Kahramanmaraş’ta Kütüphaneler Haftası çevrimiçi kutlandı

Kahramanmaraş’ta Kütüphaneler Haftası çevrimiçi kutlandı
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kütüphaneler Haftası etkinlikleri çevrimiçi kutlama programıyla devam etti.

Uzmanların kütüphanelerin geleceği ile ilgili söyleşisiyle başlayan programlarda, çocuklar için masal anlatımı gerçekleştirildi. Programda, kütüphane kullanıcılarından oluşan müzik grubu performansıyla göz doldurdu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 57. Kütüphaneler Haftası kutlama etkinlikleri devam ediyor. Kutlama programı kapsamında, 31 Mart Çarşamba (dün) çevrimiçi bir dizi etkinlik düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan etkinlikler, Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umut Al’ın söyleşi programıyla başladı. Uzmanlar, kütüphanelerin geleceği, dijitalleşme ve üçüncü mekân olarak kütüphane kavramları üzerine görüşlerini anlattı. Söyleşi sonrası masal anlatımı etkinliği çocuklarla buluştu. Programda ayrıca kütüphane kullanıcıları arasından oluşturulan müzik grubu Kahramanmaraşlı şairlerin bestelenen şiirlerini seslendirdiği performanslarıyla göz doldurdu.

GEZİCİ KÜTÜPHANE’YE ÖVGÜ

Düzenlenen söyleşi etkinliğinde konuşan Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, “Kütüphanelerdeki dijitalleşmeyle ilgili internetin varlığının, matbu yayınları engelleyeceğini düşünmüyorum. İnternet sayesinde elbette çok sayıda artı değer sağlanılabilir, özellikle tarama ve danışma noktasında internet ciddi bir kolaylık sağlayacaktır. Kütüphaneler eğer bir üçüncü mekân olarak tasarlanırsa, kitap okuma işlevinin yanı sıra pek çok sosyalleşme imkânını sağlayacak ve bir kütüphane kültürü oluşturulabilecektir. Özellikle kütüphanenin olmadığı yerlerde gezici kütüphane uygulamasının en pratik çözümlerden olduğunu düşünüyoruz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi hem yapmış olduğu projelerle, hem de kendi bütçesiyle şehir kütüphaneciliği noktasında ciddi bir aşama kaydetti. İşte Gezici Kütüphane hizmeti de bunlardan birisi” ifadelerini kullandı.

BİLGİ EDİNİM MERKEZİ HALİNE GELMELİ

Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umut Al ise konuşmasında, “Dijital Kütüphanecilik dönüşümü kütüphane türlerine göre artık kaçınılmaz bir hal aldı. Tecrübe ettiğimiz pandemi sebebiyle, elektronik kaynakların varlığı kullanıcıların bir ihtiyacı haline geldi. Kütüphanelerin bilgi okuryazarlığı becerilerini artırıcı, işlevsel ve erişilebilir hale getirilmesi lazım. Yerel ve ulusal aktörlerin işbirliği halinde mekân tasarımları iyileştirilebilir, kaynak sayıları artırılabilir ve kütüphaneler bir ‘bilgi edinim merkezi’ haline getirilebilir. Kütüphane kültürü yalnızca bir okuma kültürü değil, bilgiden yararlanmanın da oluşumunda önemli bir yer teşkil ediyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.