İguanalar için ‘Vur’ emri çıktı!

İguanalar için ‘Vur’ emri çıktı!
Amerika Birleşik Devletleri'nde Miami'deki parkları ciddi şekilde istila ettikleri tespit edilen iguanalar, bir şirket tarafından öldürülecek.

İguanaların insanların hayatını etkileyecek boyutta çoğalması nedeniyle hayvan hakları savunucuları da bu itlafa karşı çaresiz durumdalar.

ABD'nin Miami bölgesinde bulunan neredeyse tüm parkları işgal eden iguanar vatandaşlar için sorun olmaya başladı. İstilacı sürüngeni bölgeden kovmak için çeşitli fikirler gündeme gelmeye başladı.

Yetkililer ve yerel halk parklara kurulacak bir tuzak sistemiyle sürüngenleri yakalayıp öldürmek istiyor. Yetkililer ilk etapta bunun maliyetinin 700.000 dolar olacağını açıkladı.

CANİCE ÖLDÜRÜLMELERİ YASAK

16 Kasım'da yayınlanan uyarı bildirisinde "İguanaların, saçma tabancasıyla veya başka bir şekilde vurulması kesinlikle yasaktır. İguanalara ötenazi, tesis dışında güvenli ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir." ifadeleri kullanıldı.

1960'LARDA BÖLGEYE GELDİLER

Orta Amerika ve bazı Karayip adalarının yerlisi olan Florida Balık ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu, yeşil iguanaların 1960'larda Miami bölgesine geldiğini ve takip eden yıllarda kendilerini istenmeyen gelenler olarak kabul ettirdiklerini söylüyor.