6 Günde Görülmemiş Zam

6 Günde Görülmemiş Zam
Geçtiğimiz cumartesi günü ÖTV artışı nedeniyle benzine yapılan 36 kuruş zammın ardından bugün bir zam daha geldi.

 

Türkiye akaryakıt fiyatlarıyla dünyada en yakın rakiplerine fark üstüne fark atmış durumda.

Geçtiğimiz cumartesi günü ÖTV artışı nedeniyle benzine yapılan 36 kuruş zammın ardından dün bir zam daha geldi.

Pompaya 9 kuruş olarak yansıyan zamla birlikte son 6 gün içerisinde benzin fiyatı 45 kuruş birden artmış oldu.

95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 4.81 liraya yükseldi.

Zamlı tarife gece yarısından sonra geçerli hale geldi.

Benzine en son geçtiğimiz 22 Eylül'de ÖTV zammı gelmişti. 2012 yılı bütçe açığının tahminlerin 14 milyar lira üzerinde gelecek olması, ÖTV oranlarının artırılmasına neden olmuştu.

1 LİTRENİN 2 LİRADAN FAZLASI ÖTV VERGİSİ

Türkiye'de akaryakıttan alınan verginin dünyada eşi benzeri yok. Üstelik de verginin vergisi tahsil ediliyor. Devlet zenginden alamadığı verginin acısını dolaylı vergilerle vatandaşdan tahsil ediyor. Bütçenin yüzde 70'e yakınını KDV ve ÖTV gibi kalemlerden gelen vergiler oluşturuyor.

Benzin fiyatlarının bizde bu kadar fahiş rakamlarda olmasının sebebi de devletin aldığı fahiş vergiler.

Düşünün ki son yapılan zamla 1 litre benzinin 2 lira 17 kuruşu ÖTV vergisi olarak tahsil ediliyor. Üstelik de ÖTV, KDV üzerinden tahsil ediliyor. Kaba bir hesapla Türkiye'de 100 liralık benzin faturasının 65 liradan fazlası vergi olarak hazine kasasına gidiyor.

Ne az gelişmiş, ne zengin, ne fakir... Dünyanın hiçbir ülkesinde akaryakıttan böyle bir vergi kesintisi gerçekleşmiyor. O yüzden de vatandaş Türkiye'de araçlar 'vergiyle" çalışıyor sözünü kullanıyor.

DÜNYA REKORUNU KIRDIK

22 Eylül’de ÖTV’nin 30 kuruş artırılmasıyla otomatik olarak gelen 36 kuruşluk zammın üstüne, dün yapılan 9 kuruşluk yeni zam, Türkiye’yi benzin fiyatında dünya liderliğine taşıdı.

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan ve kişi başına ortalama milli geliri 100 bin dolar seviyesinde bulunan Norveç’te bir litre benzin 2.06 euro’ya (4.77 TL) satılıyor.

Kişi başına ortalama milli geliri, 10 bin dolar seviyesinde olan Türkiye’de ise benzinin litresi 2.08 euro’ya (4.83 TL) satılmaya başlandı. Türkiye ve Norveç, benzin fiyatı 2 euro’nun üstünde olan iki ülke olarak dikkat çekiyor. Diğer ülkelerde benzin 2 euro’nun altında.

KRİZDEKİ YUNANİSTAN BİLE BİZDEN UCUZ

Küresel kriz nedeniyle ekonomileri zor durumda olan ve her gün sokak gösterilerine sahne olan Yunanistan, İtalya ve İspanya’da bile benzin Türkiye’den daha ucuz fiyatlarla satılıyor. Bir litre benzin Yunanistan’da 1.75 euro (4.07 TL), İtalya’da 1.86 euro (4.32 TL) ve İspanya’da 1.45 euro’ya (3.36 TL) satılıyor.

Pahalı Benzinde İlk 5 Ülke

Ülkeler    Euro   TL

Türkiye 2.08 4.83

Norveç 2.06 4.77

Hollanda 1.87 4.31

İtalya 1.86 4.27

Portekiz 1.85 4.26 

Etiketler :