Z. Abidin KIYMAZ

Z. Abidin KIYMAZ

Türkiye 2016 da geriye gitti

Türkiye’nin birçok alanda yaptığı kalkınma hamleleri yakın zamanda Türkiye’yi bölgesel güç yapacağını açık seçik ortaya koyuyordu. Bunu hazmedemeyen güçler veya Türkiye’nin büyümesiyle ağırlığının altına kalan yöneticilerin basiretsizliği dış politikadaki anlaşılmaz yanlışlarımız maalesef Türkiye’yi geriye götürdü.

Suriye ile ilişkilerimiz 5 yıldır yürüttüğümüz politikalar maalesef iflas etti. İran ve mezhepsel olarak şii hâkimiyeti Halebe çekilen teslim bayrağıyla Gaziantep’e kadar ulaştı.

İranlı Şii milisler, Rus askeri desteği ve Esede bağlı vampirler 5 yıldır viraneye çevirdiği Suriye’de zafer kadehlerini Halebi boşaltan masum halkın üzerine kurşun yağdırarak kutluyor. Esad ve İranlı mollalar zafer çığlıkları atarken Türkiye bölgede tuş olmuş politikasını Boğaza yaptığı köprü ve alt geçitlerle örtmeye çalışıyor.

Türkiye ABD tarafından İsrail tarafından BOP ta iyice kullanılıp sıra Türkiye’ye geldiğini fark eden yöneticilerimiz Türkiye’nin alternatifsiz olmadığını göstermek için bir nevi Rusya’ya Putin’in merhametine sığındı.

Şimdi ABD İngiliz bize dost değil peki Rusya Putin Türkiye’ye ne kadar dost? 1970 lerde sloganımız Ne Amerika Ne Rusya Ne Çin her şey Büyük Türkiye için Türkiye tarafındandı, şimdi geldiğimiz noktada şunu görmemiz lazım. Türkiye orta doğuda çok güçlü bir askeri güce sahip olarak ayakta durabilir. Bize dördüncü 5. Tüp geçitten köprüden önce hava savunma sistemi, savaş uçakları ve ağır silahlar gerekiyor, artık hudutlarımızı klasik silahlarla koruyamayız tehlike burnumuzun dibinde, Bağdat’a Halebe Trablusgarp’a operasyonlar yapanlar Gaziantep Diyarbakır ve Ankara için iyi şeyler düşünmedikleri bir gerçek.

2017 için güzel şeyler düşünmek istiyoruz fakat 15 Temmuz darbesi OHAl li süreç, devletin milletin, basın sektörünün, milli eğitimin, TSk nın Yargının aldığı yaralarla Türkiye’miz maalesef 2016 da çok geri gitti.

 Türkiye’yi ayağa kaldırmak için hepimize görev ve sorumluluklar düşüyor, Türkiye’yi ayağa kaldırmak için hepimizin el birliği güç birliğine ihtiyaç var, Türkiye’yi ayağa kaldırmak sadece AK Partinin işi olmaktan çıktı. Bu ağır yükün altından AK Parti zaten kalkamaz, enkaz büyük milletçe gönül seferberliği ile kucaklaşıp Yeniden Büyük Türkiye’nin inşası için emek vermemiz omuz vermemiz gerekiyor.

 Devir sen ben devri değil küçük nüans farklılıklarını bir kenara bırakarak Türkiye’nin bağımsızlığını bütünlüğünü korumamız kollamamız lazım.

2017 yılının her alanda mutlu umutlu huzurlu güvenli bir yıl olmasını temenni ediyorum sağlıkla huzurla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar