Çalışanları GSM operatörü olarak kandırıyorlar

Çalışanları GSM operatörü olarak kandırıyorlar
Olmaz denileni oldurtmaya çalışan hackerlerin son saldırı çeşitleri hayrete düşürüyor.

Sosyal mühendisliklerini konuşturan hackerlerin çalışanlara SIM Swapping yani SIM değiştirme saldırısı düzenlediğine dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketleri ve çalışanları bu saldırı çeşidine karşı uyarıyor.

Hackerlerin yeni saldırı alanları çalışanların en çok kullandığı teknoloji üzerine odaklanıyor. Telefon ve operatörler hakkında her türlü benzersiz bilgiyi içeren bir abone kimlik modülü olan (SIM) kartları, hackerler için devasa hazine olarak görülüyor. Sosyal mühendisliklerle SIM’lere sızan hackerler konusunda çalışanları uyaran Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, önemli verilere ya da kişisel sosyal medya hesaplarına girişler için sadece SMS yoluyla kimlik doğrulamanın yetersiz olacağının altını çizerek kullanıcılara son teknolojik güvenlik yöntemlerini kullanmalarını öneriyor.

TELEFON NUMARANIZ HACKERİN SIM KARTINA TAŞINIYOR

SIM değiştirme saldırısı, bir cep telefonu operatörü kullanıcısının telefon numarasını bir hackerin SIM kartına aktarmasıdır. Saldırının gerçekleştiği cep telefonuna dair çeşitli kaynaklara erişimi sağlandığı bu saldırı çeşidinde şirket çalışanlarını hedef tahtalarına alan hackerler, şirket verilerinden bitcoin hesaplarına hatta kullanıcının tüm sosyal medya hesaplarına erişim sağlayabiliyor. Özellikle çok faktörlü kimlik doğrulamasını SMS yoluyla koruma altına almak isteyen uygulamalar özelinde bu saldırının gerçekleştiğine dikkat çeken Gürsel Tursun, SMS’lerle gerçekleşen şifre doğrulama savunmasını alt eden hackerlere dikkat edilmesi gerektiğini ve aktif savunma kanallarına geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

KİMSENİN RUHU DUYMUYOR

Sosyal mühendislik yetenekleriyle her kılığa bürünen hackerler, kapıları bu kez de cep telefonu operatörü olarak çalıyor. Kişisel veriler dahil tüm verilere kullanıcıları aldatarak ulaşan hackerler amaçlarına ulaştıktan sonra SIM kartına gelen tüm verileri ve SMS’leri kendi hattına kopyalayabiliyor. Bu aşamadan sonra kullanılması gereken yerlerde karşılarına çıkan SMS doğrulamasına hackerlerin bu şekilde ulaştığını aktaran Gürsel Tursun, birçok çalışanın şirket verileri de dahil olmak üzere Bitcoin ve kişisel tüm hesaplarına kolayca erişilebildiğini ve kimsenin bu konudan haberdar olmadığının altını çiziyor.

AKTİF SAVUNMA HATTINA GEÇİLMELİ, SMS DOĞRULAMADAN VAZGEÇİLMELİ

Birçok araştırma makalesi, hassas verilerin korunması adına kullanılan kimlik doğrulama için SMS yönteminden artık vazgeçilmesi gerektiğini belirtiyor. Çift faktörlü kimlik doğrulamaya karşı saldırı çeşitlerini etkin hale getirmek isteyen saldırganlara dikkat çeken Gürsel Tursun, finansal verilere erişimlerin ve kişisel sosyal medya hesaplarının korumaları için sadece SMS doğrulama yöntemiyle değil, parmak izi okuma, biyometrik kimlik doğrulama veya tek kullanımlık parola gibi daha etkin yöntemlerle korunmaları gerektiğini belirtiyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.