Caddelerimizdeki engeller

Kahramanmaraş ve bu şehirde ki uygulamaları Dünya’nın hiçbir yerinde göremezsiniz.

Düşüncelerimizdeki sakatlıklar uygulamada da kendini gösterir. 12 Eylül sonrasında Kahramanmaraş Belediye Başkanı seçilen her isim ile ilgili eleştireceğim sakat uygulamalar vardır.

Kahramanmaraş’ta ana arterlerin sorumluluğu Büyükşehir Belediyesindedir.

Bu ana arterlerin sağlıklı işlemesi için yapılacak olan üç beş tane basit uygulama vardır. Bu uygulamalar hayata geçirilirse sorun bitecek.

**

İsterseniz dün gece yaşadıklarımı anlatarak konuyu açayım. Gece 23.45 gibi Kapıçam mevkiinden Kahramanmaraş’a doğru seyir halindeyim.

Yaklaşık 70 km hızla seyrediyorum. Rengârenk ışıklar altında dağın eteklerine kurulan şehir, çok romantik duruyor.

Necip Fazıl Hastanesi ışığı, Karacasu ışığı, Karaziyaret ışığı, Mado kavşağı ışığı, Sanayi Kavşağı ışığı, Sanayi girişi ışığı, Tekrar Sanayi girişi ışığı.

Buraya kadar 7 adet ışık var. İkinci sanayi ışığına varmadan gözüme bir bariyer takıldı belli belirsiz. Hız bu arada 40-50 gibi. Yolun sağından ilerliyorum. Benden hızlı seyreden bir araç bu tümseği fark etmedi az kalsın direksiyon hakimiyetini kaybediyordu, neyse kaza olmadı. Yaklaşık 100 metre ilerledim karşıma bir tümsek daha çıktı. Ve 100 metre sonra bir tümsek daha.

Yani 500 metrede üç adet tümsek. Ve çok dikkatli olmadığımızda da görülmüyor.

Kahramanmaraş’a Gaziantep yönünden gelirken karşımıza çıkan bu üç tümseği hiç yakıştıramadım. Plastik tümsekler bence daha iyiydi. Kaldı ki bu civara yürüyen merdivenli iki üst geçit yapıldığında bu sorun bitecektir.

**

Neyse gelelim önerilerime;

Kahramanmaraş’ta bütün ana arterlere kamera sistemi konulmalıdır. Hız belirlemeleri yapılmalı. Hızı ihlal eden araçlara para cezası uygulanmalıdır.

Ana arterlere paralı ya da parasız park yapılmasına izin verilmemeli. Bir araç 15 dk dan daha fazla kalmamalıdır. Park yasağını ihlal eden araçlar çekilmelidir.

**

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu iki uygulamayı hayata geçirdiğinde şehirdeki trafik terörü bittiği gibi ulaşım sorunu da bitecektir.

Bu iki radikal önlemi yapmadığı sürece ne yaparsa yapılsın bu şehirde trafik sorunu bitmez.

Bu arada bir önerim daha var: sağa dönüşler serbest olmalıdır. Zübeyde hanım caddesi eski haline getirilmeli, caddelerdeki gidiş geliş yönleri yeniden belirlenmeli ve baskıcı anlayıştan uzaklaşılmalıdır. Her caddede karşılıklı trafik akışı olmalıdır. Caddelere park yasağı konulduğunda şehrin caddeleri ulaşım için yeterince büyüktür….

Önceki ve Sonraki Yazılar