Afşinder Asrın Hastalığı “Yeis”i konuştu

Afşinder Asrın Hastalığı “Yeis”i konuştu
Geleneksel “Cumartesi Sohbetleri” adlı toplantılar ile bir çok değerli konuk ağırlayan ve önemli konulara temas eden AFŞİNDER, bu haftaki toplantıda asrın hastalığı olarakta bilinen Yeis – Ümitsizlik konusunu ele aldı.

Afşinder Asrın Hastalığı “Yeis”i konuştu

Geleneksel “Cumartesi Sohbetleri” adlı toplantılar ile bir çok değerli konuk ağırlayan ve önemli konulara temas eden AFŞİNDER, bu haftaki toplantıda asrın hastalığı olarakta bilinen Yeis – Ümitsizlik konusunu ele aldı.

İstanbul da faaliyet gösteren ve kısa adı AFŞİNDER olan Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği, gurbetteki hemşerilerini hem öz kültürlerinden uzaklaştırmamak, eğitim ve öğretim faaliyetlerine destek olmak, hemde farklı konu ve konuklar ile yaşam standartlarını zenginleştirmek üzerine geleneksel hale getirdikleri Cumartesi Sohbetlerinde bu hafta kısa adı BAYDER olan Bağımsız Yaşam Derneği Başkanı sayın Regaib BOSTAN ‘ı konuk etti.

Programa gelenlere yöresel tava ve tatlı ikram edildi. Bir süre memleket üzerine sohbet edildikten sonra çaylarla birlikte toplantının esas konusuna geçildi.

Günümüzde birçok insanın maddi ve manevi hayatını etkileyen en önemli faktörün YEİS yani ÜMİTSİZLİK olduğunu söyleyen BAYDER Başkanı Regaib Bostan, kısaca dernek faaliyetlerinden bahsettikten sonra konuşmasına, ümidini kaybetmiş, yaşamaktan bir gayesi olmayan, imanı zayıf insanların her türlü kötülüğü yapabileceklerini ve onların gerçek hastalar olduğuna vurgu yaparak başladı.

4-573.jpg

İNSANLARI CANLANDIRAN EMELLERİ, ÖLDÜREN İSE YEİS’TİR…

İman varsa, mutlaka imkanda vardır…

Uzun yıllardır madde bağımlıları ile yaptıkları çalışmalardan edindiğimiz tecrübe ile, “İman varsa İmkanda vardır” düsturu çerçevesinde, zayıf ve bilmediğinden dolayı inancı eksik insanlar ile şeytan çok uğraşıyor. Şeytan hep ümitsizlik ile yaklaşıyor.  İnsan da önce dünyadan sonra ise ahiretten kopmalar ve inkarlar başlıyor, en sonunda ise şirk ile noktalanıyor. Bizlerde gerek Bayder gerekse Suffa Vakfı olarak insanların eğitimlerini önemsiyor, onların bilgilenmeleri için çalışıyoruz. İnsanları canlandıran emelleri, öldüren ise yeis’tir diyor Bediüzzaman Said Nursi. Bizler ümitliyiz, işte Afşinder gibi dernekler ve sizler gibi duyarlı insanlar olduğu müddetçe gelecek günler ve nesiller için ümitliyiz.

5-297.jpg

İnsan ümidini kaybetmemeli, Müslüman sürekli ümitvar olmalıdır. Cenab-ı Hakkın rahmet hazinesi geniştir. Zaten ümidimizi kaybetmeye başladığımız dakikada hem kendi sağlığımızı, hem toplum hayatındaki enerjimizi, hem de ahiretimizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağız. Bu dünyaya geliş gayemizin ne olduğunu iyi anlayıp, iyi insanlarla beraber olmaya gayret etmeliyiz. Kısacası maddi manevi tüm hastalıklarımızın kaynağı yeis’tir, dedi.

Program sonunda Afşinder Başkanı Ahmet Ardıç, davetimizi kırmayarak tecrübelerini bizimle paylaştığı için sayın Regaib Bostan ‘a teşekkür edip, YEMLİHA Dergisi ve çeşitli hediyeler takdim etti.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.