Sağlık iksiri bir sünnet Hacamat

Giderek yaygınlaşan ve bir çok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici olan bir sünnet. Tıbbi hacamat  , yerinde ve zamanında uygun hastalara uygulandığında bir çok tedaviden daha yararlı sonuçları ile yüz güldürür.

Bu muhteşem tedaviden yararlanma konusunda bazı hastalarımızda meydana gelmiş olan korkunun en büyük sebebi ise biz hekimler. Merdiven altında, mutfak ,banyo yada uygun olmayan yerlerde ehil olmayan ve hekim olmayan kişilerin olumsuz deneyimleri ,sterilizasyon  ve hijyen kurallarının hiçe sayılması ve tarama adı altında yapılan uygulamalarla kişide bitkinlik yorgunluk defeyans hatta bayılma nöbetlerine sebep olması gibi sonuçları ile bir çok kişide korku sebebi olabilmekte.

  Otuz  beş yıllık  mesleki yaşamımda tecrube ettiğim tedavi uygulamalarımda hacamatın ayrı bir yeri olduğunu da kabul etmem gerekir. Tıp tarihine göz attığımızda milattan önceki yıllara kadar geçmişi olduğunu görüyoruz .

   Peygamberimiz tarafından şiddetle tavsiye edilmesinin manevi etkisi ilede İslam tıbbının vazgeçilmezi olarak  bir çok hastalıkta tedavi amaçlı kullanılmış ve halada kullanılmaktadır.

    Hacamatın kameri aylara göre ayın küçülmeye ve çekim gücü azalmaya başladığı günlerde ve tek günlerde yapılması tavsiyesi daha çok koruyucu hacamat için düşünülmeli. Tedavi edici hacamat için gün ve zaman sınırlaması doğru olmayabilir.

    Değişik hastalıklarda umulmadık mucizevi sonuçları ile yüz güldüren bu tedavi ile bir çok hastalıktan kurtulmak mümkün.Bir kısmını burada paylaşalım:

   Baş ağrısı migren ve gerilim kaynaklı ağrılar

   Sırt boyun bel diz ve ayak ağrıları

   Stres depresyon panik atak anksiete

   Halsizlik yorgunluk bitkinlik gibi tükenme sendromları

   Fibromyalji kas romatizması

   Uyku sorunu yaşayan insanlar

   Parapsikolojik hastalıklar

  Kalp damar hastalıkları tansiyon ve kolesterol

  Bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar

Hastalık sayısına ilaveler yapılabilir.Ancak amaç hasıl oldu sanırım.Günümüz modern tıp teknolojileri ile çözmekte zorlandığımız başka hastalıklardada hacamatı yan etkisi olmaması nedeni ile daha sık uygulamalı ve konu ile ilgili bilimsel çalışmalara ağırlık vermeliyiz diye düşünüyorum

  Modern ve geleneksel tıp formatına uygun olan nebevi tıp her şeyin başını sağlıklı olmaya ve bu uğurda hepimizi göreve davet ediyor. Hastalanmadan sağlığı koruma yani koruyucu hekimlik. Nebevi tıpta çok önemli iken  ortodoks batı tıbbının öncelikli sorunu değil maalesef.

  Maddi manevi kirlerle çok sık hastalanan  günümüz insanı için hacamat adeta bir can simidi gibi görülebilir. Sağlık bakanlığımız meselenin önemini kavrayarak  bu tedavi ile ilgili yanlış uygulamalardan kaynaklanan hataları da gözlemleyerek bu sorumluluğu biz hekimlerin üzerine yüklemiştir.

   Sağlığımızın  önemini hastalanmadan önce kavrayalım.Bizden yardım ve şifa bekleyen hastalarımıza modern ve geleneksel tedavileri bütüncül olarak uygulayalım. Hijyenik  olmayan ortamlarda ehil olmayan kişilerce yapılan hacamat tedavileri bazen telafisi olmayan olumsuz sonuçlar doğurabiliyor .Aman dikkat diyorum.Sağlık nimetinin kıymetini kaybettikten sonra aramayalım.Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.