Z. Abidin KIYMAZ

Z. Abidin KIYMAZ

AK Partinin Oy Oranı Düşermi?

Mahiyetleri mahkemece tescillenmemiş, hakikati araştırılıp sorgulanamamış onlarca ses kaydı, rüşvet pazarlıkları benzeri gelişmelere her geçen gün bir yenisi eklenerek tanıklık ediyoruz. Bir milyar euroluk paradan tutun da para havuzu olarak isimlendirilen iddialar birbirini kovalıyor.

Bütün bu iddiaların hedefi durumunda olan AK Parti, mahalli idareler seçimlerine sayılı günler kala bu gelişmelerden ne kadar etkilenir?

 2002 seçimlerinden bu yana oylarını arttırarak gelen bu parti bir zaafiyet geçirir mi, bu seçim diğer seçimleri belirler mi, AK Parti için sonun başlangıcı vesilesi olabilir mi?

Cevabı aranan bu ve benzer sorular için "evet, bu operasyonlar AK Parti iktidarını sarsar" demek zor. Kamuoyu araştırmaları ve sokağın nabzı böyle bir veriyi şimdilik göstermiyor. Peki neden?

AK Parti aleyhine piyasaya servis edilen bunca yolsuzluk söylentilerinin iktidarda olumsuz bir etki yapmamasının nedeni: halk, verdiği oyla iktidar ettiği AK Partiyi kendi mülahazası ile değerlendiriyor, bu mülahazada "AK Parti gitsin" gibi bir niyeti yok ve böyle bir kararın başkalarınca hem de kendi adına verilmesini onaylamıyor.

Sokağın nabzı kendi tabii mecrasında atıyor. İtip sarsmakla değişeceği de yok. Karar vermek için bekliyor. Bu operasyonlarla iktidarın gitmesini onaylamıyor.

30 Mart seçimleri ve sonuçlarını etkilemeye yönelik mühendislik çalışmaları AK Partinin etrafında ciddi bir direnç cephesi oluşturdu. Sıkılan her kurşun, hakikati bilinmeyen her iddia bu cepheyi biraz daha sağlamlaştırıyor. Ve bu operasyonu sürdüren cenah, elindeki en güçlü bombaları kasetleri görüntüleri bir bir patlattığı halde iktidar tınmıyor mitinglere katılım coşku devam ediyor. Bizim cephemizdense Türk dünyasının son kalesi Türkiye’nin doğu coğrafyasında güvenlik sorunu bölünme endişesi, Kerkük’te patlayan bombalar, yanı başımızda Türk şehri Halep’in yer ile yeksan olması, Bir milyon Suriyeli göçmenin kalıcı olarak BOP sınırına yerleşerek demografik nüfus yapısının değiştirilmeye çalışılması, binlerce yıllık Türk yurdu Kırım’da Rus askerlerince işgali vs.

Gerçekler ve Cambazın bize izlettikleri biri birinden farklıda olsa gündemimiz operasyon sandıkta AK Partinin oy oranını ne derece etkileyecek? Toplum olarak hipnozmu edildik esrarmı yuttuk encamı hayrolur inşallah.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar