Güneş Enerjisi Santrali hayata geçiriyor

Güneş Enerjisi Santrali hayata geçiriyor
Afşin Belediyesi, 1 MW/H'lik Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesini hayata geçiriyor.

Afşin Belediyesi, 1 MW/H'lik Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesini hayata geçiriyor.

Dünyada ve Türkiye'de hızla artan yenilenebilir, temiz enerji kullanımını göz önünde bulunduran Afşin Belediyesi 15 dönümlük alana 4,5 milyonluk yatırımla 1 MW/H'likGüneş Enerjisi Santrali (GES) kuruyor.

Belediye bu yatırımla, elektrik enerjisini güneşten sağlayacak ve giderlerini azaltıp, ek gelir sağlayacak. Emirli Mahallesi'ne kurulan GES çalışmalarını yerinde inceleyen Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Afşin'in güneşten enerji üretme anlamında ikinci derecede verimlilik sağlayan önemli bir bölge olduğunu söyledi.

belediye_ges_2_1.jpg

 Belediye olarak geleceğe yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Güven, GES projesinin 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde enerji üretimine başlayacağını belirterek, üretilen elektrik enerjisiyle belediyenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını ve artan enerjiyi de paraya dönüştürebileceklerini kaydetti.

Afşin Belediyesi’nin 1 MW/H'lik GES projesinin yanı sıra 22 MW/H'lik GES projesini de hayata geçirmek için çalışmalarının devam ettiğini belirten Güven, "Afşin güneş enerjisinden elektrik üretme anlamında verimlilik açısından ikinci derecede verimli olan bir bölge. Belediyemize ait parselde şimdilik 1 MW/H'lik GES projesini hayata geçiriyoruz. Bunun akabinde fizibilitesini yaptırdığımız, jeolojik etütlerini hazırladığımız 22 MW/H'lik projemiz daha var. Yasal mevzuatın düzenlenmesinin ardından 22 MW/H'lik GES projesini de hayata geçireceğiz." dedi.

Afşin'in güneş enerjisinden faydalanma potansiyelini kullanmak istediklerini ve temiz enerji üreterek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı amaçladıklarını dile getiren Güven, şunları söyledi: " Bölge olarak çok şanslıyız.  Elektrik enerjisi potansiyel ligimizi kullanalım istedik. Belediye olarak hizmetlerimizi yaparken özel sektör mantığıyla düşünmek zorundayız. Bir taraftan hizmet için para harcarken, bir taraftan da para kazanmamız lazım. Çünkü daha sonraki gelecek hizmetleri yapabilmek kaynak gerekiyor. Belediyemizi devir aldığımızda bütçe gelirinin yaklaşık 10 kat bir borçla devir aldık. Sadece iller bankasından gelen payla belediyecilik yapılmaz. Malumunuz belediyecilikteki hizmet alanları çok çeşitlendi. Sosyal alanlar, ekonomik alanlara hizmet yapmak gerekir. Artık alt yapı belediyeciliği yok. Bunu yapabilmenin yolu da öz gelirde artış sağlayabilmek. Onlardan bir tanesi de güneş enerjisiydi ve ilk adımı attık. Normalde bu proje 2 aylık bir proje. Tabi ekonomik dalgalanmalar yüzünden maliyetler biraz arttı. Belli bir süre gecikmeler olabilir. İnşallah ilçemize katkı sağlamaya maksimum 4 ay gibi bir süre içerisinde başlayacağız. Biliyorsunuz asfalt plentini beton, elamanları fabrikasını kurduk. Bunlar yapacağımız hizmetin alp yapılarıydı, hazırlıklarıydı. Ve biz bu tesislerimizden de para kazanmaya başladık. Bazı firmalara, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne asfalt veriyoruz, ARMADAŞ’a asfalt veriyoruz. Bunlarla da hizmetleri döndürmeye çalışıyoruz. Öz gelir elde edemeyen belediyelerin birçoğu durma noktasına geldi. Biz bu duruma düşmeyeceğiz inşallah."

Afşin Belediyesi enerji maliyetlerinden kurtulacağını ifade Güven, "Enerji fazlasını devletimizin belirlemiş olduğu fiyattan vererek belediyemize katkı sağlayacağız. Bu yatırımda panellerin yenilenmesi teknolojiye göre değişiyor ama 15-20 yıl arası sürüyor. Bu demektir ki bu tesis bizden sonrada Afşin’e gelir getirmeye, hizmet getirmeye devam edecek. Burada üreteceğimiz 1 MW/H enerjiyle belediyenin tüm enerji ihtiyacı karşılanacağı gibi sokak aydınlatmaları da dâhil hepsine yetiyor. Hazine, desteğini sokak aydınlatmalarından kaldırırsa şimdiden söyleyebiliriz ki Afşin karanlıkta kalmayacak. Ben hayırlı olsun diyorum ve hemşerilerimden dua bekliyorum. Bizi takip etmeye devam etsinler, hizmetlerimiz devam edecek. Her şey dört dörtlük demek değil, biz bugüne kadar 2 milyon kare yol yaptık. Eksiklerimiz var hemşerilerimizden özür diliyoruz kusura bakmasınlar ama çalışmaya devam ediyoruz. Yine tamamlarsa AK Parti tamamlayacak Afşin Belediyesi tamamlayacak. Şuan ön göremediğimiz ihtiyaçlar çıkacak. İnşallah onları da karşılayacağız. Ama yaptıklarımız bundan sonra yapacaklarımızın bir göstergesidir. İnşallah yapmadığımız giremediğimiz yerlerde de hizmetlerimiz devam edecek. Şuan ülkenin ekonomik güvenliğiyle ilgili sıkıntılar, saldırılar var. Amerika ve İsrail’in saldırıları var. Ne yazık ki içimizdeki hainlerle saldırılar var. Bu noktada ben milletimize çok teşekkür ediyorum mücadeleye başlandı. İnşallah ekonomide dengeye gidecek. Yolumuzdan bizi kimse çeviremeyecek." açıklamasında bulundu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.