Gül Ayşe Yetmez

Gül Ayşe Yetmez

Haftasonu Notları

Biliyor musunuz? Bu ülkede kitaba KDV ödüyorsunuz ama pırlantaya ödemiyorsunuz.

Çocuklarımıza ceza vermek istediğimizde ilk aklımıza gelenlerden bir tanesi kitap okutmak.

Sanki evlatlarımızı kitaptan mahrum etsek ve okutmasak ödül gibi geliyor değil mi?

Çantasında bekleme sürelerini değerlendirmek için kitap taşıyanlara özenmiyoruz. Ben bu şehirde toplu ulaşım araçlarında kitap ya da gazete okuyan birine rastlamadım. Gerçi küçücük bir şehiriz bir ucundan bir ucuna çok kısa zamanda gidiyorduk değil mi?

Kırtasiyesi olmadan kitap satan bir mağazamız var mı?

Peki ya bir şeyler okuyup dinlenebileceğimiz tatlı ve dondurma satılmayan bir kafemiz.

Kitap fuarımız, okuma günlerimiz. Kitap kulüplerimiz. Mesela engelli vatandaşlarımız için sesli kütüphanemiz. Kaç kişi artık takatten düşmüş bir büyüğüne kitap okuyor. Kaç kişi bunu talep ediyor.

Kahramanmaraş tan çıkan kaç yazar var? Top listede yer alan yayını olan?

Kaç düşünürümüz var? Okuduğumuz zaman kızımın ve benim anlayacağımız kaç yazanımız var. Kaç sanatçımız var? Sürrealist çalışan,?

Yanlış bilinç, üretim araçları, kültürel hegemonya, küçük burjuvazi  konularında fikri olan?

Biz ne yapalım, sistemin dışında kalmakla içeride anlamlı bir değişiklik yapabilmenin mümkünatı yok, sistemin içinde kalmaksa ruhun yok olması gibi.

Okumayan düşünemez, düşünemeyen yaşamdan ancak geçici zevkler alır. Ya da sözüm dervişlerden dışarı, tek zevk mekanını başka bir dünya da arar.

En az bir günlük gazete giren ev ne kadar şanslı çocuklara sahip. Unutmadım internet gerçeğini. Ve onca güzelliğinin yanında bizleri yalnızlığa mahkum edişini. Unutamam.

Okuyalım, okuyanlara kızmayalım. Artı kızmak fiilinin özünde korkmak olduğunu da unutmayalım. Çocuğumuz okusun diye çabalarken onun görebileceği şekilde bu eylemi gerçekleştirelim.

Hele kızlarımız okusun diye özel çaba sarf edelim.

Az daha ileri gideceğim, okuduğumuz şeyleri paylaşmayı öğrenelim.

Anca böyle. Gelişmek, anı yaşayarak mutlu olabilmek için, geçmişte bağlı kalmamak, tüm yaşamımızı geleceğe odaklamamak için, cesaret için, sevebilmek için okuyalım.

Bir gazete ortalama 50 kuruş. Her gün alsanız ayda 15 TL yapar. 2 paket sigara fiyatına dünya da, ülkemizde,  hele yerel bir tanesine abone iseniz şehrimizde neler oluyor ya da olamıyor haberdar olabiliriz.

İnsan aşık olduğunda bile duygularını ifade etmek için muhtaçtır okumaya. Her ne iş yapıyorsa yapsın başkalarının canını yakmadan alternatif kazanç üretmek için okumalıdır. Dünyasına renk için.

Ben siyah- beyaz mutluyum diyorsanız zamanınızı aldığım için üzgünüm. Olsun. Yine de beş dakikanızı okumaya ayırdınız. Teşekkür ederim. Şimdi bana katılmıyor olsanız da karşıt tezinizin kabul görmesi için okuyup araştırmanız lazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar