Kahramanmaraş’ta 35 kişinin can verdiği sitenin sakinleri Doğukent ve Güneşevler gibi rezerv alan istiyor!

Kahramanmaraş’ta 35 kişinin can verdiği sitenin sakinleri Doğukent ve Güneşevler gibi rezerv alan istiyor!
Kahramanmaraş’ta, Güneşli Kocabaş Sitesi sakinleri, evlerinin Doğukent ve Güneşevler gibi rezerv alan kapsamına alınarak TOKİ tarafından yapılmasını istiyor.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Güneşli Kocabaş Sitesi, 6 Şubat depremlerini ilk anında 2 bloğu yerle bir olmuş, kalan 14 bloğu ise ağır hasar aldığı için sonradan yıkılmıştı. Sitede 35 kişi de hayatını kaybetmişti.

Depremin birinci yılında evlerine kavuşmanın hayalini kuran vatandaşlar, bölgede rezerv alan kapsamına alınarak TOKİ tarafından yeniden inşa edilecek olan Doğukent ve Güneşevler sisteminin kendi siteleri içinde uygulanmasını istiyor.

27c8ff51-c14a-467a-96de-1259bc5739bf.jpg

Bu isteklerini Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fırat Görgel ile Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’a ilettiklerini ancak henüz olumlu bir yanıt alamadıklarını ifade ettiler.

Ayrıca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile de defalarca görüştüklerini anlatan site sakinleri Rezerv alan talebinde bulunarak şunları kaydettiler;

“Bizler; Kahramanmaraş İli Merkez Dulkadiroğlu İlçesi Aslanbey Mahallesi 7061 Sokakta bulunan 7673/1 ada parselde bulunan 16 Bloklu 487 kat malikinin olduğu Güneşli Kocabaş Sitesi kat malikiyiz. İlimiz Merkezli yaşanan 06 Şubat depreminde konutlarımızdan 2 blok depremde yıkıldı ve canlarımız kayıp oldu. Kalan 14 blok ağır hasar aldı.

“BİZLER BİR KENARA ATILDIK, KADERİMİZE TERK EDİLDİK”

Sitemiz site yönetiminde bulunan kişilerce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü İlçe Belediye Başkanı ile defalarca görüşme sağladık bir sonuç elde edemedik. Aynı ilçede bulunan Doğukent ve Güneşevler Mahallesi gibi rezerv alan ilan edilip TOKİ eliyle yapılması için kat maliklerinden imza toplayıp Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne klasör halinde sunduk. Bir aşama kaydedilmedi, önemsenmedi bizler bir kenara atıldık. Kaderimize terk edildik.

Bizler; deprem sonrasında devletimiz tarafından doğru düzgün bizi anlayan ve bizi dinleyen bir muhatap bulamadık. Şu anda kimimiz konteynır kentlerde kimimiz aile yakınlarının yanında, bir çözüm üretilmediği için sahip çıkanımız olmadığı için ortada bırakıldık ve ümitsizliğe mahkum edildik.

“ÇOK ŞEY İSTEMİYORUZ, TOKi YAPSIN”

Aslında çok bir şey istemiyoruz. Aynı ilçede bulunan Doğukent ve Güneşevler Mahallesi gibi rezerv alan ilan edilip TOKİ eliyle yapılacağı gibi bizim alanımızın da rezerv alan ilan edilip konutlarımızın yapılıp, hak sahipliğimizin verilmesini talep ediyoruz.

Takdir sizlerin bizi anlayan biri vardır elbet...”

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.