Kahramanmaraş Koz dağı ziyareti şifa dağıtıyor

Kahramanmaraş Koz dağı ziyareti şifa dağıtıyor
Kahramanmaraş’a bağlı Çukurhisar mahallesindeki ziyaret şifa bulmak amacıyla insanları kendine çekiyor

Kahramanmaraş’a bağlı Çukurhisar mahallesindeki ziyaret şifa bulmak amacıyla insanları kendine çekiyor

Kahramanmaraş Onikişubat ilçesine bağlı Çukurhisar mahallesinde Koz dağı eteklerinde bulunan ziyaret yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Onikişubat Belediyesi tarafından yol yapılan ziyarete gelen vatandaşlar geceyi orada geçiriyor.

Birçok hastalığa şifa veren ziyaret alanında insanların gece konaklayacakları bina, tuvalet gibi ihtiyacı var.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Çukurhisar Mahallesi Muhtarı Kasım Akbaba; ‘ Asırlardır burası ziyaret olarak vatandaşların hastalığına çare olmaktadır. Onikişubat Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Mahçiçek buraya yol yapımını gerçekleştirdi. Arazi araçlarının ancak çıkabildiği ziyarette insanların yatabileceği tesis ve tuvalete ihtiyaç vardır. Bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum diye konuştu.

ZİYARET İLE İLGİLİ NELER YAZILIYOR

Kahramanmaraş merkez çukurhisar mahallesinin 6. Km kuzeyinde Koz Dağı’nın zirvesine yakın bir yerde adına ziyaret mevkii denilen bir yer bulunmaktadır.

Bu yerin etrafı taş duvarlarla çevcrilmiş durumdadır. Çevri alan içerisinde uzunlukları yaklaşık 3 metre olan yan yana üç mezar bulunmaktadır. Yöre halkına göre bu mezarlardan birisi Mikdat Bin Esved diğer iki mezar ise onun silah arkadaşlarına aittir.

BURASI ŞİFA DAĞITIYOR

Menkibeye göre Hz. Ali’nin komutanı Malik Ben Eşter bölgeyi fethetmesi için komutanlarından Mikdat Bin Esved’i görevlendirir. Esved bölgeye hakim olan gayri Müslümlerle bir çok savaş yapar. Yine bu savaşlardan birisinde şu anda bulunduğu yerde şehit düşer. Aynı yere asker elbisesi ile birlikte gömülür.

Bir başka söylenceye göre ise burada yatan kimseler inançlarından dolayı kraldan zulüm görev üç evliyadır. Allah’a inanan bu üç arkadaş kralın zulmünden kaçarak mezarlarının yanında bulunan mağaraya sığınmış burada yaşamlarını sürdürürken günün birinde yerleri tespit edilmiş kralın adamları tarafından şehit edilmiştir.

Mezarların bulunduğu yerin 50 metre doğusunda bir mağara ve taşların arasında çıkan su kutsal kabul edilmektedir. Adına ziyaret suyu denilen su şifalı kabul edilmekte ve her türlü derde deva olduğuna inanılmaktadır. Su, üzerinden alınmakla tükenmemekte alınmadığında da taşmamaktadır. Suyun şifalı olabilmesi için şifa amaçlı gelen hastaların temiz olması gerektiğine inanılır. Nitekim köylüye göre pis niyetli ve günahkâr kullar geldiğinde su çekilmekte iyi niyetli ve temiz kimseler geldiğinde ise su coşmaktadır. Taharette kullanılması günah olduğu söylenen su yalnızca abdest almak ve banyo yapmakta kullanılmaktadır. Suyun kenarından alınan çamurun vücutta çıkan yaralara sürülmesiyle yaraların iyileştiği söylenmektedir.

GELEN HASTALAR BİR GECE KALIYOR

Koz dağı ziyaretinde Cuma akşamları ve Ramazan ayının son günü içerisinde yeşil bir ışığın Afşin’deki Yediler, Anıdırın Gebende Kayranlı Kaynar köyündeki Recep ziyareti ve Suçatı köyündeki ziyaret ücesine doğru gittiğini görenlerin olduğu ifade edilmektedir.

Koz dağı ziyaretine ağzı eğilenler, çocuğu olmayan kadınlar, çocuğu doğupta yaşamayanlar, sara hastaları, psikilojik sorunları olanlar götürülmektedir. Hastalar çoğu zaman burada bir gece yatırılırlar. Yatan kimselere rüyalarında ak sakallı ellerinde asa ile piri fani üç ihtiyarın gelip sırtlarını sıvazladıkları ayrıca onlara bir takım sırlar verdikleri ancak söylenilen bu sırrı ifşa edilmemesi gerektiği anlatılır. İyileşen ziyaretçiler yanlarına bir kurbanlık alarak buraya tekrar gelip burada kurban kesmektedirler.

Ziyaretten ayrılmadan önce ise mezarların başında bulunan üç adet ardıç ağacına çaput bağlamaktadırlar. (Kaynak: Kahramanmaraş ve Çevresinde Ziyaret Yerleri Doç. Dr. Hamza Karaoğlan)

 

 

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.