Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Karabağ mı- Zengezur mu?

 

Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev(bir türlü ali oğlu olamadı.)  Barışı görüşmeler yolu ile tesis edemezsek askeri seçeneğimizi saklı tutuyoruz.  Askeri yolu deneriz gibi bir laflar etti. Tabii ısıracak itin havlamadığını sadece bizim atasözümüz olduğu için biz bilmiyoruz, maalesef bütün dünya biliyor. Eskiden  bir çok, bizi biz yapan mevhumlardan yoksun kalmadığımız yıllarda,  kimseyi tehdit etmez, gereken ne ise yapardık. Düşmanın sayısını ve silahını saymaz, bize cihadı emreden Allah(c.c) ın buyruğu yerine getirilir idi. Başta Ermeniler olmak üzere bütün dünya dişsiz kaldığımızı biliyor. Bir devletin nükleer silahları ve nükleer teknolojisi yok mu onun hiçbir şeyi yok demektir ve bunu her türlü düşmanlarımız biliyor. Bütün şartlar aleyhimize olduğu zamanda dahi bir şeyler yapmak isteyen Halis kullarına Allah(c.c) azimüşşan yardım edicidir.

Vatan topraklarının ehemmiyetlisi , ehemmiyetsizi olmaz, fakat gene de bir kısım toprakların çok stratejik önemi vardır ve bu önem ona öncelik tanımayı gerektirir. Bir avuç ermeni yıllardan beri aziz vatanımızın stratejik bir parçasını işgal etmiş ve biz çalıp oynamaya devam etmekteyiz.  Aziz Türk milletinin ar damarını çatlatan hadise artık kanımıza dokunmağa başlamıştır. Türkiye cumhuriyetini yöneten ğafillerin aymazlığı, vurdumduymazlığı ve  sanki o topraklar bütün Türk milletinin coğrafyası değil de, Azerbaycan’ ın mışta, Azerbaycan denen ayrı bir devlet ve millet varmış gibi davrananlar bu yaptıkları devekuşu oyununu bu  milletin yutmadığını iyi bilsinler. Dünyada nerede bir Türk yaşıyorsa ve bir zamanlar bazı toprak parçalarına Vatan demişsek o toprak parçaları ilelebet bu aziz milletin Vatanı olmağa devam edecektir ve Türk gençliğinin birinci vazifesi elimizden çeşitli sebeblerle çıkan bu Vatan topraklarını en kısa zamanda asli sahibine (aziz ve büyük Türk milletine) geri kazandırmaktır. On beş yılı aşkındır Karabağ ve Karabağa giden yoldaki Türk toprakları( iyi dikkat edin Azeri toprakları demiyorum. Çünkü Azeri diye bir Türk toplumu yoktur. Onlar oğuz Türkleri, amca çocuklarımızdır.  Devletin adı da bulunduğu coğrafyanın ismi olan Azerbaycan dır.) Üç buçuk ermeninin (üstelik acından ağzı kokuyor denen ermeni çapulcuların elinde ve işgalindedir.  Bu işgal ister ermeninin ister rusun sayesinde olsun fark etmez.) işgali altındadır.

Binlerce yıllık atayurdumuz Türkelinin (Kafkasya nın asıl ismi) Güney kısmı ve Türkistan’a giden yolumuz daha düne kadar ayakkabımızı yalayanlar tarafından elimizden alınmıştır ve her Türkün kanına dokunan bu işgal büyüklük iddiasında olan Türkiye cumhuriyetinin burnunun dibinde olmaktadır. İlham, ali, hasan fark etmez Azerbaycanı kim yönetirse yönetsin bu topraklar bizim topraklarımızdır.  Hem Azerbaycanı yönetenlerin hem de Ermenilerin ve ağabeylerinin ağzının payını vermek öncelikle bize düşer.  Azerbaycanlı kardaşlarımızın imkanlarının olmaması bizimde aynı imkansızlık içinde olduğumuz anlamına gelmez.  Eğer biz de seyrediyorsak bizimde bazı hassalarımızı kaybettiğimiz manasına gelirki Allah korusun aziz milletimizin kanına dokunur bir iştir. Görüyor ve işitiyoruz.  Bu gün Hem Türkiye yi yönetenlerde ve hemde Azerbeycan ı yönetenlerde bir kimlik sıkıntısı var. Eğer bizleri yönetenler Türk kimliğine hakikaten sahip olsalar idi bu aşağılık işgal hiç olmaz idi. Rahmetli Ebulfevz Elçibeğ in dediği gibi gardaş gardaşına yardım eder ve bırakın karabağı, Stalinin Ermeniye ikram ettiği ve Türkiyemiz ile Türkistanımızın arasına hançer gibi ermeniyi soktuğu Zengezur birkaç saat içinde büyük milletimizin Bozkurtları Mehmetçikler tarafından pis ermeni çizmesinden kurtarılır ve bizler Ata yurdumuz Türkistanımıza pasaportsuz ve yürüyerek gidebilir idik. Yatıp kalkıp Karabağ diye sadece Karabağı ve Laçin koridorunun lafını eden devletlilerimiz, bizimde uyuduğumuzu zan etmektedirler. Emeniden geri alınacaksı ki alınacak, o zaman öncelik Karabağda değil Zengezurdadır.  Zengezur sadece azerbaycanı değil Türk dünyasını ikiye bölmektedir. 1945 lerden beri işgal altındadır. Bu topraklar bizim elimizin kolumuzun kısa olduğu zamanlarda ve bizi yöneten basiretsiz devlet adamlarımızın sayesinde elimizden alınıp ermeniye teslim edilmiştir. Tıpkı on iki adaların İtalyanlar ve birleşmiş eşkiyalar tarafından elimizden alınıp yunalılara verildiği gibi.  Zengezurun Laçinden, kelbecerden, hocalıdan, şuşadan, akdam dan ve karabağın tamamından daha fazla önceliği vardır. Dünyada hiçbir devlet  yoktur ki arasında bir başka devletin toprakları olsun. Güney ve kuzey kore bir sınırla ayrılıdır. Almanya bir duvar ile doğu Almanya dan ayrı idi.

