Kahramanmaraş Andırın’da Çay Yetiştiğini Biliyor muydunuz?

Kahramanmaraş Andırın’da Çay Yetişiyor ve bu ilçede neler olduğuna dair bir gezi notu ve düşüncelerimizi anlattık.

Şu anda yol arkadaşlarım Bekir Doğan ve İsmail Koyuncu ile birlikte Andırın’dan Kahramanmaraş’a doğru seyir halindeyiz. Andırın Belediye Başkanımız Sinan Gökşen’i ziyaret etmek için gitmiştik, ancak kısa bir sohbetin ardından tekrar yola çıktık.

Andırın tarihi bir ilçe. Tarihi oldukça zengin olan bu ilçe, kaleleriyle tanınır. Aynı zamanda coğrafi özellikleri nedeniyle Doğu Karadeniz ikliminin hâkim olduğu bir bölgedir. Bu yüzden Andırın’da çay ve fındık gibi ürünler yetişir. Akdeniz bitkisi sayılan turunçgiller, mandalina ve limon da bu bölgede yetişir. Andırın bu açıdan kendine özgü bir şehirdir.

Geçmişte Andırın’da çay yetiştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapılmış ve kaliteli bir çay üretilmiş. Ancak çay ekim politikası devletin kontrolünde olduğu için Andırın’da çay ekimine izin verilmemiş. Şimdi ise özel sektörün faaliyet gösterdiği günümüzde, Andırın bölgesinde yeniden çay ekim sahaları oluşturulup ekonomiye kazandırılabilir.

Değerli arkadaşlar, hava durumu da oldukça ilginç. Şu anda tam da zapura yakalandık. Zapur, sıcak hava akımının soğuk hava akımıyla buluştuğu yerlerde oluşan farklı bir yağmur türüdür. Özellikle akşamın alacakaranlığında ve sabah erken saatlerde yağar. Zapur’un bir de hikayesi var. Bu yağmurun insan vücuduna değdiğinde vücuda direnç kazandırdığı ve vücuttaki sivilce gibi yaraları tedavi ettiği söylenir. Elbette bu, sadece bir söylenti.

Bu bölge ayrıca endemik bitkiler açısından da çok önemli bir bölgedir. Başkonuş Yaylası da burada yer alır ve kentin tanıtımı açısından önemli bir rol oynar. Yaylada yapılan yatırımlar oldukça dikkate değerdir. Ancak bölgenin en büyük sorunu yol sorunudur. Kahramanmaraş ile Andırın arasında duble yol yapılmalıdır. Mevcut yolun genişletilmesinin daha mantıklı ve ekonomik olduğunu düşünüyorum. (Haber- Yorum: Mehmet Taş)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum