Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Kahramanmaraş'ta

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Kahramanmaraşta
TOKİ olarak 500 binin üzerinde konut yaptık, bununla birlikte 400'e yakın cami yaptık.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''TOKİ olarak 500 binin üzerinde konut yaptık, bununla birlikte 400'e yakın cami yaptık. Orada hızlı ve ucuz yapmak için bir sistem izledik ama bundan sonra camilere de binalara da mimari yönden, cephe yönünden kentsel tasarımlara çok daha dikkat ediyoruz'' dedi.

Bakan Bayraktar ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Gaziantep'teki temaslarının ardından geldikleri Kahramanmaraş'ta, Türkiye'nin en büyük üçüncü camisi konumundaki Abdulhamithan Camisi'ni ziyaret etti. Abdulhamithan Cami Vakfı Başkanı Ömer Faruk Şirikçi'den camiyle ilgili bilgi alan Bakan Bayraktar, cami şeref defterini de imzaladı.

650.20120518090418.jpg

Gazetecilerin ''Bakanlık olarak camilerin mimarisiyle ilgili çalışmalarınız olacak mı-'' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Bayraktar, ''TOKİ olarak 500 binin üzerinde konut yaptık bununla birlikte 400'e yakın cami yaptık. Orada hızlı ve ucuz yapmak için bir sistem, politika izledik ama bundan sonra camilere de binalara da mimari yönden, cephe yönünden kentsel tasarımlara çok daha dikkat ediyoruz'' diye konuştu.

''Bize haz veren tarihten gelen Gazneliler'den, Karahanlılar'dan gelen ağırlıklı olarak Selçuklu ve Osmanlı'dan gelen cami mimarisidir'' diyen Bakan Bayraktar, ecdadın 3 kıtaya yayılırken oralarda güzel camiler yaptığını ve kendilerinin de onları tekrar ihya etmek için bu tarz camiler yapmaya gayret edeceğini vurguladı.

İstanbul Ataşehir'de ''Mimar Sinan'' ismiyle 15 bin kişilik cami yaptıklarını hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

''Yine İstanbul'da bu tarzda 6 cami inşaatımız devam ediyor. Simgesel bir cami için de çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar hem şehre güzellik katıyor hem de marka değerini artırıyor. Şehre bir simge özelliği kazandırıyor.''

651.20120518090436.jpg

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili kanun

Bir gazetecinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen ''Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili kanun''la birlikte ''Öncelikle pilot il olacak mı?'' yönündeki sorusu üzerine de Bayraktar, pilot ilin olmadığını önemli olan illerden, bölgelerden, fay hattı üzerinde olan vilayetlerden ve nüfusu yoğun olan yerlerden başlayacaklarını bildirdi.

Kentsel dönüşümün bugünden yarına olacak bir iş olmadığını vurgulayan Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:

Dünyanın en zor işidir. Dünyaya baktığımızda bugün Brezilya çok ciddi şekilde zorlanmaktadır. Meksika zorlanmaktadır, Mısır zorlanmaktadır. Tayland gibi ülkeler zorlanmaktadır. Ama biz onlardan iki üç adım öne geçtik. Bu yasa bizim elimizi kuvvetlendirecek. Bu yasa vatandaş eksenli bir yasadır. Vatandaşımızın hayatını, canını, malını korumaya yönelik yasadır. Kaynağını da üretebilirsek... Periyotlar yaptık, plan program yaptık, yapıyoruz 2, 5,7, 10, 15 ve 20 senelik zaman içerisinde uzun soluklu bir iş ama bir seferberlik ruhu içerisinde vatandaşımızın desteğini alarak, sivil toplum kuruluşlarımızın, medyamızın, üniversitelerimizin, akademisyenlerin ve bu işe kafa yorması gereken bütün aktörlerin desteğini almak suretiyle bütünleşerek, beraberce siyaset üstü, vatan eksenli, millet eksenli anlayışla bu işe bismillah dedik.

652.20120518090454.jpg

Kaynak:

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.