Yaban arısı kovanı ilgi odağı oldu

Yaban arısı kovanı ilgi odağı oldu
Rize'nin Çayeli ilçesinde de yaban arılarının bir evde kurduğu kovan, ilgi odağı haline geldi.

Rize'nin Çayeli ilçesinde de yaban arılarının bir evde kurduğu kovan, ilgi odağı haline geldi.

Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde sadece yazları açılan bir evin içerisinde ev sahibi arıların yoğun bir şekilde uçuştuğunu fark ederek arkadaşlarından evlerine gelmelerini istedi. Eve gelen arkadaşları ise evin içerisinde bölge halkının eşek arısı dediği yaban arılarının yuva yaptığını fark etti. Arıların yuvasını ilginç bulan mahalle halkı ise yuvayı bozmak istemeyerek sadece içerisinden arıların çıkmasını sağladı. Arıların terk ettiği organik kovan ise bu kez mahalle halkına kaldı.

Belde Merkezi'nde büfesi olan İlyas Bostancı kovanı sahiplenerek dükkânında bir sehpanın üzerine yerleştirdi. Kovanı görenlerin fotoğraf çekerek sosyal medyaya atması üzerine ise büfe ziyaretçi akınına uğradı. 7'den 70'e herkesin merak ettiği kovan nedeniyle büfe adeta bir müzeye döndü.

"DAHA ÖNCE HİÇ BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEMİŞTİK"

Vatandaşların fotoğraf çektirmek için dükkanına geldiğini, gördükleri manzara karşısında hayran kaldıklarını dile getiren İlyas Bostancı isimli işletme sahibi "İstanbul'dan gelen bir komşumuzun evi kapalıydı, gelip evini açtığında evin içerisinde arının işlediğini gördü. Bizi de çağırdı gittik, baktık böyle enteresan bir şey ile karşılaştık. Ondan sonra içerisindeki eşek arılarını ilaç ile öldürdük. Daha sonra da koparıp buraya getirdik. Buraya getirince de insanlar ilgi göstermeye başladı. Gerçekten de enteresan bir şey, daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik. Vatandaşlar gelip ziyaret ediyor" dedi.

Yörelerinin tabirleri ile eşek arısı dedikleri yaban arılarının dükkanının reklamını yaptığını dile getiren Bostancı "Birkaç gün daha burada duracak, daha sonra yan tarafımızda bir arıcılık kooperatifi yapılıyor oraya hediye edeceğim. Orada teşhir için bekleyeceğiz nasip olursa, şimdilik burada. Enteresan bir şey olduğu için bizimde çok hoşumuza gidiyor, sosyal medyada gören de geliyor. Eşek arısı bizim dükkanımızı da meşhur etti yani" şeklinde konuştu.

Herkes evlerini göç ederek boşalttığı için meydanın arılara kaldığını dile getiren Mehmet Yılmaz Mamuş isimli vatandaş , gördükleri bu tablo karşısında çok şaşırdıklarını dile getirdi. Mamuş "Bunların küçüklerini evlerimizin çatısında gördüm ama bu kadar büyüğünü hayatımda ilk kez gördüm. Bizim evlerimiz dolu olduğu için eşek arıları evimizde barınamazdı. Yuvasına çomak sokardık, yakardık ama şimdi evleri boşalttığımız için, göç eden insanlar olduğu için eşek arıları evlere girdi çıktı yuva etti ve bu güzel manzara ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

"BU KOVAN ÇOK DEĞİŞİK"

Görmek isteyen herkesi beldelerine davet eden Şaban Yılmaz isimli belde sakini ise "Daha önceden de böyle arı yuvaları görüyorduk ama bu çok değişik. Bunu bu yaşta gördüğümüz için de gerçekten mutluyuz. Görmek isteyen arkadaşlarımız da buyursun gelsin. Hem Madenli'yi tanırlar hem de buradaki bu güzel şeyi görürler" diye konuştu.

Daha önce arı malzemesi aldığı yerlerde gördüğü arı yuvasının kendi beldesinde de çıkmasının kendisini şaşırttığını dike getiren arıcı Muhammet Bostan "Daha önce arı malzemesi satan bir yerde bunların çok daha değişiğini görmüştüm. Fakat bizim Madenli'de ilk kez böyle bir şey görüyorum. Bende duyunca çok merak ettim geldim o yüzden, gerçekten çok enteresan bir şey. Yer altında yaban arılarının yapmış olduğu buna benzer şeyler muhakkak vardır ama biz göremiyorduk. Kapalı bir evde böyle bir şey ilk defa duyduk, herhalde Madenli'de daha önce böyle bir şey olmamıştır" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.