Azerbaycan ve Nahcıvan aynı ülkenin iki bölgesi olmasına rağmen arasında zengezur denen azerbaycana ait arazi ermenistana verilerek ikiye bölünmüş ve nahcivandaki Türkler baküye gitmek için ermenistandan izin almak zorundadırlar. Ermenistan bu yolla İrana bağlanmış ve bütün Türk dünyasını iran ile beraber ortadan ikiye bölmüştür. Türkiye Cumhuriyetinin sınırları değişmelidir.  Artık zamanı gelip geçiyor.  Neye mal olursa olsun bu aziz millet bu zül ile yaşayamaz. Türkmeneli (Kerkük-Musul) yurdundan başlayarak, Bayırbucak ( Suriye nin kuzey sınırı) alınmalıdır. Zengezur muhakkak alınmalı ve Ermeninin son işgal ettiği Türk yurdu derhal hem ermeniden ve hemde onu üçbuçuk ermeniye karşı koruyamayan, ismen Türk olup cismen Türk olamayanlarında elinden alınmalıdır.

Balkanlardaki  kardaşlarımızın hakkını ilerde yazacağım. Hamaset diyenlere bir çift sözüm var. Hamasetin kralını Ermenistan yapmaktadır. Hamasetsiz yetişen yeni nesil ortadadır. Çeşitli araştırma kurumları geliştiren Türkiyemizin büyük strateji uzmanlarının ağzından Zengezurun  alınması ama muhakkak alınması gerektiğini hiç duymadım. Zaten bizim olan Karabağı işgal ettiren güçler çeşitli tavizler ile karabağı bize tekrar verecekler ve  bize eşeğini kaybeden çiftçinin  eşeğini tekrar bulunca sevinmesi gibi sevinmemizi ve asıl kaybettiğimiz atımızı aramamamızı sağlamağa çalışacaklardır..

Aziz ve necip Türk milleti unutmasın ki önem sıralamasında Zengezur olmazsa olmazımızdır. Bu gün bu toprak parçası elimizde olsa idi petrol boru hatları için Gürcistanı dolanmamız ve yolumuzu uzatmamız gerekmez ve Türkistan la aramıza demiryolu döşememiz ve oto yollarla bağlanmamız mümkün olurdu.  Kimsenin toprağını istemiyoruz.  Ermenistan bizim zayıf olduğumuz yıllarda düşmanlarımız tarafından elimizden alınan binlerce yıllık Türk yurdunun üstünde kuruludur. Evlerimizde yapılan revani tatlısının şimdi Erivan denilen şehrin adını taşıdığını, asıl isminin Türk hanlarının tahta çıktığı Taht-ı Revan dediğimiz binlerce yıllık Türk yurdu olan revan olduğunu, şol revanda balamızın kaldığını unutmamanızı istiyorum. Eğer ermeni orada oturmak istiyorsa aziz Türk milleti ile iyi geçinmenin yolunu bulmalıdır. Gafil devletlilerimiz gider yerine basiretli ve Vatansever Türk milliyetçisi devletlilerimiz gelir bir gün. O gün gelmeden kendi eli ile (yada kendine verenler tarafından bize verilmeden) zengezur başta olmak üzere işgal ettiği her toprak parçamızı asli sahibine iade etmesini Ermenistan denen gecekondu devlete tavsiye ediyoruz.  Aliyev gibi isminin sonunda ev, ov, of eki olan kişiliksiz insanların devri bitmek üzeridir. Aziz Türk milletinin sabrının da sınırına geldiğini herkes bilmelidir. Aksi halde söke söke almanın günü yakındır.

Önceki ve Sonraki Yazılar