Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Atmalı, Akmaneki, Atmani, Atamanlar Türkmen Aşiretinin 4. Kültür Şenliği

Sevgili kardeşim gerçek Türkmen beyi Mehmet Demir Atmalı beyin daveti üzerine, Gaziantep Allaben deresi üzerine kurulu Kavaklık Festival alanında yapılacak olan Atmalı Türkmen aşiretinin  4. Şenliğine katılmak üzere değerli dostum ve yol arkadaşım İbrahim Gülsu beyefendi ile beraber saat sekiz sıralarında K.Maraş tan yola çıktık. İbrahim beg ve ben aynı aşiretin değişik oymaklarına mensup olmakla beraber gerçek kardeşler gibi arkadaşlığa sahip olduğumuz için daima bu tür toplantılara mümkün olduğunca beraber gitmeyi alışkanlık haline getirmişizdir. İbrahim beg mensubu olduğu Atmalı aşiretinin Karahasan Oymağının yetiştirdiği nadir beglerden birisi olup mütefekkir kişiliği ile temeyyüz etmiştir.

Saat dokuz sıralarında Gaziantep e ulaştık ve ibrahim begin aziz pederinin halini sorup elini öpüp hayır duasını almak için evlerine uğradık. Doksanlık Türkmen çınarının elini öpüp kendisinden izin alarak şenliğin yapıldığı yere vasıl olduk. Bizim vasıl olduğumuz yerde Mehmet Demir Atmalı ve Türkmen gençleri bizleri karşıladılar. Bu arada yavaş yavaş Ağrı, Bitlis, Muş; Van, Diyarbakır, Adıyaman, Şiir, Urfa ve Adana ile diğer vilayetlerimizden misafirler gelmeye başlamışlardı. Edirne Keşan dan davetli Kızkapanlı oymağı mensuplarıda geleceklerini bildirmişlerdi, fakat cumartesi olması hasebi ile bizim dönmemiz iktiza ettiğinden maalesef evladı Fatihan akrabalarımızı görmek nasip olmadı. Bu kızkapanlı oymağı balkanları fetheden aziz atalarımızın ahfadı olup balkanlar elimizden çıktıktan sonra ana yurda dönen şehit ve gazilerin yetimleridirler. Daha evvel ağrı Patnosta ve Pazarcıkta tanıştıklarımız ile konuşup sohbet eder iken, yılmaz Türkmen beği kardeşim Coşkun Yurttutmaz ile karşılaştık. Kendisi bütün toplantılara katılan ve araştıran, soru soran çok kıymetli bir Türkmen beğidir. Aziz Türk milleti Coşkun ve Mehmet Demir Atmalı, İbrahim Gülsu gibi arkadaşlara ileride neler borçlu olduğunu anlayacak ve kendilerini hayırla yad edeceklerdir. Coşkun beğ, İbrahim Gülsu beğim ile beraber Türkmen boyları ve Atmalının oymakları hakkında sohbet ettik ve Mehmet Demir atmalının aşiret için yazdığı kıymetli kitabın dağıtımının önemi hakkında konuştuk. Adana Karaisalı ilçesinde yaşayan ve Atmalıya bağı oniki oymaktan birisi olan Karahasanlı Türkmenlerinin Karaisalıda dernek kurduğunu ve Karahasanlı yörük Türkmen derneği adına güreşçileri olduğunu ve 529. Su yapılan Karakucak şenliğinde birincilik kazandıklarını hatırlattık.

Biz ayrılmak üzere iken yemek faslına geçilmeye başlanmıştı. Çalınan bozlaklar ve barak havaları eşliğinde yemek yenmeye başlamadan bizler izin alarak memleketimize döndük. Bizden sonra yapılacaklar ise akşama kadar müzik dinletisi ile tanışma ve sohbet, akşam aşiretin önde gelenlerinin ve Mehmet Demir atmalının hitapları ve canlı müzik dinletisi olacağını ve ardından uzak yerlerden gelenlerin misafir edileceğini ve pazar sabahı memleketlerine uğurlanacaklarını  öğrendik. Mehmet demir Atmalının gönderdiği davetiyeden bahsetmeden yazımı bitirmek istemem. Davetiyenin bir yüzünde Hatmi çiçeğinin, atmi isminden galat olduğunu ve atmalının ismini taşıdığını gösteren bir resim vardı. Diğer yüzünde ise Atmalıya mensup meşhur simaların isimleri ve resimleri vardı. Bu isimleri sırası ile yazar isek, Paşa Yakup Hamdi (Bozdağ) Kuvvai Milliye Kumandanı,  Şehit Molla Mehmet Karayılan Kuvvai Milliye Kumandanı,  Turgut Özal eski başbakan ve cumhurbaşkanı, Osman Bölükbaşı eski CKMP genel başkanı, Bilal bey Suriye de mukim elbeyli Türkmen aşiretinin beyi, Kiziroğlu Mustafa bey kizirli oymağı beyi, Amhmet Bozdağ eski milletvekili ve belediye başkanı, Karahasan 450 yıl öncesinin atmalı aşiret beyi ve diğerleri.

Seneye tekrar buluşmak istediğimi bu şenliğin tekrarını HZ.Allahtan niyaz ederek herkese selamlarımızla dualarımızı büyük Türk milletinin her türlü bela ve azaptan uzak kalması için gönderdik. Son günlerde aziz Türk milletinin etrafındaki fitneden bizleri asan etmesini Rabbimden dualarla istemeyi unutmadık. Vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar