5 Yılı Geride Bıraktık

30 Nisan 2008 tarihinde “Yerelden evrensele açılan kapı” sloganı yayına başladığımız haber sitemizde 5. Yılı geride bıraktık.

Yayına başladığımız ilk gün “kırmızı çizgiler koyduk” Neydi bu kırmızı çizgilerimiz?

“İlkeli bir yayın politikası”

“Politize olmamak”

“İki taraf arasında taraf olmamak”

“Vatan, bayrak, dini değerler, etnise, örf ve adetler’e saygılı olmak”

“Özgür düşünmek, değişimi savunmak, Demokratik hayatın yanında olmak”

5. Yılın sonunda geriye dönüp hatalarımız ve sevaplarımıza baktığımızda kırmızı çizgilerimize büyük oranda uyduğumuz ortaya çıktı.

Siyasi partiler ile ilgili haberlerde taraf olmadık.

Oda seçimlerinde aday çok ise ölçülü haberler yaparak bir tarafın yayın organı gibi bir algıya izin vermedik.

Bu güzel şehrin gelişimi noktasında; körü körüne muhalefet etmek yerine doğru hizmetleri takdir ettik, eksik olanları gündeme getirdik, yapılamayanların da yapılması yönünde yayınlar yaptık.

**

Haber sitesinde “temel hedeflerimizden biri tanesi de Kentin lobisi olmaktı”

Bu gün Dünyanın dört bir yanında takip edilen, insanların evlerinde ailesi, çoluk çocuğu ile bakılabilen bir site haline gelmiştir. Toplumun hoş görmediği görsellerin yayınlanmasına izin vermedik.

Türkiye’nin ve Dünyanın dört bir yanında başta hemşerilerimiz olmak üzere bu kent ile bir bağı olan insanlara bu güzel kentimiz ile ilgili haberleri ulaştırmaya özen gösterdik.

Bunu da yaparken taraflı olmadık. Objektif olmaya özen gösterdik.

**

Yayıncılık yaparken haddimizi bilmeyi çok önemsedik. Kendimizi ne Savcı ne de Hakim yerine koyduk.

Bizim görevimiz Halkın doğru ve güvenilir habere uluşmasıydı. Biz bunu sağlamaya çalıştık.

Bize ait olmayan haberleri başka haber sitelerinin yaptıkları gibi kopyala yapıştır şeklinde sitemize eklemedik.

Yani ÇALMADIK.

Kimi zaman AA ve İHA’ya abone olduk. Aldığımız hizmetin bedelini ödedik.

Bu gün ise İHA abonesi olan bu site, resmi kurum ve kuruluşlar ile siyasi partiler ve STK’lardan e.mailimize gelen haber ve görseller dışında her hangi bir haber kaynağından haber iç etmeyi, haber almayı emek hırsızlığı olarak gördüğümüz için tenezzül etmedik, kullanmadık.

Türkiye’de bir görsel hırsızlığı yaşanmaktadır. Kimi şahıslar hiçbir emek vermeden bizim emek vererek yaptığımız haberleri alarak kendi sitelerine kendi ürünü haberler gibi girerek emek hırsızlığı yapmaktadırlar.

Bizler hiç bu yolu kullanmadık.

**

Bu güzel şehirde yaşayanlar başta olmak üzere daha iyi hizmet alabilmeleri için kurum ve kuruluşlar ile sağlıklı iletişimler kurarak eksikliği ölçülü bir üslupla gündeme getirdik.

Hem sitemiz ve hem de güzel şehrimiz refiklerimizinde gayret ve çabaları ile her geçen gün biraz daha güzelleşiyor, toplumsal refahımız artıyor.

Bu güzel şehrimize katkı yapan, yatırım yapan Sanayici ve İş adamlarımız başta olmak üzere Siyasetçilerimiz, Bürokratlarımız desteklenmiş, yapamayanlar ise belli ölçülerde eleştirilmiştir.

**

5 yılı geride bırakırken yeni bir ara yüz, teknolojik gelişmelere parelel olarak siz değerli okurlarımızdan aldığımız güç ile yolumuza devam ediyoruz.

Bu süreçte yanımızda olan bize ilan vererek destek olan bütün hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.

Sitemizin takip edilmesinde büyük emekleri olan değerli KÖŞE YAZARLARIMIZA’ da en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz.

Nice yıllara!...

Önceki ve Sonraki Yazılar