ZMO Kahramanmaraş’tan Ekim Nöbeti Uyarısı

ZMO Kahramanmaraş’tan Ekim Nöbeti Uyarısı

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube BaşkanıDoç. Dr. Ziya Dumlupınar, tarım arazilerinde ekim nöbetinin uygulanması gerektiğini bildirdi.

ZMO Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlıpınar, ekim nöbetinin bitki besin elementlerinin daha elverişli olarak kullanılması, özellikle çiftçilerimiz tarafından canavar otu olarak bilinen Orobanş gibi Ayçiçeğinde çok etkili olan parazitlerin de içinde bulunduğu hastalık ve zararlılarla mücadele açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Buğday ekim zamanının Kuzey ilçelerimizde yaklaştığını bildiren Başkan Dumlupınar, bu yıl Mısır, Şeker Pancarı ve Ayçiçeği ekilen tarlalara tekrar bu bitkilerin ekilmemesi gerektiğini, bunlardan boşalan tarlalarda buğday bitkisinin mutlaka ekim nöbetine girmesi gerektiğini söyledi. Özellikle Orobanş bulaşık tarlalarda tekrar çapa bitkilerinin ekilmemesi gerektiğini bildirdi.

Doç. Dr. Dumlupınar, Şeker pancarında kota uygulaması olduğunu, bu nedenle kendi ekim nöbeti sistemi olduğunu, cin mısırı ekim alanının her geçen gün arttığını bu bitkinin karlılığı nedeniyle tekrar aynı tarlaya ekimi yönünde bazı bilgiler edindiklerini bundan vazgeçilmesi gerektiğini bildirdi. Buğday desteklerinin 55 kuruştan 110 kuruşa çıkarıldığını, Gübre fiyatlarında da yeterli olmasa da % 15’lik bir indirim olduğunu, gelecek yıl ki buğday alımlarında da çiftçimizi memnun edecek bir fiyat açıklanacağının sözünün şimdiden verilmesini gerektiğini söyledi ve çiftçilerin tarlasına buğday ekmekten çekinmemesi gerektiğini belirtti.

Başkan Dumlupınar, açıklamasını “Çiftçilerimize topraklarınızı ekinsiz bırakmayın çağrımızı yineliyoruz” diyerek bitirdi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.