Gül Ayşe Yetmez

Gül Ayşe Yetmez

İstifa Etmedim

Siz hiç aşık oldunuz mu? Sorumu değiştiriyorum, kaçınız ilk aşık olduğunuzla evlisiniz?

                KAGİD benim göz bebeğim, sivil toplumdaki ilk gerçek aşkım, emeğim, sevgim. İnsan değerinden vazgeçer mi? Yaptığım yapmaya çalıştığım tek şey, ortalama 20 yıl oturulan bir koltuğu, benim kadar bu işe gönül vermiş ama daha fazla zamanı olan bir arkadaşıma vermek. Seçimle geldiğim başkanlığı yönetim kurulu kararı ile başkan yardımcılığına geçişten ibaret.  ÇÜNKÜ,

 

                MEKSA gibi olağanüstü çaba gerektiren zaman isteyen bir vakfım var artık. Birnevi dernekçilikten vakıfçılığa geçtim diyelim. Meksa mesleki eğitim ve küçük sanayiyi destekleme vakfı. Ben sekiz yıllık eğitimin en büyük savunucularındanım, hatta sekiz değil on sekiz yıl olsun isterim. Ama görülen o ki her çocuk yüksek tahsil için yaratılmamış. Ve esnafımızın ve sanatkarımızın işi hayli zorlaşmış. İlköğrenim bittiğinde yaşı 13-14 olan çocuk maalesef ki çırak olmak istemiyor, kalfa olamıyor ve usta demek imkansız. Oysaki küğçük sanayinin bel kemiği esnafın çırağa ihtiyacı var. Bizde vakıf üzerinden işletmeler üstü mesleki teknik eğitimlerle bu açığı kapatmak istiyoruz. Atölyeler kurmak, öğretmen ve usta öğreticiler sayesinde ara teknik elemen ihtiyaç boyutunu biraz kapatmak istiyoruz. Bu bir.

                Geçen yıl içinde hazırladığım Avrupa Birliği finansmanlı İnsan Kaynakları Operasyonel Programından sunduğumuz iki projem yürütme aşamasında. Ve birinin proje koordinatörüyüm. Bu iki.

                Kendi iş yerim, danışmanlık hizmetleri verdiğim bu iş yeri tam da rayına oturmak üzere. Bu üç

                Kızım büyüyor ama ona daha fazla zaman gerekiyor. Evimi ve eşimi ve dostlarımı ve akrabalarımı da ekleyin. Bu dört.

 

                Ben bir yıldır yürüttüğüm dernek başkanlığımda, yönetimimle birlikte, NLP eğitimlerden iş kurma sürecine kadar,  sabit pazardan çok nevi toplantılara kadar imza attım. 3 ödül, 2 sertifika ve pek çok teşekkür mektubu aldım. Valilik AB Koordinasyon Kurulu, İl İstihdam Kurulu, Haydi Kızlar Okula Danışma Kurulu da dahil pek çok kurulda görev aldım, hala devam etmekteyim. Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu (AGİFED) yönetim kurulu üyesiyim. Bunlar ve fazlası yalnızca bir yılın ürünleri. İş ve sosyal yaşama kazandırdıklarımızın sayısı oldukça yüksek. Ama hizmette devam esastır. Son zamanlarda yukarıda saydığım dört neden başta olmak üzere zaman daralması yaşıyorum. Elbette başladığım işi bitiririm felsefesi ile çıktığım yolda devam etmek güzel olurdu ama şimdi hedef daha da büyüdü ve ben inanıyorum ki başkanlığı bıraktığımız arkadaşımız bizden devraldığını daha yükseğe götürecek.

 

                Bu yıl benim hedefim 1000 kadına okuma yazma öğretmek, okumak isteyen yüzlerce kıza başta SBS olmak üzere eğitim destekleri vermek, 50 kadınımıza mesleki eğitim verip istihdama katılmalarını sağlamak, yeni girişimci olmak isteyenlere KOSGEB in sağladığı hibe krediye ulaşmaları için destek vermek. En az 20 meslek edindirme kursu açabilmek. Bunun sayesinde en az 400 genci iş sahibi yapmak. Bunlar elbette tek başıma yapılacak işler değil, küçük ama kuvvetli ekibimizde yer almak isteyen herkese kapımız açık.

 

                Yazımın başında ilk aşk diyerek başladım ya, yarın benim evlilik yıl dönümüm. Milenyumda çıktığımız yolda 11 yılı tamamladık. Harika bir kızımız var. Kızım ve kocam iyi ki varsınız. Allah size uzun ve sağlıklı ömürler versin. Siz sağlıklı olun ki, ben diğer gönül verdiklerim için de çalışabileyim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar