İHH Başkanı Bülbül: Yetim gülerse dünya güler

İHH Başkanı Bülbül: Yetim gülerse dünya güler
Kahramanmaraş İHH Şube Başkanı Yusuf Bülbül, ‘15. Ramazan Dünya Yetimler Günü’ nedeniyle basın toplantısı düzenleyerek, “Yetim gülerse dünya güler” dedi.

Kahramanmaraş’ta 500’den fazla yetim çocuğa her ay düzenli olarak destek sağlandığını ifade eden Bülbül, “Dünya üzerinde nice mahrumiyetler içerisinde savaşlar, doğal afetler, hastalık ve yoksulluk gibi nedenlerle milyonlarca çocuk yetim bulunuyor. Bu çocuklarımızın yarısı her türlü ilgi ve alakadan yoksun bir şekilde, sığınacakları bir yuvaları olmaksızın sokaklarda yaşıyorlar. Velisiz, sahipsiz olan çocuklarımız ise maalesef organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri, savaş ağaları ve misyoner örgütlerin insafına terk edilmiş durumda. Bu nedenle İHH İnsani Yardım Vakfı olarak yetimlere dikkat çekmek amacıyla 2014 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı’na bir başvuruda bulunduk. Böylece her yıl Ramazan’ın 15’inci gününün Dünya Yetimler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü dolayısıyla İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İNSAMER) tarafından “2020 Yetim Raporu” yayımlandı. Bu raporda dünyadaki öksüz ve yetim çocuk sayısının en az 140 milyon olduğu; ancak resmi istatistiklere yansımayan milyonlarca yetim veya kimsesiz çocuk olduğunu gösteren pek çok kanıt bulunduğu belirtiliyor.

1-003.jpg

UNICEF verilerine göre dünyada her gün 10 bine yakın çocuk öksüz veya yetim kalıyor; küresel çatışmalarda yer alan çocuk asker sayısının beş yıl içinde yüzde 159 arttığı ve 2012’den bu yana 30’dan fazla ülkede en az 300 bin çocuğun aktif olarak savaştığı belirtiliyor. Yapılan çalışmalar, tek ebeveynli veya kimsesiz çocukların eğitim başarısının, ebeveynleri yanında büyüyen çocuklara göre daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak 1992 yılından bu yana yetimlere yönelik olarak çalışmalar yapıyoruz. 13 ülkede 38 yetimhane, 1 Eğitim Köyü ve 1 Eğitim Merkezimiz var. 50 ülkede ve Türkiye’nin 77 şehrinde bulunan 110 bini aşkın yetim çocuğu düzenli olarak destekliyor, ayrıca her yıl 120 ülkedeki 800 bin yetime dönemsel yardım ulaştırıyoruz. Kahramanmaraş’ta da 500’den fazla yetim çocuğumuza her ay düzenli destek veriyoruz” dedi. 

2-002.jpg

Vatandaşları iyilik kervanına katılmaya davet eden Bülbül, konuşmasının devamında ise; “Bu iyilik kervanına katılmak isteyen herkes, aylık 125 Türk lirası karşılığında ister yurtiçinde ister yurt dışında bir yetime sponsor olabilir; yetimlerin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunabilir. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bu Ramazan Bayramı’nda da yetim çocuklarımıza bayramlık sevinci tattırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bağışçılarımızdan yeterli destek gelirse Kahramanmaraş’ta 1000’e yakın çocuğumuza bayramlık hediye etmeyi hedefliyoruz. Pandemi nedeniyle bu sene alışveriş kartı yerine 150 TL'lik zarflar hazırladık çocuklarımız için. Bugün de Kahramanmaraş Genç İHH ve Kadın Kollarımız düzenli olarak desteklediğimiz yetim çocuklarımıza birazdan sürpriz hediyeler götürecek ve bayramlık alışveriş zarflarını hediye edecekler. Bir yetim çocuğumuzun bayramlık bağış tutarı 150 TL ama bayramlık sevinci paha biçilemez diyor ve bu vesileyle bağışçılarımızı Türkiye’deki ve tüm dünyadaki yetim çocuklara sahip çıkmaya ve destek olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.