Bebeklerde kalp hastalığının anne karnında tanı ve takibi mümkün

Bebeklerde kalp hastalığının anne karnında tanı ve takibi mümkün
Medicana International İstanbul Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Arda Özyüksel:- "Anne karnındaki bebekte doğumsal kalp hastalığı saptanması durumunda aileye verilecek danışmanlık ve sosyal destek de önem arz ediyor"

 Bebeklerde kalp hastalığının anne karnında tanısı ve takibi mümkün oluyor.

MEDİCANA'DAN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE, HER 1000 CANLI DOĞUMDA 6-12 ARASI BEBEKTE, DOĞUMSAL KALP HASTALIĞI (DKH) SAPTANIYOR. BU BEBEKLERİN DE KABACA DÖRTTE BİRİNDE DOĞUM SONRASI HAYATTA KALABİLMELERİ İÇİN BİR GİRİŞİM VEYA AMELİYAT GEREKİYOR. TÜRKİYE'DE YILDA 1,3 MİLYONDAN FAZLA DOĞUMUN GERÇEKLEŞMESİ NEDENİYLE KONU OLDUKÇA ÖNEMİ HALE GELİYOR.

Anne karnındaki bebeğin kalp sağlığı ile ilgilenen Fetal Kardiyoloji dalının, son yıllarda tarama, tanı ve tedaviye yönelik girişimler, gebeliğin devamlılığı hakkında danışmanlık, doğumun planlanması ve doğum sonrası tedaviyi de içeren çok önemli bir alan haline geldiği belirtilen açıklamada, "Bu alanda çalışan ekip içerisinde çocuk kardiyoloji uzmanlarının yanı sıra yeni doğan, yoğun bakım, kadın doğum ve kalp cerrahisi uzmanları da yer alıyor." ifadesi kullanıldı.

- AİLESEL GENETİK FAKTÖRLER ETKİLEYEBİLİYOR

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Medicana International İstanbul Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Arda Özyüksel, bebeklerde anne karnında oluşan kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi ile kalp hastalıklarının anne karnında tanı ve takibinden bahsetti.

ÖZYÜKSEL, BEBEKLERDE DKH İÇİN RİSK FAKTÖRLERİNİN 3 ANA GRUPTA TOPLANDIĞINI BELİRTEREK, SÖZLERİNİ ŞU ŞEKİLDE SÜRDÜRDÜ:

"Anneye ait faktörler, bebeğe ait faktörler ve ailesel-genetik faktörler. Bu açıdan değerlendirildiğinde DKH açısından daha riskli sayılabilen gebeliklere şu durumlar örnek olarak verilebilir: annede şeker hastalığı, annede metabolik hastalıklar (başta fenilketonüri dediğimiz bir metabolizma hastalığı), annede otoimmün-bağışıklık sistemi hastalıkları, annede bazı ilaçlara maruz kalma (lityum, bazı sara ilaçları, retinoik asit, ağızdan alınan kan sulandırıcı ilaçlar, vb), yardımcı üreme tekniklerinin kullanıldığı gebelikler. Ailede ve kardeşlerde DKH hikayesi bulunması, anne karnında bebekte saptanan ritim sorunları saptanması ve artmış bebek ense kalınlığı saptanması durumunda risk artmaktadır."

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN KALP YAPILARININ 18 HAFTADAN SONRA ULTRASONOGRAFİDE GÖRÜNEBİLİR HALE GELDİĞİNİ KAYDEDEN ÖZYÜKSEL, ŞUNLARI KAYDETTİ:

"En iyi görüntüler 24-28'inci haftalarda elde edilse de sıklıkla Fetal ekokardiyografi uygulamaları gebeliğin 18-22 haftaları arasında yapılıyor. Anne karnındaki bebekte DKH saptanması durumunda aileye verilecek danışmanlık ve sosyal destek de önem arz ediyor. Bu dönemdeki danışmanın temel amaçları şunlardır: tanının net olarak ortaya konulması, bilimsel ve gerçekçi olarak hastalığın olası sonuçlarının aile ile paylaşılması ve gebeliğin devamı ve/veya bebeğin tedavisi açısından seçeneklerin ortaya konulması. Bebekte DKH saptanması durumunda elektif doğumun 39'uncu haftaya kadar geciktirilmesinin sonuçları olumlu yönde etkilediği biliniyor. Anne karnında bebeğin kalbine girişim henüz sınırlı olsa da seçilmiş vakalarda bebeğin aort ve pulmoner kapağı ile kulakçıklar arası bağlantıya müdahale edilebiliyor."

Kaynak:Anadolu Ajansı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.