Ziraat Bankası altın tahviline başlıyor

Ziraat Bankası altın tahviline başlıyor
Ziraat Bankası Kahramanmaraş Şubesi Müdürü Cuma Tekinşen, yastık altında altınları olan tüm Kahramanmaraşlıları bu konuda duyarlılıklarına güvendiğini söyledi.

 

 

 

Ziraat Bankası Kahramanmaraş Şubesi Müdürü Cuma Tekinşen, yastık altında altınları olan tüm Kahramanmaraşlıları bu konuda duyarlılıklarına güvendiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17 Eylül'den itibaren Ziraat Bankası Kahramanmaraş Şubesinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 24 Eylül'den itibaren Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası şubeleri aracılığıyla Türkiye genelinde etaplar halinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı yapılacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 3. etap talep toplama işlemleri 24-25 Eylül arasında gerçekleştirilecek. Altına dayalı kira sertifikası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası şubeleri, altın tahvili ise sadece Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla satışa sunulacak. Senetler, 2 yıl (728 gün) vadeli olacak talep toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,20 (yıllık yüzde 2,40) getiri sağlayacak. Getiriler yatırımcıların hesaplarına Türk lirası cinsinden yatırılacak.  Yatırımcıların, vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın veya Darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep etmeleri durumunda söz konusu taleplerini her bir etap için geçerli olan fiziki altın talep etme dönemlerinde Ziraat Bankasına/Ziraat Katılım Bankasına başvurarak iletmeleri gerekecek. Fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda banka hesaplarına gram altın olarak hesaben ödenecek.

 Fiziki altın talebinde bulunmayan yatırımcıların vade sonunda ayrıca fiziki altın talebinde bulunma hakları bulunmayacak. Ziraat Bankasına ait ihraç takvimleri ise; 17-19 Eylül Kahramanmaraş Şubesi, 01-03 Ekim Elbistan Şubesi, 04-05 Ekim Azerbaycan Bulvarı Şubesi, 15-16 Afşin Şube'sinde yapılacak. Ziraat Bankası Kahramanmaraş Şubesi Müdürü Cuma Tekinşen, yastık altında altınları olan tüm Kahramanmaraşlıları bu konuda duyarlılıklarına güvendiğini ve kendilerini bankalarına beklediğini dile getirdi.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.