ın son periyodu pandeminin, hastalıkların, yoğun bakım servislerin, daha hafiflediği yönünde. Dolayısıyla da bu hafiflikten dolayı bu esneklikler de yararlanabileceğimizi düşünüyorum. Kahramanmaraş'ın son iki, üç haftalık periyoduna da iyi olduğunu söyleyebilirim. Esneklikten faydalanırız diye umuyorum” dedi. 

Kahramanmaraş hızlı tren imkanından sonuna kadar faydalanacağını kaydeden Özdemir, konuşmasının devamında; “Şimdi hızlı tren dediğimiz şey, belirli mesafeleri en kısa güzergahta kat etmek. Bu belirli mesafelerden kastımız Adana güzergahından, bizlerin Nurdağ’ından Gaziantep’e giden güzergah. Bu güzergahta Nurdağ ile Kahramanmaraş merkez arasında bir hızlı tren bağlantısı var. Saatte 220 kilometrelik bir bağlantı var. Şimdi vatandaşlarımız şöyle diyorlar, ya da işte muhalefet, ben Ali beyle de konuştum bunu. Bakanlıktan aldığım verileri de Ali Bey ile paylaştığım için bunu rahatlıkla konuşabilirim. Diyor ki, o bağlantı hattı bir hızlı hat değil, normal bir hat. Hayır oda hızlı bir tren hattı. Devlet Demiryolları Genel müdürümüze gittik. Dedik ki, bizim istasyonumuzun, tren istasyonumuzun net bir şey söylüyorum, bakanlıktaki programı söylüyorum. 2017 yılında ihalesi yapılmış bir projeden bahsediyorum. Biz istasyonumuza nereye koyacağımızı konuşuyoruz, onlar hızlı tren gelmeyeceğini konuşuyor. Biz zaten geleceğini biliyoruz istasyonu nereye koyacağımızı konuşuyoruz. Ve kafamızda biliyorsunuz şöyle proje vardı. Havaalanı, hızlı tren ve şehirlerarası otobüs terminal biz böyle bir projeyi çalışıyorduk. Devlet Demiryolları Genel Müdürümüz bize şöyle bir fikir getirdi bir açılımdır bu aynı zamanda dedi ki, hızlı tren kullanıcısı daha orta ölçekli bütçesi daha küçük olan insanlar. Yani uçaktan en hızlı treni kullanacak değil. Şehir merkezinden belki dolmuşa bile binme imkanı olmayan insanların kullanacağı sistemler hızlı tren. O yüzden ne sizin istasyonda uzun şehir merkezinde olması havaalanına entegre olmasından daha elverişlidir dedi. Biz vekillerimizle büyük şey Başkanımız da bunu istişare ettik o bize makul geldi. O yüzden bizim bir istasyonumuz eski tren istasyonun bulunduğu yerde olacak. Ve hızlı tren Kahramanmaraş merkezinde o istasyonun olduğu yerde olacak saatte 220 kilometrelik bir bağlantıyla ana hatta bağlanacak. Orada da devam edecek. Şöyle bir gecikme söz konusu değil. Biz hızlı trenle oraya gittiğimizde tren gelecek mi, gelmeyecek mi? Böyle bir şey yok. Tren saati nedir? Saat 15. Saat 15’de bineceğiz ana hattan geçen trenle devam edeceğiz. Dolayısıyla da Kahramanmaraş hızlı tren imkanından sonuna kadar faydalanacak” ifadelerine yer verdi. 

Özdemir, konuşmasının sonunda; Kahramanmaraş’ta yapılan projeler ve yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. 

Kaynak:SHA

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.