Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Bir İlk Gerçekleşti, Gazeteci Osman Sayın’ın Adı Spor Salonuna Verildi

Kahramanmaraş ta ilk kez bir gazetecinin adının bir yere verilmesi çok iyi ve yerinde oldu.

Osman sayın ülkesini ve ilini seven düzgün bir gazetecilik örneği vermişti. 2009 yılında vefat etti.

Bunun için Belediye başkanı Mustafa Poyraz’a hep birlikteteşekkür etmeliyiz. Çünkü Osman Sayın’ın adının verilmesini istemeyen çok insanın olduğunu biliyorum. Buna rağmen Başkan Poyraz hepsine karşı çıkarak Belediye tarafından yaptırılan kapalı spor salonuna adının verilmesi Sayın’a verilecek en büyük ödül. Buna en çok sevinen eşi, çocukları ve gazeteci arkadaşları oldu.

Bundan birkaç yıl önce Ulusal bir gazetenin Kahramanmaraş temsilcisi Ali Çelik,Kilis yolunda trafik kazası geçirerek vefat etmişti. Burada iki yıl görev yapan Çelik’in adı bir sokağaverilmişti. Bizde madem ölen gazetecinin adını bir caddeye veya bir sokağa veriyorsunuz; O zaman ŞerefTurhan, NadireTolun, SaimEmirmahmutoğlu, AlaattinBaşlayıcı da bu il için ellerinden geldiği kadar hizmet vermeye çalıştılar.

Onların adları hiçbir yere verilmedi. Bunu defalarca gündeme getirdik. Bu arkadaşlarımızın daadının biryerellereverilmesi talep etmiştik. Ama…

Geçmişi bir tarafa bırakarak burada görev yapmış olan gazetecilerin atlarının da yeni açılacak caddelere, sokaklara verilmesini istiyoruz.…

Malatya Belediyesi Uğur Mumcu ve 6 yıl önce bir saldırı sonucu hayatın kaybeden Hrant Dink.

İzmir’de Hasan Tahsin ve birçok il ve ilçelerde gazetecilerin adlarının cadde ve sokaklara verildiklerini internette okuyoruz.

Belediye başkanı Poyraz spor salonunun açılışında “Bu dünyada yaşarken, güzel hizmetler yapmış insanları yâdetmek, bizimbirinci görevimizdir. Burada çok uzun yıllar Kahramanmaraş Belediyemizde hizmet etmiş herkesin gönlünde taht kurmuş Osman sayın kardeşimizin ismin verdik”dedi.

Başkan Poyraz bu işini önünü açmış oldu.

Artık bundan sonra Yeni seçilecek olan Büyükşehir belediye ve ilçe belediye başkanlarına görevdüşüyor…

Vefat eden ve yaşayan bazı arkadaşlarımız var. Bunlarında adının verilmesi gerekecektir.

Gazetecilik yapmak hiçte kolay olmadığını herkes biliyor. Kahramanmaraş için durmadan didinen çalışanfedakâr ve vefakârgazeteciarkadaşlarımızın atlarının yeni caddelere verilmesi onlar için guru kaynağı olacaktır.

Bu gün 50 yıldan bu yana yerel gazete çıkartan Yaşar Başer, Ali Fahri Şirikci gibi duayen isimler var.

BU arkadaşlarımız hala heyecanlarından hiçbir şey kaybetmeden ilimiz için bir şeyler yapmanın gayreti içindeler.

Vefat eden ve hale gazetecilik yapan arkadaşlarımızınadlarının verilerek kalıcılaştırılması yeni nesil gazeteci arkadaşlarımıza da moral kaynağı olacaktır…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.