Ermeni kadınların Kahramanmaraş’ta yaptığı katliamın belgeleri ortaya çıktı!

Ermeni kadınların Kahramanmaraş’ta yaptığı katliamın belgeleri ortaya çıktı!

Tarihçi Cezmi Yurtsever, yaptığı araştırmaların ardından Zeytun isminde katliamı anlatan bir kitap yazdı ve Ermeni kadın militanlarının Kahramanmaraş'ta yaptığı soykırımı belgeledi.

Tarihçi Cezmi Yurtsever, Osmanlı Arşivinde gizliliği ortadan kalkan dosyalarda yaptığı araştırmada 15 Aralık 1895 tarihinde Kahramanmaraş’ta sayıları 414'ü bulan ve içlerinde kumandan Binbaşı İffet Bey'in de bulunduğu askerlerin, Ermeni kadın militanlar tarafından baltayla öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Tarihçi Yurtsever, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Ermeni soykırımını kabul eden ABD Başkanı Biden’ın dünya kamuoyundan özür dilemeli” dedi.

1-004.jpg

Tarihçi Cezmi Yurtsever, yaptığı araştırmaların ardından Zeytun isminde katliamı anlatan bir kitap yazdığını belirterek, şunları söyledi: “2020 yılı 10 Kasım tarihinde Kahramanmaraş'taki Süleymanlı  Mahallesine eski adıyla Zeytun kasabasına gezi yaptım. Zeytun'da Askeri Şehitliğin bulunduğu yerde 1915 Ermeni isyanında şehit düşen jandarma Binbaşısı Süleyman Bey'in mezarının parçalanmış bir halde gördüm. Bu olayda karanlık kişilerin parmağının olabileceğini düşündüm. Tarihi mezarlıkta üzerinde kırmızı karanfil çiçeği bulunan bir mezar taşı ayakta duruyordu ve üzerinde de yazılar yoktu. Bu mezar taşının Zeytun olaylarında hayatlarını kaybeden Osmanlı neferleri için gözyaşı döken ve ağlayan geride kalan anne ve sevenlerinin ortak duyguları veya ağıtları olduğunu düşündüm. Mezar taşının hikâyesini öğrenmek için Osmanlı Arşivi'nde araştırmalar yaptım. Elde ettiğim bilgi ve belgeler insanlık tarihinde benzeri olmayan ibretli olayları gözler önüne seriyordu. Aynı konu ile ilgili Ermeni, ABD ve Avrupa Arşivlerinden de belgelere ulaştım. Aylar süren çalışma sonrasında belgelerle ZEYTUN kitabını yazarak yayınlamayı başardım.

2-004.jpg

“414 OSMANLI ASKERİ ERMENİ KADIN MİLİTANLAR TARAFINDAN BALTAYLA ÖLDÜRÜLDÜ”

 Osmanlı Arşivinde gizliliği ortadan kalkan "BOA,HR.SYS,2010-2" dosyasında Ekim sonları 1895 tarihinde başlayan ve sayıları 15 bine kadar yükselen Zeytun Ermeni militanlarının saldırısı sonucu 2 gün direniş gösteren Osmanlı Kışlası'ndaki kumandan ve askerler teslim oldu. Tutuklu olarak şehir merkezindeki Hükümet Konağı'na yerleştirildi. 15 Aralık 1895 tarihinde sayıları 414'ü bulan ve içlerinde kumandan Binbaşı İffet Bey'in de bulunduğu askerler Ermeni kadın militanlar tarafından insanlık tarihinde bir eşi görülmemiş bir yöntemle baltayla öldürüldü. Tarihi köprünün oradaki uçurumdan aşağı atıldı. Olaylara karışan Ermeni kadın militanlardan Yeghisabeth Sultanian ve arkadaşının fotoğrafları çekildi.

3-003.jpg

“ERMENİ SOYKIRIMINI KABUL EDEN ABD BAŞKANI BİDEN DÜNYA KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLEMELİ”

Zeytun Olayları'nın üzerinden geçen uzun zaman sonrasında ABD'deki Ermeni Diaspora Lobi kuruluşu ANCA tarafından ABD Başkanı Biden'e ve dünya kamuoyuna sunulan sözde soykırım medya tanıtım raporunda Zeytun'da Osmanlı askerlerini vahşice öldürülen kadın militanlar 'özgürlük kahramanları’ olarak tanıtıldı. Ermeni Diasporası hem dünya kamuoyunu hem de ABD başkanı Biden'i yanıltı. Ben buradan 1895 Zeytun Ermeni isyanlarına sahne olan Maraş Ulucami kapısından ABD başkanı Biden'a çağrıda bulunuyorum:"-İnsanlık vicdanında yer alan tarihi gerçekleri dikkate alarak 24 Nisan 2021 tarihinde Ermeni Soykırımını kabul eden açıklamanızdan dolayı dünya kamuoyundan özür dilemelidir. Tarihi belgeler, kanıtlar ve gerçeklere ulaşmak istiyorsa bağımsız dünya tarihçilerinin de incelemesine açık olan ZEYTUN kitabını kendilerine göndermek istiyorum."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.