CHP’li Şengül, “Esnafa kredi değil hibe desteği verilsin”

CHP’li Şengül, “Esnafa kredi değil hibe desteği verilsin”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, katıldığı sosyal medya kanalında Sibel Atıcı ve Neşe Yıldızhan'ın sorularını cevapladı. 

Kahramanmaraş (SHA)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, katıldığı sosyal medya kanalında Sibel Atıcı ve Neşe Yıldızhan'ın sorularını cevapladı. 
Hükümeti eleştiren insanların ötekileştirildiğine öne süren Esat Şengül, esnaflara yapılacak desteğin hibe şeklinde yapılmasını tavsiye etti. 
Esnaflar için özel bir bankanın kurulması yönünde öneride bulunan Şengül, konuşmasının devamında ise, “Pandeminin başladığı günden buyana tabi birçok kesim mağdur olmuştur da en çok mağdur olanların başında esnaflarımız geliyor. Peyderpey açılmalar olsa da bir yıla yakın işletmeleri kapalı durumda. Hatta direk kapalı olan kahveci esnafları var. Yine mağdur olan servis şoförleri, okulların kantin işletmecileri esnafın bir tane memnun diyebileceğimiz esnafımız yok. Esnaf perişan bir vaziyette. Belirsizlik tabiatıyla tedbirin tam yereli bir tedbir olmadığını yada tam kapsamıyla anlatılmadığını görüyorum ben. Esnaflarımız faaliyetine başladı. Ama ne ilginçtir hastalıkların 10 bin civarında olduğu bir ortamda hükümetimiz böyle bir karar aldı. Dolayısıyla biz bunu geçtiğimiz yaz döneminde gördük, Tekrar bu bulaş fazlalaştığında tekrar mı kapanacak bu esnaf? Esnafa da zül gelen işin bu tarafı. Yani bir aç bir kapa. Bunlar ciddi maliyetler oluşturuyor. Bende bir esnafım, bizde bu durumun zorluklarını bizde yaşıyoruz. Bunun kirası, personeli, vergisi sorun. Hoş hükümet bir kredi tahsis etti 30 bin lira civarında esnaflara. Bunu alan esnaf sözde memnun olduğunu zannetti ama taksitlerin ödenme günü geldiğinde, bunu ödeyecek durumu yok. Ek bir süre talep edildi verildiyse de bu tekrar faizlendirilerek ödenecek. Bunlar bir çözüm değil. Esnafın birçok şikayeti var. Halkı gerekçeleri var. Benim önerim esnaf açısından değerlendirdiğimiz zaman açılması mantıklı gözüküyor çünkü esnaf can çekişiyor. Kimsenin bir yardımda bulunduğu da yok. Hükümetin kira yardımı ve gelir kaybı desteği söz konusuydu örneğin ben onlardan faydalanamadım. Bana çıkmadı. Bana çıktı diyen esnafta denk gelmedi. Bu hiç verilmediği anlamına tabi ki gelmez. Ama yeterli değil. Bu tam bir tedbir olarak söylenemez, esnafın feryadına duyarlı davranıyormuş gibi alınmış bir karar. İşin özünde bir esnaf bankası kurulması lazım, bugün pandemi var yarın bitecek. Bu salgın bittiği zaman esnafların sorunlarını, sıkıntısını göğüsleyebilecek bir banka oluştuğunda esnafın zorlandığı zamanda, esnafın elinden tutar, faizsiz kredi gibi benzeri şeyler yapılabilir. İnsafsızca hareket etmemek lazım. Tüm dünya bu salgınla mücadele ediyor. Bu tür tedbirlerimiz yok tu ama alınan tedbirlerde daha net davranış sergilenebilirdi.  Esnaflarımızda ona göre hareket edebilirdi” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.