Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Düğmeye Kim Bastı

Ülkemizde 2002’ye kadar birçok koalisyon hükümeti kuruldu. En son 1999 yılında SHP, ANAP ve MHP üçlü koalisyonkurarak ülkeyi yönetiyorlardı. Kötü giden ekonomiye çeki düzen vermek için ABD finans kuruluşundan KemalDerviş getirilmişti. Derviş’in ekonomi politikası ülkeyi neredeyse düzlüğe çıkartacaktı ki, ne olduysa birden kriz çıktı ve koalisyon dağıldı.

Koalisyonu o zaman kimin bozduğunu herkesbiliyor. Aynenşimdi olduğu gibi MHP tüm tabanı, milletvekilleri AK Partiyle koalisyon kurmak istiyor ama Devlet Bahçeli istemiyor. Ben ana muhalefette kalacağım diyor. CHP kısa dönemlerde iktidar denemelerini ve ara rejimleri saymazsak 65 yıldan bu yana ana muhalefet görevi yapıyor. Oyları bir türlü artmıyor.Hiçbir zaman iktidar yüzü görecek kadar oyalamayan muhalefet partilerine koalisyon fırsatıdoğdu, maalesef MHP ve CHP ipe un sermekle meşguller.

Öncelikle ülke can yakıcı sorunlarlaboğuşurken, çok hızlı hareket etmek yeni ve güçlü bir hükümet kurmayı boyun borcu olarak görmektedir. Oyalama taktikleriyle günleri uzatmaya çalıştıklarını görüyoruz.Tekrar başa dönüyorum. 2002’ye kadar süren koalisyon bozulduğunda SHP adına Başbakan olan Rahmetli Bülent Ecevit “Düğmeye kim bastı? Bilemiyorum” demişti. Türkiye’de hep bunu yaşararak görüyoruz. En kritik zamanda düğmeye biri basıyor her şey allak bullak oluyor.

Günümüzde de aynı o şekilde oluyor. İş dünyası, STK ve büyük çoğunluk bir an önce güçlükoalisyon kurulması için 7 Haziran seçimlerinde koalisyondan yana kullandı.

Bunu hâlâalgılamayan siyasetçilerimizvar. Bir taraftan erken seçim için düğmeye bastık diyen parti liderleri diğer taraftan koalisyon kurmak için boş sahada top koşturan siyasetçiler var.

Ortalık kan gölüne döndü. Hâlâ koalisyon için grupkurulması ve yer tespiti yapmakla meşguller. Ama her zaman olduğu gibi ben-sen kavgası veya bilek güreşi peşindeler.

STK’lar her gün bildiri üzerine bildiri yayımlıyorlar. Ekonomi kötüye gidiyor. Biran önce koalisyon kurulsun diyorlar.Diğer taraftan AK Parti adına Faruk Çelik, CHP adına Haluk Koç, kesin konuşmuyorlar. Koalisyon kurulabilir dekurulmayabilir de diyorlar… Papatya falı gibi…

İki çocuğun karşılıklı şakalaşmasıgibi bir şey.

Şu kritik günde ipe un sermenin anlamını kimse anlayamıyor.HDP dışarda kaldığına göre MHP ve CHP erken seçimde olsa, iktidar kuracak kadar oy alamayacağıkesin.

Seçim olsa herhalde muhalefet partilerinin bu kadar oy alacaklarına kimse kestiremez.

Eline geçen koalisyon fırsatını değerlendiremeyen muhalefetpartilerine halk ne gözle bakar?

Sen koalisyonda yer almadın. Sana daha çok oy vereyim iktidar ol demez. Görünen resim bunu işaret ediyor.2002 yılında koalisyonu bozan ve görev alan partiler nasıl ki barajın altında kalmışsa, erkenseçimde de barajıaşma sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Hiçbir şey eskisi gibi değil. Gelişen teknoloji insanları bilinçlendirdi. Kimin ne yaptığını oturduğu yerde görüyor.7 Haziranda yapılan seçimlerde “Ben size koalisyon kurmanız için oy verdim. Ama siz bir araya gelip güçlü bir hükümet kurmadınız”der ve hesabını sandıkta sorar…

Muhalefet partilerinin karşısında siyaseti çok iyi bilen, devamlı araştırma yaparak halkın nabzını tutan, ona göre siyaset belirleyen bir Ak parti var...

Önceki ve Sonraki Yazılar