Afşin ve Elbistan da İş Bırakma eylemi

Afşin ve Elbistan da İş Bırakma eylemi
Elbistan ve Afşin ilçelerinde bir günlük iş bırakma eylemine katılan bazı sendika üyeleri hükümetin açıkladığı zamma tepki gösterdi.

 

Elbistan'da zam tepkisi

Türk Eğitim Sen Elbistan Temsilcisi Musa Demir, Elbistan Öğretmenevi Müdürlüğü yakınında düzenlenen basın açıklamasında, hükümetin açıkladığı zam oranınına tepki göstererek, bu öneriyle hükümetin kamu çalışanları sendikalarını ciddiye almadığını gösterdiğini ifade etti.

Açıklanan rakamların kamu çalışanlarını memnun etmediğini kaydeden Demir, ''Görüşmeler sona erdi ve anlaşma sağlanamadığı için konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na gelecek. Ancak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu hükümetin atadığı görevlilerden oluşmaktadır. Bu süreç daha önceden bilinmesine rağmen toplu sözleşme yapılıyormuş gibi memurlar kandırılmaya çalışıldı. Süreç, yapılan görüşmenin toplu sözleşme değil, toplu görüşme olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır'' diye konuştu.

Basın açıklamasına Türk Eğitim Sen'in yanı sıra Eğitim-İş ve Eğitim-Sen'e bağlı sendika üyeleri de katıldı.

Bu arada Memur-Sen Elbistan Temsilciliği Cumhuriyet İlköğretim Okulu karşısında bulunan boş arazide bir araya gelerek hükümetin açıkladığı zammı protesto ederek eylem yaptı. Davul-zurna eşliğinde halay çeken sendika üyeleri tepkilerini dile getirdi. Bu arada öğretmenlerinin eylemini izleyen öğrenciler ilginç görüntü oluşturdu.

Afşin'de zam tepkisi

Türk Eğitim Sen Afşin Temsilciliğine bağlı sendika üyeleri hükümetin açıkladığı zam oranına tepki gösterdi.

Atatürk Caddesi'ndeki sendika binası önünde toplanan sendika üyeleri Hükümet Konağı'na kadar yürüdü. Grup, yürüyüş sırasında açtıkları döviz ve sloganlarla tepkilerini dile getirdi.

Basın açıklamasını okuyan Türk Eğitim Sen Kahramanmaraş 2'Nolu Şube Başkanı Bünyamin Özberk, hükümetin öngördüğü teklifin memurun 'yok' sayıldığı anlamı taşıdığını ileri sürdü. Basın açıklamasının ardından sendika üyeleri sessizce dağıldı. Bu arada ellerinde simit ve ayranla eyleme katılan öğretmenler oturma eylemi yaptı. 

Kaynak:

Etiketler :