Gül Ayşe Yetmez

Gül Ayşe Yetmez

Kadın Girişimciler

Sevgili okurlar yine uzunca bir ara verdiğimin farkındayım. Ama zannetmeyin ki bu bir yazma isteksizliği ya da kaleme dökeceğimiz bir şey bulamadığımızdandır.

Son iki senedir genel sekreterliğini yürüttüğüm Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Derneğinin başkanı Sayın Özdemir işlerinin yoğunluğu sebebiyle normal süresinin bitimine 6 ay kala yeterince zaman ayıramayacağını ve bu durumdan rahatsız olacağını söyleyerek yönetimdeki görevinden ayrılınca olağanüstü bir genel kurul kararı almak durumunda kaldık.

Öncelikle bu örnek insanı herkesin takdir etmesi gerekir. Çünkü bu durum iki bakımdan çok önemlidir. Birincisi bu şehirde diğer pek çok yerde olduğu gibi STK yöneticileri oturdukları koltuktan ortalama 30 senede kalkıyor. İkincisi şöyle bir baktığımızda tüm kadın derneklerinden daha aktif olduğumuz görünüyor.

Sonuç olarak Kibar Hn. dan boşalan yere üyelerimiz benim oturmama karar kıldı. Yani sevgili okurlar bu satırların yazarı artık Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Derneği Başkanıdır aynı zamanda.

Ben ve yeni yönetim kurulu üyelerim kadının artık tüketen değil üreten olması talebi doğrultusunda bu alandaki önemli bir boşluğu dolduracağımız inancındayız.

Bilmeyenler için hatırlatmakta fayda görürüm. Derneğimiz KMESOB hizmet binası 4. katındaki ofisinde çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca son kurulumuzda tüm girişimci potansiyele sahip hanımlara da kapımızı açtığımızı belirtmek isterim. Ben çalışıyorum ya da çalışmak istiyorum, ekonomik hayatta yerimi almak istiyorum diyen her bayan derneğimize üye olabilir.

Peki biz onlar için ne yapabiliriz?

Bir kere sivil toplumsal yapıyı destekleyerek kadınların iş dünyasındaki statülerini sağlamlaştırmak, ülke ekonomisine katkılarını artırmak ve kadın girişimcilere yürütmekte oldukları faaliyetlerde destek olmak amacındayız.

İlk iş şubat ve mart aylarında çeşitli kişisel gelişim seminer ve kurs programlarını derhal hayata geçiriyoruz.  Tabii bunun için şehrimize bu konuda uzman yazarların ve bilir kişilerin davet edildiğini belirtmek isterim. Hatta ilk program 23 şubatta Adil Maviş bey ile başlıyor.

Hemen akabinde kariyer günlerimiz var. Bizim klasiğimiz “kitap klübü” her ay okunası ve tartışılası bir kitapla yeniden gündemde.

Ve özellikle kadınların istihdamının kolay olabileceği mesleki eğitimlerimize başlıyoruz.

Tüm sivil toplum kuruluşları ile birlikte şehrimiz ve insanları için uygulanabilir her projede birlikte çalışmak istiyoruz. Bunun için bünyemizde oluşturduğumuz ekibimiz geliştirme ve hazırlama konusunda gelen talepleri değerlendiriyor.

Söylediğimiz gibi işlemeye çalışan ekonomi çarklarına kadınların dahil oluşu en büyük beklentimiz ve bir daha tekrarlıyoruz ki

Görünür kadın emeği toplumu yaşanılır hale getirir, kalite başta bir sürü getirisi olan bu yeni durum da  toplumun her kesimini mutlu eder. Kendine güvenli kadın nüfus daha verimli nesiller yetiştirebilir.       Bu da kalkınma hamlesinin daha da kolay uygulanabilir olabilmesinin en somut göstergesidir.

 

Çalışma hayatındaki sektörlerde daha çok kadın görebilme umudu ile çıktığımız bu yolda tüm arkadaşlarımızla bize destek olacağınızı umuyor ve bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar