İlla Edep İlla Edep

Ülke gündemi günlerdir yine beyhude şeylerle meşgul durumda. Dünya, aya yıldıza doğru yol alırken biz yine içerde adaba,, iz’ana  ,ahlaka, insafa sığmayacak suni gündemlerle birbirimizi yeme gayreti içerisindeyiz.

   Gaflet ve dalalet çukuruna saplanmış  ,topluma önderlik yapması gerekenler bir damla su içerisinde yine fırtına koparıyorlar.

  Eşref’i mahluk olarak yaratılmış insan denen varlık, edep ve haya gibi frenlerini aşındırmışsa, vay halimize dedirtecek rezillikler ve kepazeliklerin merkezi haline gelerek esfele safiline doğru yolculuk yapmaya başlayabiliyor.

  Mesleki yaşamım boyunca  olmaz denen bir çok olmazın oluruna maalesef şahidim .  Bizde bir söz vardır. Her kuşun eti yenmez denir.  Kültür ,din ,örf ,adet gibi değerler  zekayı akıl süzgeci ile kontrol ederek kişiyi sırat’ı müstakimde tutar.

  Nefis ve şeytan ise  bu yolda  yalpa yapmamız için elinden gelen her türlü yanlışı yaparak  edep dışı yan yollara sapmamız için fırsat kollar. Beynimizde  bulunan bazı merkezler de bu yolculuğun navigasyonu rolü ile yalpa yapmamızı  engellemeye çalışır.

   Bu kadar korunaklı ve mükemmel olduğu halde bazen ağzımızdan çıkanı kulağımızın duymamasının sebebi ne olabilir ki? Kişi kendine yakışmayan sözler sarfederek toplum karşısında niçin rezil duruma düşer ? Yada kaş yapayım derken gözünü niçin oyar? Sorular çok.

    Ülkemizde bakan seviyesine kadar yükselmiş, edep ve haya timsali bir hanımefendiye son günlerde reva görülen affı mümkün olmayan bir benzetmenin açtığı yara tüm dünyada akl’ı selimi incitti. İnsanlık bir ve bütün oldu. Her dilden her dinden tepkiler ile sağır olmayanlara  haykırdı.

   Bu menfur ve  ancak sahibine yakışan  saldırıyı şiddetle kınıyorum.  Lanetliyorum. Hemşehrisi olmaktan gurur duyduğum sayın bakanıma da kem söz sahibine aittir diyerek sabır ve metanet temenni ediyorum.

   Kötü sözün sahibinden beklenirdi ki; Haddi aşan amacını taşan bir açıklama için  özür.  Ama şu’u vukuundan beter  bir açıklama geldi. Rabbim Akledenlerden olmamızı nasip et. AMİN

İçerden ,dışardan pek fark etmiyor.Edepsizliğin zirve yaptığı duruş ve davranışlar ne kadar utanç verici. İnsan gibi bir eşrefi mahluk yaşanılan gerçek olaylar karşısında nasıl da hala birbirinin yüzüne utanmadan bakabiliyor?

Merhum Mehmet Akif  şiirinde “Acırım tükürüğe billahi tükürsem yüzüne  dediği günlerdeyiz sanki.

  İletişimin bu kadar mükemmel olduğu bir dönemde yaşıyoruz hepimiz.Dünyanın neresinde ne olsa sadece duyulabilen değil görsel olarakta görerek yaşadığımız acı gerçeklerle iç içeyiz.

  İdarecilik yapan bir dostum görevden alındıktan sonra iki rekat şükür namazı kıldığını beyan etmişti. Sebebini  sorduğumda görev süresi içerisinde gözlemlediği şahit olduğu rezillikleri unutamadığından bahisle epey bir örnek vermiş  benimde hayretime gitmişti.

  İnsanın olduğu yerde elbette sorun olacak. Ancak   gün dayanışma kaynaşma ve saflarımızı sıkı tutma günü .Safları sıkı tutalım ki, insan kılıklı şeytanlara fırsat vermeyelim. İnsan kılıklı şeytanlar aramıza girerek fitne ve fesat tohumu ekmesin .Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar