Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

SİYASET VE MİLLETVEKİLLİĞİ ÜZERİNE

12 Haziran 2011 de yapılacak olan  genel seçimde; K.Maraş tan Milletvekili olmak isteyen aday adayları sahneye çıkmaya başladı. AKP ye müracaatların bir hayli fazla olduğunu görüyoruz. Bunu MHP takip ediyor. CHP durgun.   

AKP de temayül yoklaması yapılacakmış. Her seçimde yapılır. Neyin temayülü anlamış değilim. Temayül sonuçları açıklanmıyor. Genel merkez ne derse o oluyor. Ölçünüz: ehil insanları seçmek olmadığı sürece, her gün temayül yoklaması  yapsanız Maraş’a faydası olmaz. Bu ancak partililerin gazını almaya yarar. MHP Merkezi yoklama yapacakmış. Bu daha net ve anlaşılır bir yöntem.

Hiçbir seçim de bu kadar çok  milletvekili adayı olmamıştı. K.Maraş ta görünen manzara şudur. Herkes kendi yakınının milletvekili olmasını istiyor. Kimse çapına,  bek raunduna bakmıyor.  Böyle bir yaklaşımla ilin sorunları çözülür mü? Peki  ilin sorunlarını bilen var mı? Bu soruyu bütün aday adaylarına soruyorum. Eğer biliyorsanız çözüm yollarını da söyleyin? Nasıl hizmet yapacaksınız. Hizmet parayla olur. (başbakanın deyişi ile) kaynak sorununu nasıl halledeceksiniz? Hadi bir tüyo vereyim. (Bu soru aynı zamanda mülaakat sorusu.) Bunları çözecek siyasi alt yapınız var mı?  öneri ve projeleriniz nedir?

Özellikleri ve projeleri hiçbir objektif  kritere dayanmayan; ahbap, dost  milletvekili  aday adaylarının kentimize katkısının olacağını sanmıyorum. Umarım reklam peşinde olanları parti merkezleri ayıklar.    

Unutulmasın ki, K.Maraş yıllardır çıkmaz sokakta bekleyen bir şehir. Diğer iller duble yol yaparak ulaşım sorunlarını çözdü. Biz hala Göksun - Kayseri yolunu yapamadık.  Bunda merkez ve özellikle bölge milletvekillerinin vebali çoktur. Elinizi çabuk tutun, zaman su gibi çabuk akıp geçer dediğim zaman. Yaparız daha zaman çok demişlerdi.  Maalesef  8 yıl su gibi aktı ve boşa gitti.

Maraş’ın gelişmesine engel olan faktörleri yıllardır, yazılarımda sık sık dile getiriyorum. Okuyanlar bilir. Kafa yoruyorum, araştırıyorum, öneri ve çözüm yollarını gösteriyorum. Bir K.Maraşlı olarak üstüme düşeni fazlası ile  yapıyorum. AKP Milletvekillerine; iktidardasınız sorunları şimdi çözmezseniz ne zaman çözeceksiniz dediğim halde, hiç oralı olmadılar. Ama, milletvekili olmadan önce şöyle diyorlardı: “ K.Maraş’ın sorunlarını biliyoruz, biz çözeriz”. Şimdiki adaylarda aynı sözleri söylüyorlar. Sayın okurlar bu sözler size inandırıcı geliyor mu? Aslında milletvekillerini il ve ilçe yönetimi çalıştırır. Biz siyaseti böyle öğrendik…. Parti yöneticilerine ithaf olunur.

Milletvekili aday adayları; işte Maraş’ın en önemli  sorunlarından bazılarını aşağıda yazıyorum. Kendinizi fazla yormayın. Sizler sadece çözüm bulun ve yapın. K.Maraş: Türkiye’nin İlçeleri ile kara yol bağlantısı en zayıf olan  illerinden biridir.  Bu nedenle de ticareti gelişememiştir. Halkının yüzde 90 ı fakirdir. İlimiz  demir yolunun içinden geçtiği ve alt yapısının olduğu ender illerden de biridir. Bundan bile faydalanamıyor. K.Maraş büyük şehir olmak için hala bekliyor. Üniversitemiz durağanlıktan bir türlü kurtulamadı. Tercih edilen bir üniversite olamadı. Turizm yok.  Turistlerin  ilgisine sunulan özellikli hiçbir yapıt yok. Çalışmada yok.

K.Maraş’ın sorunlarını bilmeyen, ilin sorunlarını kendi şahsi sorunuymuş gibi görmeyen, algılayamayan ve çözüm üretme yeteneği olmayanlar lutfen milletvekili adayı olmasın. Önce kendini bir tartsın.

İyi bir milletvekilinde  asgari şu özelliklerin bulunması istenir. Eğitimli, bilgili, siyasi donanımlı, misyon ve vizyon sahibi, proje oluşturabilen, çözüm sunabilen, kaynak bulabilen, çalışkan,  cesur, tuttuğunu koparan, kendine güvenen, iş bitirici, sonuç adamı, fedakar, vefalı, halka hizmet hakka hizmet anlayışına sahip olan, milletvekili olunca halka sırtını dönmeyen,  telefonu 24 saat açık olan, gece telefonunu kapatmayan, vatandaşın telefonuna cevap veren, halka aptal muamelesi yapmayan, iyi ve kötü günde halkın yanında olan düzgün karakterli insanlar olmalıdır.  

AKP den milletvekili aday adayı olanların içinde hizmeti kendilerine misyon edinmiş ve K.Maraş’a hizmet edeceğine inandığım  bazı milletvekili aday adayları şunlardır. SITKI GÜVENÇ, M. NEDİM ŞEREFOĞLU,  GÖKHAN GÖKŞEN,  ŞEREF KAZANCI,  BÜNYAMİN GÜNAL. Bunlar hem K.Maraş sevdalısı,  hem de hizmet sevdalısıdır. Bu  hizmet erlerine  lutfen destek verelim. Bunların gönülleri ve kapıları herkese açıktır. Umarım K.Maraş bu defa siyasi yanlışlık yapmaz.

Hizmet edebilmek için milletvekili olmak yetmez. Bakan olmak gerek.

Bakan olabilmek için  başbakana ve parti genel merkezine yakın olmak gerekir. Gelin bu özellikte insanları bulalım.

Ankara da ki bazı bürokratların milletvekili adayı olmak istemeleri de doğaldır.

Ne var ki bu bürokratların içinde, sadece makamını korumak veya bir üst makama geçmek için siyaset yapanlarda vardır. Amaçları milletvekili olmak değildir. Siyasete kendi reklamını yapmak için girenlerde vardır.

Bürokrasiden siyasete geçenleri önceki dönemlerde gördük. Devlet memuru zihniyetinden kurtulamadılar. Bağımsız düşünemediler. Çözüm üretemediler. Cesur olamadılar. Dolayısı ile başarılı da olamadılar. Yeniden milletvekili adayı olmak isteyenlere sormak lazım;  Aday olamadıkları takdirde, makamlarına geri dönüşleri olmasa aday olmaya cesaret edebilirler mi?

Başbakan sayın: Recep Tayyip Erdoğan’ı:  hem  iktidar, hem muktedir olduğu için.  Hem yaptığı  reformlar, hem yabancı ülkelere karşı dik duruşundan dolayı,  takdir ettiğimi  belirtmek isterim.

Önceki ve Sonraki Yazılar