Mahir Ünal: Cumhuriyetin 100’ncü yılına yeni anayasa ile gireceğiz

Mahir Ünal: Cumhuriyetin 100’ncü yılına yeni anayasa ile gireceğiz
AK Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, yeni anayasa çalışmaları, İstanbul Sözleşmesi ve Kürşat Ayvatoğlu hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Ünal, TBMM’de gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Yeni Anayasa konusunda Ünal, öncelikle Cumhur ittifakının çalışma yapacağını ifade etti. Ünal, “Bu çalışmanın şekli nasıl olacak, TBMM nasıl yürütecek, sürece tarafların katılımı nasıl olacak belirlenecek. Geçmişte bütün siyasi partilerin katılımıyla Anayasa hazırlık komisyonu oluşturulmuştu. 1982 Anayasasının ardından 1983’ten itibaren Turgut Özal ile başlayan süreçte Türkiye’nin gündeminde Anayasa oldu. Darbe Anayasanın ruhunda kurtulmak, yeni bir Anayasa hazırlık çalışması yapmak hep Türkiye’nin gündeminde oldu. Cumhuriyetin 100. Yılına yeni bir Anayasa ile gidelim diyoruz. 19 yıl bizim Cumhuriyetimizin 100. Yılına hazırlık” dedi.

“ANAYASAMIZ KADINA ŞİDDETE YÖNELİK KANUNLAR YAPMIŞ”

Gazetecilerin İstanbul Sözleşmesi hakkında sorularına yanıt veren Ünal, şu ifadelere yer verdi: “İstanbul Sözleşmesi temel alınarak 6284 sayılı kanun hazırlanmıştı. Sadece 6284 sayılı kanun değil, birleşmiş milletler SEDEV, Medeni kanun, Anayasamız birçok genel çerçeve kadına karış şiddet, adına, çocuğu korumaya yönelik kanun yapmış. Hem ulusal hem uluslararası ölçekte anlaşmaları yapacak, uluslararası hukukta benzer anlaşmaları gerçekleştirecek.”

“AK PARTİ’NİN EN BÜYÜK SIRRI ŞEFFAF OLMASIDIR”

Geçtiğimiz günlerde videosu sosyal medyaya düşen ve büyük yankı uyandıran Kürşat Ayvatoğlu konusunda da değinen Mahir Ünal, “Hiçbir şekilde meselenin üstü örtülmeden bütün şeffaflığıyla, süreç kamuoyuyla paylaşıldı. AK parti olarak bundan sonraki süreçte biz hem bu kişiyle ilgili hem süreçle ilgili değerlendirmelerimizi yapacağız. AK Parti’nin 20 yıllık hayatında 19 yılını iktidarda geçirmenin sırrı nedir diye sorarsanız, şeffaflık, açıklık, hesap verebilirliktir. AK Parti başka partiler gibi bir şeylerin üzerini örtmek yerine kamuoyuyla paylaşmıştır. Biz 19 yıllık iktidarımızda milletimize veremeyeceğiz hesabımız olmadığı için her seçimde milletimizin teveccühüne mazhar olduk” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.